Zdeněk Zbořil připomněl Mnichov 38 slovy: Od té doby se moc nezměnilo. A uvedl, co překvapivého se píše v Německu

25.09.2017 6:50 | Zprávy

ROZJEZD ZDEŇKA ZBOŘILA Zaorálkova válka proti levné práci? „Když si myslí, že konec levné práce zařídí nějaký ústřední výbor ČSSD, nebo třeba i politická strana, která se nějak prokoktá do vládní koalice, měl by si vzpomenout na svá školní léta,“ upozorňuje v dnešním Rozjezdu politolog Zdeněk Zbořil. Komentuje také německé volby a věnuje se kontroverzním výrokům amerického prezidenta. K nadcházejícímu výročí mnichovského diktátu pak říká: „Kdyby druhá světová válka dopadla jinak a my dnes mluvili německy, třeba by se nám snadněji žilo v EU, anebo bychom vůbec nebyli.“ Zároveň zmiňuje, „že se mnozí naši současníci ničemu nenaučili a nic ze své minulosti nepochopili“.

Zdeněk Zbořil připomněl Mnichov 38 slovy: Od té doby se moc nezměnilo. A uvedl, co překvapivého se píše v Německu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Zdeněk Zbořil

Americký prezident na sebe v uplynulém týdnu významně upozornil hned několikrát. Například rétorikou v souvislosti s vyostřením sporu se Severní Koreou. O hrozbě konfliktu byla řeč i v nedělních otázkách Václava Moravce, kde si názory vyměňovali ministr obrany Martin Stropnický a poslanec Alexander Černý. Debata se stočila v podstatě i k obhajobě Ruska ze strany Černého a obhajobě Ameriky ze strany Stropnického. „Shodou okolností jsem debatu obou pánů v OVM sledoval. Asi tak třicet minut a hlavně tu část, který se týkala tzv. Korejské krize. Ačkoli oba mohli diskutovat téměř devadesát minut, nedozvěděli jsme se nic nového. Zřejmě nečtou třeba běžné německé noviny, kde probíhají intenzivní diskuse o tomto problému. V SRN se mnozí autoři politických komentářů dokázali už před několika týdny zbavit černobílého vidění stavu věcí,“ podotýká Zbořil. „Většinou si kladou otázku, jak se může KLDR účastnit nějakého jednání o své bezpečnosti, když její potenciální partneři ‚osvědčili‘ svou důvěryhodnost ve dnech bombardování Jugoslávie, během arabského jara a konečně i ve válce o Sýrii,“ dodává.

„Zřejmě si oba naši dnes diskutující upřímně myslí, že KLDR musí nebo může vyvěsit bílý prapor a že existuje jen jedno definitivní řešení. To si zřejmě ale nemyslí autority KLDR ani KR, a proto bychom se mohli více zajímat, co se o celé krizi říká třeba v Soulu,“ doporučuje Zbořil s tím, že možná bychom byli překvapeni, že ti, kteří žijí celá desetiletí v situaci permanentního válečného ohrožení (jihu, stejně jako severu) uvažují o více možnostech řešení celého konfliktu. „Např. vyjednávajícího modelu 2+3 (KLDR, KR + USA, RF a ČLR), nebo se snaží najít vhodného moderátora takového vyjednávání. A také se zamyslet nad tím, komu to 64 let trvající napětí a konflikt  vlastně vyhovuje. Ve všech těchto pěti zemích, ale i v celém regionu. A také, jaký vliv tento stav má na vývoj mezinárodních vztahů jako celku. Snad by měli naslouchat slovům Angely Merkelové, stále ještě kancléřky SRN, o rozdílných názorech v USA a v Německu na současný ‚řízený chaos‘ v zájmu jedné nebo více velmocí,“ doplňuje Zbořil.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

PhDr. Jiří Horák, Ph.D. byl položen dotaz

S kým bysme měli vést válku?

Když se tak připravujeme na válku a chcete posílit rozpočet na obranu, proti komu myslíte, že bude válka vedena? Rusko proti všem? Ač je podle mě Putin šílenec, podle mě vzhledem k tomu, že jaké má problémy na Ukrajině, nemyslím, že by útočil na někoho dalšího, navíc třeba my. Jsme přeci v NATO, a t...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Volejte Chocholouška.“ Fialova kampaň proti Babišovi dostala trhliny

15:04 „Volejte Chocholouška.“ Fialova kampaň proti Babišovi dostala trhliny

Bezpečnostní témata a varování před Andrejem Babišem, který prý pomáhá Rusku. Tento směr předvolební…