Všichni se prý brzy dozví, co je Kubice zač. Díky Paroubkovi

05.07.2011 15:50 | Zprávy

ROZHOVOR Exšéf sociálních demokratů Jiří Paroubek se dal vedle své politické kariéry také na dráhu spisovatele. Píše v poslední době totiž jednu knihu za druhou. Velkou dávku kotroverze může asi přinést kniha Česká Watergate, aneb Kubiceho zpráva po pěti letech, jež má vyjít na podzim. Povídali jsme si však samozřejmě i o reformách, protestech odborů, či jeho údajném přestupu do jiné strany.

Všichni se prý brzy dozví, co je Kubice zač. Díky Paroubkovi

V bulváru se nedávno objevila informace o tom, že se chystáte pořídit lovecký zámeček na severu Čech - je to pravda? Pokud ano, v jaké fází tento váš plán nyní je, přeci jen, začíná doba dovolených - nechystáte se tam strávit léto?

Kamarádi se tam byli minulý týden podívat, vypadá to tam pěkně, avšak vyžaduje to rozsáhlé investice...Je to však ale od samého začátku výmysl bulváru. Neberu to proto nijak vážně.
V čase blížícího se léta a okurkové sezóny se témata na psaní holt špatně hledají.

Viděli jsme se před pár týdny na protestním mítinku odborářů na Palackého náměstí v den stávky v dopravě. Myslíte si, že další plánované akce odborů pomohou reformy, s nimiž kalkuluje současná vláda, zbrzdit? Lidé sice nadávají a jsou znechucení, pokud se po nich vyžaduje nějaká vlastní akce, nakonec se ale drží zpátky.

Je třeba říci, že ani v jiné zemi, když přijde k tomu, že se potřebují vládou prosadit některé reformy, tak síla odborů není tak velká ani platná, aby je zvrátila. Před rokem byly například  velké demonstrace k důchodové reformě ve Francii a skončilo to tím, že důchodová reforma prošla právě tak, jak ji navrhoval prezident Sarkozy a jeho vláda. Jen tak mimochodem, není bez zajímavosti, že se tam tehdy těch demonstrací zúčastňovali hlavně mladí lidé. U nás si přitom právě tato generace myslí, že se jich změny asi týkat nebudou. Přitom právě jich se budou týkat nejvíce - oni nebudou mít práci, až vystudují a budou vycházet ze škol. Mladí lidé jsou u nás stále v zajetí nějakých pravicových představ, jak se z nich stanou milionáři. Ale těch skutečných milionářů z nich pak ve středním věku zas tolik přece není. Právě oni budou mít často existenční starosti vůbec získat práci, především také i první zaměstnání. To je ten velký rozdíl, který si ti mladí nyní neuvědomují.


Ano, zatímco jsou ve světě mladí lidé spíše levicově orientovaní, u nás je tomu naopak. Příčiny jsou asi velmi obsáhlým tématem k diskusi. Ovšem i Češi v různých věkových kategoriích ztratili netečnost a začínají nahlas - byť zatím většinou jen anonymně někdy v koutě - dávat svoji nespokojenost najevo. Je to dobře?

Je dobře, že společnost není netečná, kdyby byla, tak by se ta zvrhlost současné koaliční vlády ještě stupňovala. Vláda tak získala přece jen určité meze pro to, co dělá. Ovšem to, do jaké míry má šanci veřejnost něco prosadit a zda se do toho vůbec má chuť zapojit, je velmi obtížné obecně shrnovat. Nicméně například vedení současné sociální demokracie se mně zdá v tomto ohledu velmi pasivní. Mělo v minulých i těch plánovaných protestech přece jasně podpořit odbory, nejen deklarativně. Myslím, že jsem zklamán také z vyjadřování některých sociálně demokratických politiků, kteří vůbec uvažují o tom, zda jít či nejít podpořit odborové vůdce. Mělo by to, dle mého mínění, být jednoznačné. Ovšem i odbory by měly také jasně vnímat, kdo je podporuje. Upřímně, kdyby se před loňskými volbami dokázaly odbory rozejít se svojí představou o své nějaké nadstranickosti a o svém plurativním charakteru, tak by řada těch odborářů, kteří kandidovali v komunálních volbách na volebních listinách pravicových politických stran, dneska měli na věc jiný názor. Navíc by zřejmě bývali ulehčili pozici i sociálně demokratické strany. Ta totiž nakonec v těch rozhodujících chvílích před volbami zůstala bez přirozených spojenců.

