Vzhledem k zítřejšímu státnímu svátku zařazují ParlamentníListy.cz pravidelné shrnutí Terezy Spencerové mimořádně ve středu. Příští týden bude opět, jako vždy, ve čtvrtek
Nečekaně vysoký volební výsledek Alternativy pro Německo (AfD) spustil jakousi hru na kastování Němců na ty západní, vyspělé a kultivované – a na ty východní, hloupé a zaostalé, kteří tuto stranu volili ve velkém. Je to dle vás v pořádku? Vadí dělení „západní“ a „východní“ i vám jako Češce? Co vám vlastně předvedly volby v Německu, které dle Reuters ukončují snahu Merkelové a Macrona o vytvoření „pevného jádra“ EU, protože Merkelová bude v nové vládě v dosti blbé pozici?
Ta „kastovací“ hra je už poněkud omletá, měli jsme ji už při brexitu nebo při zvolení Trumpa – každý, kdo si myslí něco jiného než „my“, a navíc dokonce i volí proti „nám“, je debílek a čouhá mu sláma z bot. Je to samozřejmě unikátní pohled na demokracii v podání určité části spektra, ale současně je to už především nuda, která neustálým opakováním ze všeho nejvíc prokazuje, že se zastánci toho „jediného správného názoru“ vůbec nepoučili. Nebo lépe, nejsou s to vnímat realitu. A ta realita je vcelku jasná – nyní v Německu, ale předtím už v Nizozemsku, Rakousku, Francii, USA, Británii, Maďarsku, Polsku, Finsku, Švédsku, Itálii (chybějící státy si, prosím, případně doplňte sami) – se ke slovu hlásí nacionalismus. Z hlediska „všech kolem“ má ovšem výsledek německých voleb jednu obrovskou výhodu – už na nás z Berlína nemohou shlížet z jakýchsi svých „morálních“ výšin a převahy. Ukázalo se totiž, že jsou prostě jako většina ostatních. Tedy jako většina zemí, v nichž jsou občané-voliči čím dál tím nespokojenější s očividnou neochotou, ve skutečnosti ale neschopností, takzvaných elit a zavedených stran řešit problémy, které lidi opravdu trápí. Akce, nebo v konkrétních případech evropských „tradičních stran“ spíše neakce, prostě jen vyvolává reakci.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Martin Huml