Advokátka Hustáková: Dopadneme zle, naše děti nám budou závidět, jak jsme žili. Vládnou nám loutky. Komu se asi vyplatí válka?

13.07.2015 11:54 | Zprávy

CIVILIZACE A MY Evropskou unii čeká stejný osud jako starověký Egypt, říká pro ParlamentníListy.cz známá pražská advokátka Miroslava Hustáková. Po krachu EU podle ní budeme v dobré společnosti. Naši politici, které označuje za loutky mocných, by prý neměli zapomínat, že Češi jsou potomci husitů a mohou zase otevřít okna.

Advokátka Hustáková: Dopadneme zle, naše děti nám budou závidět, jak jsme žili. Vládnou nám loutky. Komu se asi vyplatí válka?
Foto: Archiv MH
Popisek: Miroslava Hustáková

Je to už sedm let od začátku velké ekonomické krize, která začala krachem amerických bank. Během té doby se kritici současného systému snažili pomocí akcí jako Occupy Wall Street přesvědčit veřejnost, že miliardáři a „banksteři“ ji pomocí finančního systému okrádají. Mnozí odborníci, jako řecký exministr financí a ekonom Varoufakis, tepali finanční systém jako cosi založeného na bublinách, na dominanci dolaru a na neustálém snižování reálných mezd. Kam jsme se v té diskusi o současném kapitalismu za sedm let dostali? Co říci o úspěšnosti pojmů kapitalismus, globalizace a volný trh? A jaká je jejich budoucnost, stejně jako budoucnost ekonomického řádu světa?

Svět se přece nevyvíjí rovnoměrně, ale podle toho, jaké jsou na daném teritoriu podmínky. Socialismus přinesl mnoho pozitivního pro běžného člověka, a stejně v soutěži s kapitalismem prohrál. Proč, je přece jasné. Lidstvo jako celek, ale i člověk jako jedinec má předpoklady ve své přirozenosti se stále vyvíjet, poznávat. Pokud tento základní princip života začne být potlačován, omezení je snášeno jen do té míry, jestliže je vyměňováno za něco, co stojí za toto omezení. Např. jistota práce, zabezpečení ve stáří, v nemoci, bezplatné školství apod. Bezdůvodné omezování, např. cestování do zahraničí, je už pro přirozenost člověka nepřijatelné. Jestli chcete znát, co vás čeká, tak se musíte podívat, proč zanikly předchozí civilizace, i když byly v dané době ze všech nejvyspělejší. Je to jednoduché, nejčastěji je zničilo porušení jedné ze základních zásad harmonického vývoje lidstva. Lidé si brali na úkor jiných více, než sami potřebovali, a správa těchto statků způsobila přemíru byrokracie, která brzdila další vývoj celé společnosti, a protože si kapři sami rybník nevypustí, vypustili jim je ti, kteří byli v dané době pokrokovější.

Typickou ukázkou je např. konec zlatého věku Egypta, kdy po smrti královny Hatšepsut a zavraždění velekněze  Hapuseneba se ujal moci Thutmose III., který narušil do té doby přísné vzájemné dodržování hmotných i duchovních zákonů, které zajišťovaly blahobyt celému Egyptu. Bylo to postaveno na tom, že Bůh jim dal dané území, to mají řádně spravovat a chránit a o jiné území se mají zajímat pouze jako sousedé. Úspěšné expanzivní války Thutmose III. přinesly okupované území, kam se ale Egypťané nehodlali stěhovat, a správa území nad porobenými národy přinesla tolik nákladů, že narůstající byrokracie již zastavila vývoj i samotného území Egypta. Totéž se děje dnes. Pod pláštíkem ochrany lidských práv, evropských hodnot, prosazování demokracie mají vyspělé státy světa snahu si podrobit ty, které jsou méně vyspělé, určují jim, co je pro ně správné, a nutí je k tomu, co by nikdy dobrovolně nedělaly. Tato disharmonie požaduje velkou energii – náklady, které jsou po čase vyšší než přínos z parazitování na tom slabším. Tento princip dlouhodobě porušuje EU, a bohužel není možné, aby dopadla jinak než ti, kteří udělali v minulosti stejnou chybu. Byrokracie už dosáhla takové míry, že očekávám, kdy nám určí měsíční kvótu na toaletní papír, a kdo ji překročí, tomu dají pokutu. Ti, kteří skutečně řídí světovou ekonomiku, tento fakt znají a nepochybně se připravují i na období po rozpadu EU.

Francie, Itálie, Rakousko, Slovensko, Maďarsko jsou dobré země, budeme v dobré společnosti. Polsko, Rumunsko, Maďarsko a Bulharsko si vybraly jinou cestu, základny NATO jim nebudou umožňovat samostatný vývoj ani po rozpadu EU. Německo ještě rozhodnuto není, jak si můžete najít George Friedmana na YouTube „Řekni, co udělá Německo, a já ti řeknu, jak bude v příštích 20 letech vypadat Evropa“. Zbytek světa má ekonomicky našlápnuto mnohem lépe. Právě ukončená a českými médii ignorovaná třídenní pracovní schůzka lídrů BRICS a dalších zemí světa v ruské Ufě přinesla další obrovské investice nejen do zemí BRICS, ale mají snahu se zapojit i další země. Banka BRICS bude dávat první úvěr na jaře příštího roku, překvapilo mě např. Thajsko, které jen v Baškirské republice RF chce investovat 600 milionů dolarů do ruského zemědělství. Indie uzavřela další dohody o dodávkách ropy s Rosněftem, další velké investice dává Čína, Pakistán a Indie požádaly o vstup do SOC. Šanghajská organizace spolupráce již nyní představuje i bez Indie 1,6 miliardy lidí. Úspěšné bylo i Petrohradské ekonomické fórum, Rusové budou stavět v Saúdské Arábii 16 jaderných elektráren, o obrovských investicích cca 10 miliard dolarů Saúdů v Rusku dokonce informovala ČT.

S ohledem na tyto gigantické projekty si každý umí představit, jak je důležitý pro Rusko jakýsi třetí blok Temelínu. Naši občané se díky českým médiím mohou domnívat, že EU je pupkem světa, ale bohužel tomu tak není, svět jde dávno jiným směrem a svědčí o tom i fakt, že dosud skalní partneři USA jako např. Saúdská Arábie začali uzavírat obrovské obchody s Ruskem, Putin přijal pozvání od Japonska a jediný, kdo ještě poslouchá USA na slovo a hraje trapnohru o nepříteli Rusku, je EU. Svět se vyvíjí dál, my tady přemýšlíme, jaké dát sankce, aby místo nás mohl získat kšefty s Ruskem někdo jiný, a to dokonce skalní partneři USA, nebo dokonce přímo USA. Slabost a neschopnost evropských politiků zajistí, že Evropa už nebude hegemonem vývoje ve světě, i když naše země bude snad mezi těmi, kterým bude umožněn samostatnější vývoj.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Radim Panenka

Ing. Aleš Juchelka byl položen dotaz

Sociální služby

Nemyslíte, že mnohem větší problém, než jsou finance, i když ty jsou většinou alfou omegou všeho je fakt, že populace stárne, ale sociální systém na to není vůbec připraven a nic se neděje? Už teď je problém sehnat třeba pečovatelák a další služby. Kdy začnete řešit tento problém? Protože už se měl ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

16:05 Zeman: Fiala připomíná Hitlera v bunkru. BIS se chystá zatýkat

Premiér Fiala svými výroky připomíná poslední dny Adolfa Hitlera v bunkru v době, kdy se k Berlínu b…