Takže myslíte, že se dá zbrzdit rozjetý vlak reforem?

Dokončil jsem nyní ty své paměti pro knihu a osvěžil jsem si tak věci, které souvisejí především s volbami před rokem v květnu 2010. Myslím proto, že i přesto, že to velké části lidem nemohu přát, poněvadž nemohu být tak asociální, jediným způsobem, jak lidé získají zkušenost s fungováním demokracie, je, aby si zažili tuhletu vládu až do konce volebního období. Je to smutné, ale je to tak. Tedy i s těmi reformami. A kromě toho si myslím, že když se tato vláda bude chovat sebezáchovně, tak v tom politickém marasmu, do kterého se dostala, vydrží až do konce tohoto volebního období a bude dělat tu politiku, co dělá - asociální, arogantní. Lidé tehdy z velké části uvěřili médiím, celebritám a nejrůznějším akcím typu Přemluv bábu...Nespoléhali se na svůj rozum. Myslím, že za tři roky v příštích volbách se už rádi na svůj rozum spolehnou. Už si snad nikdy nenechají nikým poradit nebo se zmanipulovat.


Přesto se stále hovoří  o generální stávce a dalších protestech, jež by měly plánované vládní reformy změnit. Většinou to vše ale nakonec skončí u malého počtu protestujících - v čem vidíte chybu?

Té jedné odborářské centrále se nyní nepodařilo dostat větší množství lidí před ministerstvo zdravotnictví, protože o to ani neusilovali. To je pravda a dá se to vidět jako chyba. Přece ale když chci dostat lidi do pohybu, tak jim musím říct, kam mají přijít. Akce nakonec ale stejně byla úspěšná, i když mohla být ještě více, to je zřejmé. Mohlo to být zorganizováno dokonaleji. Je potřeba lidi svézt autobusy, alespoň dva tři tisíce. Dát inzerci do novin, pozvat lidi na náměstí, mohlo jich tam být deset tisíc. Chce to prostě dobrou organizaci.

Pojďme však dál, přímo k vám a vašim politickým plánům. Na počátku týdne se kolem vás objevila spekulace, že se prý chystáte kandidovat na post ústeckého hejtmana. Ovšem za jinou stranu než je ČSSD, prý možná za ČSNS 2005. Co k tomu můžete říct?

To je asi tak jako s tím loveckým zámečkem, já to nemíním také nijak komentovat...
Dneska (v pondělí, 4. 7.) jsem si například se zájmem přečetl zcela vykonstruovanou zprávu o tom, že si nechávám dělat průzkum veřejného mínění v Ústeckém kraji. To se také vůbec nezakládá na pravdě. Pokud bych něco takového chystal, tak to samozřejmě včas veřejnosti sdělím.

Když jsme u toho, tak ještě jednou sáhnu mezi spekulované otázky - hovoří se totiž dokonce v souvislosti s vámi o založení nějaké nové politické strany. Možná je to evergreen, který vždy odněkud zčistajasna vystoupí, přesto se nedá divit tomu, že se objevuje. I jeden z vašich předchůdců Miloš Zeman nakonec založil svoji stranu.

Nová politická strana je věc, o které neuvažuji.

Objevovaly se jednu dobu dokonce informace, že se bude jmenovat Vaše věc?

Tak vidíte, VašeVěc.cz sice existuje, ale jako názorový server, nikoli strana.

Takže pokud to shrneme - novou stranu neplánujete založit, vstup do České strany národně socialistické také neplánujete?

Teď v tuto chvíli jsou to jen pouhé spekulace.

Jste členem Československé církve husitské, pravidelně prý chodíváte do Betlémské kaple v den výročí upálení mistra Jana Husa. Budete tam i letos?

