V tuto chvíli se celkový počet zadržených odhaduje na osm osob. Politická scéna mezitím bouří. Opozice požaduje abdikaci premiéra, čímž by skončila vláda. Spekuluje se, zda by byla lepší rekonstruovaná či úřednická vláda, nebo rovnou nové volby. Kdyby však padla vláda, do 60 dnů musejí být vypsány nové volby a není jisté, zda jsou na to politické strany připraveny. Navíc, není bez zajímavosti, že drtivá většina těch, kteří byli zadržení nebo se nad nimi stahují mračna, jsou buď z ODS, nebo s ní spolupracovali. Vypadá to, že dalších koaliční strany jsou bez poskvrnky.
„Když nepomohla cisterna, bylo třeba přitvrdit,“ konstatoval zdroj s náznakem na akci místopředsedy vlády Miroslava Kalouska, který 2. května nechal před ruské letadlo odvážející ruského obchodníka obžalovaného v Ruské federaci postavit na ranvej cisternu. Zajímavější ale bylo, že tato informace prosákla do médií až o tři týdny později, ve chvíli, kdy byl premiér Nečas na oficiální návštěvě v Rusku.
„Já to tušil, že se bude něco dít,“ říká Zbořil. Má prý na to zvláštní poznávací úkaz. „Byl jsem pozván na ruské velvyslanectví, kde se slavil 'Den Ruska' a tam byla spousta pravicových politiků, kteří se obvykle takových akcí neúčastní. Vždycky, když se k něčemu schylovalo, třeba ke změně vlády nebo k výměně ministrů, tak začalo podobné pobíhání a hemžení,“ směje se politolog. A prý to platilo jak za komunistů, tak i za posledních dvacet let.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Radmila Zemanová-Kopecká