Špinavá šlichta, mráz přichází ze Západu. Jan Schneider nestačil žasnout nad průzkumem, jak moc jsme prozápadní. Přečtěte si čísla i s jeho komentářem

05.09.2017 18:31 | Zprávy

POLITOLOGOVÉ Některé průzkumy ukazují více o tazatelích než o zpovídané veřejnosti. Bezpečnostní analytik Jan Schneider objevil takový průzkum u institutu Globsec, který se vyptával obyvatel zemí střední a východní Evropy na jejich sounáležitost se Západem. Pro pochopení tohoto průzkumu je prý zcela nezbytné vědět, co je Globsec a jaké jsou jeho motivace. Analytik neváhal a tento kontext čtenářům dodal. S ním se podle Schneidera nedá říci nic jiného, než že mráz a náběh na totalitu dnes přicházejí ze Západu.

Špinavá šlichta, mráz přichází ze Západu. Jan Schneider nestačil žasnout nad průzkumem, jak moc jsme prozápadní. Přečtěte si čísla i s jeho komentářem
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bezpečnostní analytik Jan Schneider

MRÁZ PŘICHÁZÍ ZE ZÁPADU

Institut zvaný Globsec udělal průzkum týkající se sedmi středoevropských zemí. Vyšlo jim, že „součástí Západu“ (tzn. EU a NATO) ze všech zemí nejméně chtějí být Slováci (21 %), nejvíce Chorvati (56 %). „Někde mezi“ chtějí být nejvíce Maďaři (53 %), Slováci (42 %) a Češi (41 %).

Pro setrvání v EU je 59 % Slováků, kdežto jen 41 % Čechů, přičemž v Rumunsku, Polsku a Maďarsku je to kolem 80 %, v Bulharsku 72 % a v Chorvatsku 70 %.

EU považují za vysloveně prospěšnou záležitost nejvíce Poláci (78 %), nejméně Češi (35 %).

EU považují z celé sedmy za škodlivou nejvíce Češi (26 %), vystoupit z ní doporučuje dokonce 29 %; za nejméně škodlivou ji považují Rumuni (7 %).

Zůstat v NATO chce pragmaticky 86 % Poláků, přestože za dobrou věc NATO považuje jen 80 % – hlodá zde zřejmě červíček pochybností. Na druhé straně škály jsou Slováci, kteří chtějí zůstat v NATO ze 43 %, a NATO za dobrou věc považují jen ze 38 % (v českém případě jsou oba parametry 53 %).

Nejvíc chce z NATO odejít Bulharů (22 %) a Slováků (21 %), protože považují NATO za vysloveně špatnou věc (17 %, resp. 18 %).

NATO považují na důležité pro svou bezpečnost nejvíce v Polsku (91 %), nejméně na Slovensku (56 %); v Česku 75 %.

Základny NATO na svém území jsou nejvroucnějším přáním 74 % Poláků, hned za nimi pak 72 % Rumunů – nejméně jsou po základnách NATO roztouženi jinak vřelí Slováci (37 %) a pochopitelně smějící se bestie české (42 %), jimž sekundují Bulhaři (43 %).

Pikantní je ochota pomoci napadené členské zemi NATO podle článku 5 Washingtonské smlouvy (implicitně předpokládám, že kvůli všeobecně negramotnému výkladu tohoto článku se míní pomoc vojenská). Nejvíce neochotní jsou Bulhaři (37 % proti, 47 % pro), nejvíce ochotní jsou Poláci (6 % proti, 90 % pro). Na adresu Poláků se lze jedině předem poděkovat, už jste tu byli, a nic moc. Nechte si zajít chuť na Těšínsko.

Demokracii oproti silným vůdcům nejvíce preferují na Slovensku (66 % ku 24 %), nejméně v Bulharsku (42 % ku 37 %); Češi jsou přesně uprostřed škály (61 % ku 30 %).

Donald Trump má na Slovensku utrum, miluje ho jen 21 % oproti 74 %, které ho nemusejí. Chabou náplastí mu může být Rumunsko, ale ani tady není idolem většiny (40 % ku 47 %).

Angelu Merkelovou nejvíc milují Chorvati (79 % ku 15 %), za nimi jsou Rumuni a Poláci. Zato v její neoblibě mohou se Slováky (19 % ku 77 %) soupeřit jen Češi (21 % ku 78 %). Ale ani v Maďarsku a Bulharsku ji víc lidí nemusí.

Vladimir Putin je bulharským favoritem (70 % ku 24 %)! Většina dotazovaných ho preferuje ještě v Rumunsku a Chorvatsku. Lehce pasivní skóre má v Maďarsku (44 % ku 47 %). Zdaleka nejméně příznivců má ovšem v Polsku (10 % ku 82 %), potom v Čechách (32 % ku 65 %), na Slovensku (41 % ku 53 %).

