Zní to drsně, ale přestaňme si nalhávat, že přijmeme všechny přistěhovalce. Potřebujeme u nás vojska NATO, říká Černochová z ODS

19.08.2014 9:16 | Zprávy

ROZHOVOR Evropa nebude schopná a ochotná přijmout všechny přistěhovalce a poskytnout jim azyl. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz na to upozornila poslankyně ODS a starostka Prahy 2 Jana Černochová. Přítomnost vojsk NATO na našem území by poslankyně uvítala. Vyjádřila se i k vládě Bohuslava Sobotky či debatě kolem služebního zákona.

 Zní to drsně, ale přestaňme si nalhávat, že přijmeme všechny přistěhovalce. Potřebujeme u nás vojska NATO, říká Černochová z ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslankyně za ODS Jana Černochová

Bohuslav Sobotka tvrdí, že jeho vláda se na rozdíl od té minulé nehádá, nezatěžují ji skandály a soustředí se na plnění vládního programu. Premiér tudíž nemá podle svých slov po půlroce vládnutí důvod k personálním výměnám. Jak Vy hodnotíte současnou vládu? Vyměnila byste některé ministry?

Zatím vidím mnoho slibů, popřípadě dokončování toho, co již bylo připraveno a přisvojování si úspěchů za něco, co udělaly vlády předešlé. Jsem rozpačitá z personální politiky jednotlivých ministrů, kdy se každý týden dočítáme v médiích o výměnách lidí, které si na posty ve státní správě nová vládní koalice sama dosadila a najednou se „neosvědčili“. Po půl roce vládnutí jsme svědky vládních třenic, které v minulých vládách přišly mnohem později. V předvolebních slibech zaznívaly silné věty o slučování některých resortů a zatím je ticho po pěšině a naopak počet členů vlády oproti předešlé Nečasově stoupl. Některá ministerstva považuji za zcela zbytečná, stejně jako některé ministry. Myslím si, že premiér Sobotka je v politice dost dlouho na to, aby si to uvědomil, a jestli si smím zahrát na věštkyni, tak věštím, že nejpozději ke konci roku se výraznějších změn ve vládě dočkáme.

Kdybyste měla zhodnotit například přínos Andreje Babiše jako ministra financí, dělá podle Vás správné kroky?

Andrej Babiš ukázal tři věci. Za prvé začíná chápat, že řídit stát je něco jiného, než řídit firmu, že je to mnohem komplikovanější a komplexnější a že mnoho populistických slibů vezme za své, padne na oltář třeba koaličnímu vládnutí. Začíná si uvědomovat, že provést strukturální změny trvá dlouho a čím více toho chce udělat, tím rozptýlenější je jeho pozornost, takže toho dokončí málo. Za druhé, uvědomil si, že pokud chce být v politice, nemůže být nepolitický, takže se snaží zachránit hnutí třeba založením institutu, který má být rekrutačním a ideologickým bazénem a že pokud chce přežít, musí být pragmatický a ze stolu klidně shodit věci, které dávají smysl, například poplatky v nemocnici, nebo se hlasitě přihlásit k věcem, které prosadili jiní před ním. Zkrátka proti své vůli se stává politikem. Jsem zvědava, kdy tu jeho dvojí tvář začnou vnímat i jeho voliči. A za třetí, je zajímavé sledovat vztah Sobotka-Babiš. Pan Babiš se zcela bezpochyby vžil do role stínového premiéra a první, kdo si to začal uvědomovat, jsou vládní poslanci sociální demokracie, kteří vůči premiérovi Sobotkovi pomalu začínají rebelovat. Že z této situace dokáže nejvíc těžit právě Andrej Babiš, vidíme každý den a jeden příklad za všechny: nominantkou na eurokomisařku není nikdo z ČSSD, ale paní Věra Jourová z Babišova hnutí ANO.

Prezident Miloš Zeman bude zřejmě vetovat služební zákon. Nelíbí se mu funkce politických náměstků. Souhlasíte v tomto ohledu s prezidentem?

Já s panem prezidentem ohledně názoru na „politické náměstky“ souhlasím a to byl i důvod, proč ODS ve svých 4 protinávrzích politické náměstky nechtěla. Výsledek jednání vládní koalice a částí opozice (ODS a TOP 09) byl kompromisem, kdy nám vládní strany ustoupily ve všech bodech, kromě politických náměstků, které si prostě v návrhu striktně chtěly ponechat a na dohadovacích jednáních politické náměstky důrazně prosazoval zejména premiér Sobotka. Jestliže pan premiér sám ustoupí panu prezidentovi a na politických náměstcích nebude trvat, uvítáme to, ale nebudeme tuto změnu naší společné dohody iniciovat. ODS je stranou, která drží slovo a naše podaná ruka platí. Do tohoto sporu premiér - prezident se nebudeme vměšovat.

Jak se Vám jako branně-bezpečnostní expertce usíná, když vidíte vývoj na východní Ukrajině a v Iráku? Má se český občan bát?

Vývoj na Ukrajině mě znepokojuje, stejně jako to, co se odehrává od Severní Afriky až po Afghánistán, a rozpor, který se objevil mezi Ruskem a Západem. Procházíme zlomovým obdobím, kdy se vytváří nové mocenské uspořádání a to se neobejde bez střetů, nejenom vojenských, ale i ekonomických. A neusíná se mi dobře, protože vidím, že stále málo věnujeme pozornost naší bezpečnosti, naší armádě. Jsem ráda, že se rozpočet armády zvýší, ale musí se toho udělat příliš mnoho v příliš krátkém čase a my pořád vedeme jen debaty, jestli se rozpočet bude zvyšovat na 1,4 procenta HDP, nebo na dvě. Očekávala bych větší aktivitu v rámci aliance, měli bychom být aktivnější ať už při organizování, či podílení se na cvičeních, modernizaci našich ozbrojených sil, náboru, budování záloh a tak dále. To, co mi přijde naprosto nešťastné, jsou vyjádření premiéra i ministra obrany o zdrženlivosti při rozmisťování sil NATO na našem území. Odmítáme něco, co po nás nikdo zatím nežádal a uvádíme spojence zbytečně ve zmatek.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: nep

Martin Exner byl položen dotaz

Zase to EURO

Žijete vůbec v realitě? Nemyslíte, že je teď přijetí Eura tak důležité? Důležitější než třeba to, jak špatně si vede naše ekonomika a jak mizerné jsou u nás mzdy? Že řada lidí žije od výplaty k výplatě a nemá šanci si něco našetřit? Jestli vám tak vadí poplatky bankách, když platíte v cizině kartou,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozdělené státy americké, i u nás samé bubliny. Luděk Bednář přemýšlí, jak je prolomit

4:46 Rozdělené státy americké, i u nás samé bubliny. Luděk Bednář přemýšlí, jak je prolomit

Pamětník československého disentu a vydavatel samizdatových tiskovin Luděk Bednář volá po platforně,…