Utajovaná a nevýhodná dohoda s USA? Katastrofální následky pro Česko. Toto všechno hrozí, píše analytik Kotrba

15.07.2014 11:52 | Zprávy

Jak je to ve skutečnosti s tajně vyjednávanou americko-evropskou dohodou o volném obchodu TTIP? Co může její realizace znamenat pro evropský trh a spotřebitele? Důrazná varování v odpovědi na otázku ParlamentníchListů.cz pronesl analytik a novinář Štěpán Kotrba. USA si podle něj touto dohodou chtějí zachránit svoji krachující ekonomiku na úkor Evropy.

Utajovaná a nevýhodná dohoda s USA? Katastrofální následky pro Česko. Toto všechno hrozí, píše analytik Kotrba
Foto: archiv
Popisek: Mediální a politický analytik Štěpán Kotrba

Kotrba při hodnocení používá i silná slova o tom, že přívalem levného amerického zboží na evropský trh budou likvidováni evropští producenti. „Chceme si do Evropy zavléct geneticky zkriplené plodiny neschopné reprodukce, o jejichž rizicích pro lidský organismus nevíme stále vůbec nic? Obilí s geny chobotnic a podobné zrůdnosti proti přírodě?“ ptá se Kotrba.

Obecným problémem je prý navíc způsob, jakým je dohoda vyjednávána. Nejsou zveřejňovány žádné informace, jednání s Američany vedou bruselští úředníci, kteří se nezeptali ani Evropského parlamentu, ani evropských politiků a už vůbec ne občanů, zda takovou dohodu vůbec chtějí.

Redakce ParlamentníchListů.cz se původně obrátila na politického a mediálního analytika Štěpána Kotrbu s žádostí o širší rozhovor. Vzhledem k tomu, že odpověď na otázku složitého tématu kolem dohody TTIP byla z pochopitelných důvodů velmi obsáhlá, redakce se rozhodla vydat ji samostatně:

Objevují se pochybnosti kolem americko-evropské dohody o volném obchodu TTIP. Zatímco čeští exportéři se na ni evidentně těší, sociolog a europoslanec Jan Keller nebo ekonomka Ilona Švihlíková varují před nárůstem moci nadnárodních korporací. Je nutné dohodě přičítat epochální a téměř až démonický charakter? Proč bychom se neměli radovat z toho, že získáme přístup na významný americký trh?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nep

Kdo stanovuje, kolik se bude platit za jednoho migranta?

A to bude každá země platit stejně? Protože co si budeme nalhávat, co je pro nás půl milionu, není to samé, co to je třeba pro Němce. A to je už definitivní, že se bude za nepřijetí platit? Nedá se s tím ještě něco udělat? A kdo bude určovat, kolik a jaké migranty máme přijmout?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Eva Filipi: Směřujeme k zaostalosti. Trump ví, co dělat

17:27 Eva Filipi: Směřujeme k zaostalosti. Trump ví, co dělat

Velká očekávání i změny přicházejí s návratem Donalda Trumpa i podle elitní české diplomatky a někde…