Nejtypičtější otázkou ovšem bylo, kdo věří fejkům a dezinformačním webům. Ta otázka je tak blbá, že součet obou odpovědí se většinou ani zdaleka neblížil 100 %. Zde si někdo opravdu přihříval nějakou špinavou šlichtičku!

Ideologicky nepomýlení jsou prý Poláci. Těm dehonestovaným zdrojům prý nevěří 68 %, avšak 9 % jejich spoluobčanů je zřejmě dezorientovaných nebo to jsou nenapravitelní kverulanti, provokatéři a velmi drzé, a tím nebezpečné „živly“. S těmi si ale v Chorvatsku už poradili (Jasenovac?), mají jich tam prý 1 %, což může být statistická chyba, kdežto těch ideologicky tvrdě ukovaných pěkných 63 %. Ale Rumuni jsou měkkýši, kdo by to do nich řekl! Na správnou stranu jich hledí sice 57 %, ale co těch 31 % přiznaných oblibovatelů dezinformací a fejků? Neměli bychom jim tam podle článku 5, ať už zní jakkoliv, poslat bratrskou internacionální pomoc, ať už o to žádají, či nikoliv, když jsou pod informačním atakem, a ještě si v tom libují???

Češi jsou zase uprostřed, 49 % nevěří, ale nikoliv nepodstatných 9 % má informační lepru. (JaJandovy Evropské hodnoty jsou asi ve zmatku, nevědí, jestli se mají deklarovat jako úspěšné, což by mohlo hrozit krácením rozpočtu, nebo jestli nutně potřebují peníze na zlepšení nedobré situace, což by zase mohlo vést k jejich výměně někým „perspektivnějším“ – a tak to, doufejme, dopadne klasicky, přidáno nedostanou, a budou vyměněni!)

Maďaři (45 % ku 4 %) a Bulhaři (36 % ku 5 %) na tom také nejsou kdovíjak, protože polovina dotázaných je asi poslala kamsi. Ale na Slovensku je sice 40 % ideologicky neuchýlených, ale co těch 12 % deklarovaných informačních deviantů? Není toto vlastní pointa „průzkumu“?

TAK PRAVIL GLOBSEC

Jak to číst? Vzhledem k mnoha nepříjemným výsledkům by se tomu vcelku dalo věřit, ale! Spíše než o realitě by se dalo lecco odhadnout o záměrech Globseku, velmi neokonzervativní instituci.

Mimochodem – napadlo už někoho, jak si jsou svým válečným štvaním blízcí neoconi a islamisté? Ztělesňují přesný opak toho, co teologové a religionisté vidí v samých základech „abrahámovských“ náboženství, tedy snahu po dosažení míru a pokoje. Neoconi se tak fatálně odchylují od základů evropské a vůbec západní civilizace, kterých mají plná ústa! Na rozdíl od nich, sluší se podotknout, je snižování napětí, ukončování konfliktů a budování důvěry životním tématem bývalého diplomata a rozvědčíka Miroslava Polreicha. Docela paradoxní, že na prorockou tradici navazuje bývalý komunista a permanentní ateista, že? Doby se holt mění!

Ale k věci – Globsec je na Slovensku zakořeněná instituce, proto k těm výsledkům nutno přihlédnout i z tohoto hlediska. A z nich vypadá Slovensko jako ideologicky zbědované a strašně zanedbané. Globsec si tedy říká o peníze, toť můj úporný dojem. A slovenské ministerstvo obrany se přidalo, jak uvidíme na závěr.

Je jasné, že se skutečností mají ty publikované výsledky jen vágní vazbu. Instituce typu Globsec jsou poučeny škaredou hrou, kterou praktikují zpravodajské služby vůči státním rozpočtům a vládám. Když jde o rekapitulaci činnosti zpravodajské služby, je Usámeček táákhle maličkej a celej se třese a div je živ a světoví teroristé chodí kanály. Když však jde o schvalování rozpočtu, jen narostou Usámovi ďábelské rohy a jeho teroristů je všude a tolik, že to se prostě za těch pár kaček s těmi přetaženými lidmi a naprosto nemožnými zákony zvládnout nedá.

Pěkně propracovaná hra! Proto jim ten Usáma taky tak dlouho ve zdraví vydržel, aniž to komu z politiků přišlo divné. Vždyť jim se to vlastně také hodilo, a velice! Manipulovat se strachem a mít důvod zbrojit, protože bez nakrmeného vojenskoprůmyslového komplexu to nejde, neboť „keď je někdo hladný, môže byť aj nešpecifikovano nazlostený“, jak se píše v jakési lékařské knize.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Schneider

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Za zády premiéra Fialy: Co slyšel Erik Best o příští vládě

4:46 Za zády premiéra Fialy: Co slyšel Erik Best o příští vládě

Jaké jsou vyhlídky premiéra a předsedy ODS Petra Fialy? Erik Best se podělil o informace, že by Fial…