Čeho se ještě nedočkáme před tím, než skončí americký volební maraton: V USA se přepočítávají hlasy ve státě Wisconsin a na řadě mohou být i další. Je správné ujištění New York Times, že na vítězství Donalda J. Trumpa to už víceméně nemůže nic změnit? A lze souhlasit s úvahou, že v případě, že by nakonec ve Sboru volitelů získala převahu Clintonová, by USA čekal už naprostý rozvrat? Jaký dojem ve vás budí tento jakýsi „přídavek“ k prezidentským volbám? A co debaty o tom, že by se měl změnit volební systém a Trumpovy nářky, že miliony lidí volily neoprávněně?
Upřímně řečeno, netuším, čeho všeho se ještě dočkáme, ale tipla bych si, že ani přepočty hlasů změnu v čele USA nepřinesou. A to právě proto, že si umím vcelku živě představit ten chaos, který by v Americe zavládl. Proti nynějším „profi-aktivistům“, kteří v ulicích „válčí za Hillary a její rodinu“, by vyšli mnohem lépe vyzbrojení „hooligans“ od Trumpa… Možná by to vše mohlo vážně nastartovat proces rozpadu USA – nyní se sbírají hlasy za odtržení Kalifornie od „Trumpovy“ Ameriky, ale vcelku silná separatistická hnutí už beztak působí třeba v Texasu, na Havaji, na Aljašce, ve Vermontu… Uvědomme si, že ještě před pár měsíci nikdo nepočítal s brexitem, pak s Trumpem. Tak proč by rozpad Spojených států v důsledku nějaké formy „občanské války“ měl být něčím naprosto nepředstavitelným? Možná opravdu stačí určitá míra chaosu, v níž by federální úřady ztratily nad situací kontrolu.
Nevím přesně, proč Trump přišel s těmi „miliony neoprávněnými voliči“, ale pobavilo mě, jak mainstream jeho výrok důsledně doprovázel douškou, že k tomu „nedoložil žádné důkazy“. Uf. Copak v dnešní době někdo – ať už politici, nebo mainstreamová média -- dokládá nějaká svá tvrzení nebo rovnou obvinění nějakými důkazy? Naopak, mediálním prostorem létá spousta frází až blábolů, které se „realitou“ stávají jen prostým opakováním, nikoli z podstaty. A pokud nějaké důkazy po někom chcete, riskujete, že za své šťouralství skončíte s nálepkou Putinova agenta… Když jsme u toho, je opravdu zábavné sledovat, jak v USA začali honit svá „proruská média“. U nás máme alespoň Evropské hodnoty a u nich nějaké obličeje a jména a jejich sponzory, ale v USA seznamy „mediálních agentů“ generuje naprosto anonymní parta, jejíž identita se prý tají, aby byli uchráněni „před ruskými hackery“. To je fakt paranoia.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Martin Huml