Aktivista a podnikatel, který se rozešel s „kavárnou“: Loňská migrace byl promyšlený plán. Cílem je fašismus, hrají nám divadlo o svobodě a demokracii

03.10.2016 4:40 | Zprávy

ROZHOVOR Angažmá v protikorupčních organizacích, kde se setkal s příslušníky někdejšího disentu či jinými zastánci směru zjednodušeně označovaného jako „pravda a láska“, přivedlo podnikatele a předního ekonomického poradce Jaroslava Kuchaře k rozporu, který popsal i ParlamentnímListům.cz: Protikorupční program ano, ale na otázky směřování západní společnosti, vztahy s Ruskem, uprchlickou krizi a další témata je dle něj nutné mít svůj názor, odlišný od zmíněných kruhů.

Aktivista a podnikatel, který se rozešel s „kavárnou“: Loňská migrace byl promyšlený plán. Cílem je fašismus, hrají nám divadlo o svobodě a demokracii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Kuchař

Vy jste se před několika lety angažoval v neziskových organizacích typu ,,Vraťte nám stát“, kde jste se potkal s řadou lidí z někdejšího disentu či s lidmi všeobecně nazývanými jako ,,pravdoláskaři“. Sepsal jste blog na téma, proč jsou tito lidé hákliví na jakoukoliv kritiku Západu a prozápadního směřování naší země – dospěl jste k tomu, že se nemohou vzdát svého vysněného ideálu. Pojďme si ty skupiny rozlišit: Staří disidenti typu Jiřiny Šiklové, veteráni ODS typu Miroslavy Němcové, mladí, nadějní ,,Euroameričané“ typu Jakuba Jandy… Co je vede k jejich ,,skalnosti“ a nesmiřitelnosti?

Tak to je hodně nesourodá směs. Předesílám, že se necítím ani jako soudce, ani jako kněz, který dává rozhřešení. Jde tedy čistě o analytický pohled.

K původnímu disentu: pokud vynechám agenty StB či cizí státní moci fungující za úplatu, byli to lidé, při všech dnes již známých kontroverzích, kterým podepsání charty a následné aktivity přinesly do života problémy včetně vězení a v několika případech i smrt. Za to si bezpochyby zaslouží úctu. Když vynechám devadesátá léta, dnes máme na jedné straně velmi kritické disidenty, jako je Jan Schneider, Lenka Procházková či Přemysl Janýr, a na druhé straně třeba Jiřinu Šiklovou se svým slavným výrokem „Raději se budu mýlit s Amerikou než mít pravdu s Ruskem“. V podstatě je to o tom, jak silné ideologické brýle si nasazují při „čtení“ současného dění v kombinaci s tím, jak vnitřně bolestné je pro ně si přiznat, že jimi vysněný ideál se nezadržitelně hroutí do svého pravého opaku.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Jaká výše důchodu by byla podle vás důstojná?

A co jako politici děláte proto, aby bylo na důstojné důchody i třeba za 20-30 let? Protože teď jsou na tom podle mě důchodci dobře, ale otázkou je, co bude do budoucna?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

10:36 Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

„Dle mého názoru by si bez tohoto ‚dvojího metru‘ šlo sednout možná i několik tisíc osob působících …