Tereza Spencerová: Zbičuj mě! křičí NATO. Ani náhodou, zní z Moskvy. A neskutečná věta, kterou USA zklamaly Ukrajinu

14.07.2016 9:11 | Zprávy

OKNO DO SVĚTA TEREZY SPENCEROVÉ Obavy států NATO z vojenského útoku Ruska na jeho území připomínají editorce Literárních novin Tereze Spencerové starý sadomasochistický vtip, ve kterém se jeden dožaduje bičování, druhý mu však způsobuje bolest tím, že ho bičovat odmítá. Ve vážnějším tónu Spencerová sleduje zásadní obrat politiky Turecka skoro ke všem z jeho sousedů a všímá si i Chilcotovy zprávy o válce v Iráku, která podle ní vzkázala Tonymu Blairovi: Lhal jsi, rozpoutal jsi válku, ale trestu se bát nemusíš.

Tereza Spencerová: Zbičuj mě! křičí NATO. Ani náhodou, zní z Moskvy. A neskutečná věta, kterou USA zklamaly Ukrajinu
Foto: TOP 09
Popisek: Vítání amerického vojenského konvoje

V posledních dvou týdnech jste komentovala změny v postojích Turecka směrem k Rusku tak, že oba tito aktéři mezinárodního dění si prostě „zbyli“. Nyní se zdá, že ta „diplomacie zbylých“ možná bude ještě zajímavější, neboť Turecko oznámilo náznak záměru učinit určité ústupky v Sýrii. Jak „horké“ to podle vás bude? Změní se nakonec turecký postoj k Asadovi, případně přístup k podpoře různých ozbrojených skupin? Jak se mohou přeformátovat mocenské siločáry v regionu? Člověku se možná nechce ani věřit, že by se Erdogan tak rychle změnil... 

Turecko nabídlo Rusku ruku k usmíření a poslední dva tři týdny – což je ve válce, v níž umírají lidé, vcelku dlouhá doba – se čekalo, co za normalizaci vztahů Moskvě výměnou nabídne. Barvité obrázky, na nichž turečtí hoteliéři a starostové přímořských letovisek vítají ruské turistické navrátilce „chlebem a solí“, jsou sice pěkné, ale na takové „drobnosti“ se přece jen v reálpolitice tolik nehraje. Až najednou včera turecký premiér Yildirim „pročistil scénu“, když prohlásil, že po normalizaci vztahů s Izraelem a Ruskem učiní Ankara totéž i se Sýrií a Irákem, neb to „opravdu potřebuje“. 

Je samozřejmě otázkou, co takové prohlášení – určené pro veřejnost – bude znamenat v praxi. Nevím, na čem konkrétně se Rusové s Turky dohodli. Turecko (stejně jako USA, EU, NATO, Saúdové nebo Katařani) celou svou politiku v syrské válce postavilo na axiomu „Asad musí padnout“. Utratili kvůli tomu spoustu peněz i poslední zbytky své důvěryhodnosti kvůli otevřené podpoře poskytnuté Islámskému státu, Al-Káidě a dalším teroristům; a v posledních měsících si začali uvědomovat, jak hloupé a hlavně „sebevražedně“ nebezpečné to celé bylo. Turecko si nyní s velkým zpožděním přiznává, jakou hrozbu pro něj znamená Daeš, jemuž poskytlo své území k boji v Sýrii, a vládní média proto – silně ironicky – házejí vinu na USA, jimž přičítají přinejmenším „prsty“ v nedávném teroristickém masakru na istanbulském letišti. 

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Zneužívání dávek

Je fajn, že myslíte na starší lidi, ale na druhou stranu, jak je možné, že se ani vám v předchozích letech nepodařilo vyřešit problém se zneužíváním sociálních dávek? Jak je možné, že je někteří pobírají, i když roky nebo vůbec nikdy pořádně nepracovali? Ba dokonce se jim život z dávek vyplácí?!

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

14:20 Jako covidová opatření, bude to ošklivé. Erik Best k boji mezi EU a Trumpem

Situace mezi USA a Evropou se může vyostřit a na obyvatelstvo mohou dopadnout srovnatelně silná omez…