Petr Pithart k 25 letům svobody: Chválíme Putina, protože se nám stýská po smrádečku normalizace. Ať si na tom náročném Západě trhnou nohou, my chceme na lemplovský Východ

03.11.2014 8:17 | Zprávy

25 LET OD LISTOPADU ´89. Podle bývalého disidenta, českého expremiéra a bývalého předsedy Senátu Petra Pitharta nejvíc poškodil vývoj po Listopadu přízemní materialismus a zastydlý český nacionalismus. „Peníze jsou až na prvním místě, a nikdy nesmrdí, ani ty z Číny, kde jsou nízké ceny zaplaceny vykořisťováním lidí i přírody a utlačováním menšin. Shodou okolností to i ono dokázali nejlépe zosobnit oba naši prezidenti po Václavu Havlovi. A přidali důvěru a obdiv, příchylnost k Vladimíru Putinovi,“ řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz o bývalém a současném prezidentovi Václavu Klausovi a Miloši Zemanovi významný politik, který se výrazně zapsal do českých novodobých dějin.

 Petr Pithart k 25 letům svobody: Chválíme Putina, protože se nám stýská po smrádečku normalizace. Ať si na tom náročném Západě trhnou nohou, my chceme na lemplovský Východ
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pamětní deska sametové revoluci na Národní třídě

V listopadu uplyne 25 let od sametové revoluce. Jaké změny – dobré i ty špatné – podle vás přinesl České republice nový režim?

Nový režim se na nás nespustil jako vlahý déšť. Přinesli jsme ho my a je námi poznamenám. Našimi ideály, ale také naší ušpiněností. Změnilo se skoro všechno. Nejméně jsme se ale změnili právě my, lidé, obývající tuto kotlinu, uzavřenou po tisíc let známých dějin před vnějším světem. Svět se nám otevřel, ale hory kolem nás jakoby vyrostly. A my ztratili odvahu, jestli jsme ji za začátku té pětadvacetileté cesty vůbec měli. Jsme jako národ, jako stát, nejistí, bázliví.

My Češi, Moravané a Slezané se měníme jen velmi pomalu také proto, že odmítáme připustit, že jsme závislí na cestě, jakou jsme prošli. Že jsme vlastně tou cestou, ne o mnoho víc. Zejména v těch dvaceti letech před Listopadem, kdy tlak byl nejmenší, ale škody na duši a na páteři největší. Předcházelo jim vzepětí a naděje osmašedesátého, po kterých přišla – alespoň pro mne - nečekaně rychlá a snadná rezignace. Na tu dobu „po“ se nerado vzpomíná, prostě jsme ji vytěsnili.

  • Petr Pithart, Milan Uhde, Jan Urban, Martin Bursík, Miroslava Němcová, Roman Joch, Pavel Žáček, Ivan Langer, Štěpán Kotrba, Karel Janeček, Miroslav Kalousek, Jan Graubner, Václav Žák, Petr Hampl, Karel Hvížďala či Hana Marvanová. I ti přispěli do seriálu ParlamentníchListů.cz, ve kterém osobnosti politického a společenského života bilancují dobu po listopadu '89. Kompletní seznam najdete ZDE.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

20:20 Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

„Jedna velká habaďůra na lidi,“ říká k tomu, že prezident nakonec podepsal státní rozpočet na příští…