Ne, tentokrát tam nebudu, i když skutečně chodívám pravidelně. Budu na mezinárodní konferenci v Římě, kde budu hovořit k problematice dopadů světové hospodářské krize a jejich možných řešeních. O podmínkách v ČR jako jednoho ze států EU. Slíbil jsem to před časem, protože jsem se domníval, že konference bude v červnu, nyní je mi hloupé od ní odstoupit, byť se mně to tak ne zcela hodí.

Zdá se, že ani v létě, kdy většina z nás odpočívá či nasadí jakýsi úspornější režim, vy práci vale nedáváte. V těchto dnech prý dokončujete svou další knihu. O čem bude?

Před měsícem, 8. června, byla vydána kniha Ve službě republice, ta se zabývá zahraniční politikou. Psal jsem ji souběžně právě s touto druhou, kterou nyní dokončujeme. Pracuje se na korekturách, musíme vybrat fotografie a dopsat události konce roku 2010. Jsou to takové mé paměti, ale řekl bych, že je to takový pouhý první poločas, poněvadž paměti píšou lidé, kteří politiku opouštějí. A to není, myslím, můj případ. Nyní ještě dokončuji knihu Český Watergate aneb Kubiceho zpráva po pěti letech. Je to komentované vydání Kubiceho zprávy. Bude k dostání i v knihkupectvích, dostanou toto vydání i všichni členové parlamentu, aby viděli, jakého vlastně máme ministra vnitra.

Související:


Takže spousta práce...

Není jediná. V těchto dnech si také musím ujasnit, jak budeme postupovat při zpracování jedné z těch gastronomických knih, o kterých jsem již v minulosti také hovořil. Budou tam recepty z francouzské, indické, čínské, ale třeba i japonské kuchyně. Uvedu tam i některé své zkušenosti, které jsem z těch kuchyní nabyl během svých cest. Jednám ještě i o další knize z gastronomie - ta by měla přinést retro pohled do českých kuchyní z první československé republiky. Měly by v ní být recepty známých kuchařských osobností té doby - Vaňhy, Šroubka, Lipperta atd. Je to zatím jen záměr, uvidíme...

Půjde podle toho vařit i tady v Česku? Budou k tomu dostupné suroviny?

Nebude to buržoazní kuchařka, ale ani kuchařka, ke které by nebylo možné suroviny u nás koupit. Jídla, kde jsou u nás nedostupné suroviny, doporučovat nebudeme, byť se na jídelních lístcích při cestách po světě objevila samozřejmě také. Předesílám, že to nebude ani kuchařka pro horních deset tisíc.

Máte klid na práci? Přeci jen sepsání knihy vyžaduje soustředěnost a vy máte dceru v batolecím věku.

Té práce v tomto směru mám nyní opravdu víc než dost, ale baví mě to. Dělám ještě i na další knize s Petrem Duchoslavem o dějinách Národní socialistické strany, postupně ji brzy začneme zveřejňovat na serveru Vaše Věc. Doma je opravdu trošku rušno, takže když se potřebuji koncentrovat, pracuji a píšu v knihovně.

Ale snad bude také nějaký čas na relax, ne? Jaké máte plány na léto?

Samozřejmě, že ano. Jedeme s manželkou a dcerou do Řecka, budeme cestovat po Česku a chceme také opět cestovat i po Francii. Takže léto si chceme užít. Malé je dvacet měsíců. Už běhá, po svém mluví. Na cesty budeme brát i našeho psa. Pouze do Řecka s námi nepojede, poněvadž tam nepojedeme autem a nebylo by to praktické.


Čtěte také:

##MINIPAS221##


Foto: Hans Štembera

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Alena Hechtová

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Rusko

Nejsem Rusofil, ale proč jediní občané Ruska, by se měli podle vás vzdát občanství, pokud chtějí získat to české? Třeba já bych byl pro, aby každý, kdo chce mít české se musel vzdát svého původního občanství. Proč tato vláda navrhla toto jen u Rusů? A platí pořád, že migranty z Ruska ČR nepřijímá? N...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

11:12 Po nástupu Trumpa se odvázal poslanec ODS. A co Fiala?

Konec klimatickým závazkům pro Českou republiku? Poté, co USA odstupují od Pařížské klimatické dohod…