Vojenský analytik Koller otevřeně k Iráku i Ukrajině: Američané všechno zpackali. Toto nastane, pokud nezavládne rozum

03.07.2014 7:21 | Zprávy

Válka v Iráku je do jisté míry bojem o kontrolu nad významnou částí celosvětové produkce ropy, což by znamenalo strategické riziko i pro Evropu. I to, proč se USA dostávají do podivné role nejistého pozorovatele, vysvětlil v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vojenský analytik Martin Koller. V souvislosti s konfliktem na Ukrajině pak nevyloučil, že USA mohou nakonec bojovat proti Rusku do posledního Evropana.

Vojenský analytik Koller otevřeně k Iráku i Ukrajině: Američané všechno zpackali. Toto nastane, pokud nezavládne rozum
Foto: ČT
Popisek: Martin Koller

Povstalci ze skupiny islámský stát v Iráku a Levantě, kteří v posledních týdnech ovládli velkou část území na severozápadě Iráku a kontrolují i některé oblasti v Sýrii, vyhlásili chalífát pod názvem Islámský stát. Znamená to, že už to je konec snah o jednotu Iráku, nebo jde jen dočasnou věc?

Záleží na tom, kdo bude mít větší ozbrojenou moc a dokáže prosadit svůj názor. Pokud islamisté z ISIS, kteří jsou protiíránští, přitom je původně vycvičili íránští instruktoři v Jordánsku, si dokáží ubránit své území, tak ho mít budou. V podstatě se v Iráku dlouhodobě projevuje velmi netaktická strategická koncepce USA, která začala první válkou proti Saddámu Husajnovi, kterou nedotáhli. Později pokračovali druhou, kterou sice vyhráli, ale pak se rozběhla daleko horší třetí proti lidovému hnutí odporu, kterou vlastně prohráli a výsledkem je vláda, která není schopná udržet ani sama sebe při životě. Existoval základní problém, na který jsem upozorňoval, když jsem tam byl na misi, že Američané se orientovali na šíity, což je agresivnější skupina podle způsobu vyznání islámu, jež žije hlavně v Íránu, takže vlastně podpořili agresivnější Íránce, kteří tvoří rovněž většinu obyvatel Iráku.

Zároveň potlačili tu méně agresivní a řekl bych civilizovanější skupinu, kterou tvoří sunnité. Může se nám zdát přehnané rozdělení muslimů na sunnity a šíity, ale to rozdělení je velmi ostré, jak jsem zjistil v praxi a obě skupiny se opravdu nemají rády. Došlo tam k zásadní chybě, kdy vlastně americká administrativa a jejich političtí reprezentanti třetího řádu v CPA na základě špatné koncepce podpořili více způsoby vlastní nepřátele. Výsledkem bylo ustavení vlády, kde šéfem byl Kurd, přitom právě Kurdové mají složitou pozici ke všem okolním zemím a národnostem, včetně Iráku, kde část z nich žije. Kromě toho tam existuje neustálá opozice, kterou tvoří lépe bojově připravení sunnité protežovaní za Saddáma Husajna. Kompletně byla po spojeneckém vítězství vyhnána křesťanská komunita a nikdo se jich nezastal. I to je dokladem trapného výsledku, jehož spojenecké síly dosáhly.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Daniela Černá

Ing. Radim Fiala byl položen dotaz

Myslíte, že za to, že EU zaostává může Euro?

Mě přijde, že jsou to spíš neustálé zákazy a byrokracie, kterou si sama EU podřezává pod sebou větev. Na druhou stranu, jestli má někdo konkurovat třeba USA nebo Číně, nemyslím si, že to může být jeden stát v Evropě, a že EU má svůj smysl, jen se musí vzpamatovat a začít dělat politiku jinak

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

9:12 Zbořil: Německu už jde o národní pýchu. A za to se trestá

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Ano, nezvládli jsme to! To by měla dle politologa Zdeňka Zbořila v reakci na …