Jak vnímáte vlnu běženců, která se valí na Evropu? Je řešením návrh Evropské komise na přerozdělení čtyř desítek tisíc žadatelů o azyl ze Sýrie a Eritreje, aby se ulehčilo Itálii a Řecku, které přestávají příval uprchlíků zvládat?
Považuji to za naprosto zásadní problém a všechna řešení, která se nabízejí, jako přerozdělování uprchlíků a podobně, ve skutečnosti nejsou řešením, je to jen odsunutí problému v čase. Dneska dostaneme tisíc uprchlíků, příště jich bude deset tisíc, pak sto tisíc, to není prostě řešení.
Podle informací, které zazněly v Praze minulý týden i na mezinárodní konferenci o bezpečnosti Evropy, na níž jste také vystupoval, čeká na severu Afriky milion dalších lidí na převoz do Evropy. Překvapilo vás to číslo?
Já jsem o tom věděl, to je známá věc. Dneska se už mluví o tom, že v horizontu deseti let jich bude deset milionů. V odborných kruzích se o tom hovoří už několik let, ale nikdo na to prostě nereaguje. Politická reprezentace Evropy odmítá vidět realitu.
Myslíte si, že problém uprchlíků evropská politická reprezentace stále podceňuje, když přichází s administrativním stanovením kvót uprchlíků, které podle Vás, ale i řady odborníků a politiků nejsou žádným řešením?
Jsem přesvědčen, že si jsou toho problému vědomi, ale neznají řešení, jen se snaží přežít období, na které jsou zvoleni. A pak ať to řeší jiný. To je podle mne základním motivem všech současných opatření: posunout ten problém v čase, ať ho řeší někdo, kdo přijde po nich.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová