Štefan Füle a Michael Romancov přišli „diskutovat“ o Rusku. Zaznamenali jsme pro vás výsledek

24.02.2015 7:18 | Zprávy

REPORTÁŽ Evropská unie a Rusko. Jsou to partneři nebo soupeři? Takové bylo téma dvouhodinové debaty s politickým geografem Michaelem Romancovem a bývalým eurokomisařem Štefanem Fülem v Evropském domě v Praze. Podle Romancova si Rusové myslí, že díky své rozloze musí mít privilegované postavení ve světě, jakési číslo jedna. Füle zase míní, že současné vedení v Moskvě je autoritářským režimem popírajícím základní lidská práva.

Štefan Füle a Michael Romancov přišli „diskutovat“ o Rusku. Zaznamenali jsme pro vás výsledek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Politolog Michal Romancov

Vzájemné vztahy evropské osmadvacítky a Ruské federace především ve světle dění na Ukrajině za poslední dva roky byly předmětem semináře, který v Evropském domě v Praze pořádala společnost Europeum. Hostem byl politický geograf Michael Romancov z Univerzity Karlovy a bývalý evropský komisař pro rozšíření EU a diplomat Štefan Füle. Oba se ve svých názorech v podstatě shodovali, během debaty se pak z publika ozvaly i nesouhlasné názory.

Michael Romancov, zřejmě i díky své akademické profesi, pojal část svého příspěvku historicky a geograficky. Hovořil o vývoji ruského státu během uplynulých staletí tak, jak se posouvaly hranice.

Podle jeho slov díky své rozloze (jde o největší zemi světa) ruské vedení usuzuje, že musí mít i tomu odpovídající vážnost a postavení na mezinárodní scéně. „Jde o fenomén, který Rusko strašně rádo vnáší do hry, tedy že Rusko je největší stát na světě. To je objektivní realita, kterou nikdo nezpochybňuje. Pro myšlení ruských politických elit je ale podstatné, že to, co je objektivně měřitelné (velikost ruského teritoria), by se mělo automaticky překlopit také do toho, jakou pozici bude Rusko mít v systému mezinárodních vztahů – jsme-li největší, jsme automaticky jedničky. Kvantita teritoria jako by trvale na věčné časy má zajistit Rusku nikoli významné, ale naprosto privilegované místo ve světové aréně,“ uvedl Romancov.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Radim Panenka

Jaký je váš názor na návrh zákona o pokutách za lživou a urážlivou kampaň?

Já třeba ten návrh dost dobře nechápu. Kdo by jako měl posuzovat případné lži v kampani? A jak se pozná, že jde o kampaň a ne třeba jen o (lživé) vyjádření politika mimo kampaň? Není ten návrh zákona dost gumový, jakože pokuta za lhaní bude hrozit jen v kampani? Navíc jestli někdo lže není to vlastn...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

13:14 Rána české propagandě. Drulák ukázal, co je za slovy Trumpa o Ukrajině

„Chápu pocity Ruska, když se NATO přibližuje k jeho prahu“. Tímto výrokem pobouřil nastupující ameri…