Evropská komise se evidentně rozhodla vzít migrační krizi do vlastních rukou a předložila návrh, který v zásadě zavádí trvalé přerozdělování imigrantů a drasticky posiluje roli Bruselu při azylovém řízení. Je zde několik otázek: Je to dobrý návrh? Má šanci projít? A nenapáchá svou radikálností myšlence EU víc škody než užitku? Zuřivost českých politiků i internetových uživatelů se již dostavila...
Je to celé jaksi neuchopitelné. EU nejprve uzavřela s Tureckem neuvěřitelnou dohodu o „lidském barteru“, převážení syrských uprchlíků sem a tam a o jejich dělení na legitimní a nelegitimní, k tomu odkývala pro Turecko přes šest miliard eur, a teprve pak si mnozí evropští politici zničehonic „vzpomněli“, že je turecký prezident Erdogan vlastně diktátor, který ničí svobodu projevu a zabíjí své vlastní občany, tedy Kurdy. V případě Sýrie podobné obvinění stačilo k vyhlášení unijních sankcí, v případě Turecka se jen vedou „řeči“. Dohoda mezi tím narazila, protože uprchlíci v Řecku žádají hromadně o azyl, a tak už snad po dvou dnech „došli“ „nelegitimní“ uprchlíci, které by šlo vyvážet do Turecka, odkud na principu „kus za kus“, jako kdyby to byl snad dobytek, měli „legitimní“ uprchlíci putovat do EU.
Chci říci, že namísto nějakého racionálního řešení EU podnikla několik iracionálních a morálně hodně „diskutabilních“ kroků, které namísto řádu vnášejí do imigrační vlny jen další chaos. A v tomto chaosu, v němž sice „legitimních“ uprchlíků šmahem ubývá, zato třeba jen v Německu je podle odhadů na půl milionu neregistrovaných migrantů, nyní přichází Evropská komise s další iracionalitou. Jako kdyby v Bruselu opravdu neznali názory v členských zemích. Neumím si to vysvětlit, samozřejmě kromě představy, že lidé v bruselských kancelářích moci si už žijí v jakési své vlastní realitě, v níž si navzájem vždy pochválí své nápady, ujistí se, jak jsou geniální a jak právě oni nejlépe vědí, co je správné. Jistě, v teorii by to nebylo nic špatného – mít dobrého a moudrého šéfa je i v zájmu zaměstnanců – ale nezdá se, že by taková charakteristika nějak souvisela s EK.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Martin Huml