Syn disidenta Uhl: Diskutuje se, zda tu byla totalita. Podpořím odvolání šéfa ÚSTR

10.04.2013 10:26 | Zprávy

ROZHOVOR Možná už dnes skončí v čele Ústavu pro studium totalitních režimů, který vznikl před pěti lety, jeho v pořadí čtvrtý ředitel Daniel Herman. Stal se trnem v oku nové rady ústavu, kterou najmenoval levicový Senát. Podle zaměstnanců ústavu se opoziční strany snaží přes radu destabilizovat instituci a zpochybňují její činnost. Jeden z členů rady, sedmadvacetiletý sociolog Michal Uhl potvrdil, že je s prací ředitele nespokojen. „Jsem připraven hlasovat pro jeho odvolání,“ řekl ParlamentnímListům.cz před dnešním jednáním rady.

Syn disidenta Uhl: Diskutuje se, zda tu byla totalita. Podpořím odvolání šéfa ÚSTR
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Na jednání Rady Ústavu pro studium totalitních režimů

O co přesně jde ve sporu rady s vedením Ústavu pro studium totalitních režimů?

Spor má několik dimenzí. Jednou ze zásadních věcí je celková koncepce ústavu, kde je relativně velký nepořádek v projektech, které mají zkoumat minulost. Absentuje základní koncepce, která by těm projektům dávala nějaký řád. Projekty jsou přerušovány, v ústavu je velká fluktuace zaměstnanců, lidi odcházejí, a když nám pan ředitel předloží seznam projektů, tak se v něm objevují lidi, kteří už nejsou několik let v pracovním poměru. Projekty končí tím, že někdo z ústavu odejde. Ve hře je také otázka vzájemné důvěry, komunikace mezi radou a vedením ústavu vázne, mám pocit, že se pan ředitel rozhodl s námi nějakým způsobem bojovat. Moc tomu nerozumím.

Rada prý chce, aby se ústav nezabýval odhalováním totalitní minulosti z archivů StB a KSČ. Jsou liché obavy, že rada chce posunout činnost ústavu někam jinam než dnes?

Částečně liché nejsou. Já prostě přicházím s jinou představou Ústavu, já chci, aby zkoumal minulost v celé své celistvosti, to znamená, aby se zkoumaly i další věci, nejen činnost StB a KSČ, ale například i spolkový život, témata jako žena za normalizace, propaganda, abychom tehdejší společnosti podchytili v širším celku. Můj zájem je zkoumat minulost v širších souvislostech, nikoli jen výsekově nějakou drobnou činnost. Tam tedy určitý rozdíl v koncepci je, pan ředitel ji nesdílí, což já respektuji, ale v tom je právě zásadní problém, protože činnost ústavu a jeho směřování podle zákona definuje rada.

Já myslela, že ji definuje především zákon. Neprosazujete jinou koncepci, než pro kterou byl ústav zřízen? Má přece především zkoumat archivy StB, antidemokratickou činnost orgánů státu, KSČ, dokumentovat odboj proti totalitnímu režimu, nacismu i komunismu, analyzovat a zpřístupňovat archivní dokumenty široké veřejnosti. Kdyby zkoumal široké souvislosti, nesuploval by činnost jiných institucí, které se novodobou historií mají zabývat?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Tomio Okamura byl položen dotaz

Vy jste proti sankcím

Já v nich také nevidím moc žádný přínos - ani pro Ukrajinu. Na druhou stranu, nebylo by horší nedělat nic, když Rusko rozpoutalo válku? Nebo co byste udělal vy, kdybyste byl teď ve vládě? A věříte, že Trump letos válku ukončí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Prezident by mohl být ukradený, proto více Hradní stráže? Obrana utrácí jak blbá blondýna se zlatou kartou. Fidler nám to zase spočítal

4:44 Prezident by mohl být ukradený, proto více Hradní stráže? Obrana utrácí jak blbá blondýna se zlatou kartou. Fidler nám to zase spočítal

„K obyčejnému vojákovi v poli se nedostane téměř nic, zatímco lízači v kancelářích jedou permanentní…