Aktivista a podnikatel, který se rozešel s „kavárnou“: Loňská migrace byl promyšlený plán. Cílem je fašismus, hrají nám divadlo o svobodě a demokracii

03.10.2016 4:40 | Zprávy

ROZHOVOR Angažmá v protikorupčních organizacích, kde se setkal s příslušníky někdejšího disentu či jinými zastánci směru zjednodušeně označovaného jako „pravda a láska“, přivedlo podnikatele a předního ekonomického poradce Jaroslava Kuchaře k rozporu, který popsal i ParlamentnímListům.cz: Protikorupční program ano, ale na otázky směřování západní společnosti, vztahy s Ruskem, uprchlickou krizi a další témata je dle něj nutné mít svůj názor, odlišný od zmíněných kruhů.

Aktivista a podnikatel, který se rozešel s „kavárnou“: Loňská migrace byl promyšlený plán. Cílem je fašismus, hrají nám divadlo o svobodě a demokracii
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jaroslav Kuchař

Vy jste se před několika lety angažoval v neziskových organizacích typu ,,Vraťte nám stát“, kde jste se potkal s řadou lidí z někdejšího disentu či s lidmi všeobecně nazývanými jako ,,pravdoláskaři“. Sepsal jste blog na téma, proč jsou tito lidé hákliví na jakoukoliv kritiku Západu a prozápadního směřování naší země – dospěl jste k tomu, že se nemohou vzdát svého vysněného ideálu. Pojďme si ty skupiny rozlišit: Staří disidenti typu Jiřiny Šiklové, veteráni ODS typu Miroslavy Němcové, mladí, nadějní ,,Euroameričané“ typu Jakuba Jandy… Co je vede k jejich ,,skalnosti“ a nesmiřitelnosti?

Tak to je hodně nesourodá směs. Předesílám, že se necítím ani jako soudce, ani jako kněz, který dává rozhřešení. Jde tedy čistě o analytický pohled.

K původnímu disentu: pokud vynechám agenty StB či cizí státní moci fungující za úplatu, byli to lidé, při všech dnes již známých kontroverzích, kterým podepsání charty a následné aktivity přinesly do života problémy včetně vězení a v několika případech i smrt. Za to si bezpochyby zaslouží úctu. Když vynechám devadesátá léta, dnes máme na jedné straně velmi kritické disidenty, jako je Jan Schneider, Lenka Procházková či Přemysl Janýr, a na druhé straně třeba Jiřinu Šiklovou se svým slavným výrokem „Raději se budu mýlit s Amerikou než mít pravdu s Ruskem“. V podstatě je to o tom, jak silné ideologické brýle si nasazují při „čtení“ současného dění v kombinaci s tím, jak vnitřně bolestné je pro ně si přiznat, že jimi vysněný ideál se nezadržitelně hroutí do svého pravého opaku.

Stále si vážím lidí, kteří se angažují v iniciativě Vraťte nám stát, i když se v mnohém názorově rozcházíme. Nepochybuji o jejich dobré vůli posouvat věci k lepšímu. Jenže když nepřesně interpretujete realitu, pak skutečnost, zda svým konáním podporujete dobro, či zlo, je věcí náhody. Když realitu interpretujete opačně, místo dobra podporujete zlo. Tuto odpovědnost ale nelze sejmout z nikoho z nás. Platí tak stejně pro mne jako pro vás. Cesta do pekla bývá dlážděna dobrými úmysly.

S těmi dalšími nemá smysl ztrácet čas. Každá generace má své svazáky (komsomolce, Hitlerjugend…). Už na škole jsme některým aktivním svazákům říkali buď „jasánci“ (čili ideologická zblbla podle postavy z Černých baronů), nebo „vy..cánci“. Vyberte si.

Sám jste dal najevo, že západní hodnoty ctíte – ale v tom původním smyslu, ne tak, jak jsou prováděny dnes. Jak jste prožíval druhou válku v Iráku, arabské jaro, Majdan, řeckou krizi a migrační krizi? Kdy ještě to byl ,,váš“ Západ, kdy jste pochyboval a kdy jste už věděl, že je něco špatně?

Nikdy jsem si nedělal žádné zvláštní iluze o jakémkoli režimu. Jak hodně pokročila degradace západní společnosti, jsem si uvědomoval postupně, řekněme od doby tzv. „humanitárního bombardování“ těsně po našem vstupu do NATO. V době arabského jara už jsem dlouho věděl, že jako země opět stojíme na špatné straně.

S pojmem „západní hodnoty“ mám trochu potíž. Abstrahuji tedy od takových „výdobytků“ naší civilizace, jako je fašismus, drancování kolonií, humanitární bombardování, vývoz demokracie tanky a barevnými revolucemi, podporování „našich zkurvysynů“ (např. Saúdská Arábie) a zabíjení těch „jejich“ (např. Libye) atd.

Co zbylo: naše společnost vyrostla díky dvěma motorům – tržní ekonomice a přirozenému právu, realizovanému zastupitelskou demokracií. Oba motory, které „naskočily“ nástupem novověku, vytvořily podmínky zajišťující lidem možnost růstu, budování rodin, firem a do té doby nevídaný blahobyt a využívání získaných svobod. Dnes jsou oba motory v rozkladu a disfunkční. Dovolím si tvrdit, že tento rozklad je způsoben vlivem nejrůznějších škodlivých ideologií, včetně současné mainstreamové ekonomie, které zasahují do přirozených ekonomických a politických procesů. Ty umožnily znefunkčnit společenské kontrolní mechanismy, které mají zabránit tomu, aby ekonomická moc ovládla moc politickou. To potvrzuje nepřímo i egyptolog Miloslav Bárta: „Civilizace kolabují na těch faktorech, na kterých vyrostly.“

Ctím tedy pouze hodnoty tradičního britského liberalismu: osobní, politické, ekonomické a náboženské svobody v původním významu, tj. ve smyslu svobody od něčeho (tzv. negativní svoboda – nechat žít, nevnucovat), kde stát plní především ochrannou roli. Svoboda pozitivní (k něčemu) je už fakticky uplatněním moci, která musí být ze zřejmých důvodů regulována: „Tvoje svoboda končí na špičce mého nosu.“ Odtud bychom se měli odpíchnout při diskuzích, jak znovu a lépe.

Ukrajinská krize rozjela debaty o našem vztahu k Rusku. Účastníme se sankcí, Rusko odsuzujeme, prezident Zeman má jiný názor. Jak hodnotit to, co v letech 2013 a 2014 podnikal na Ukrajině jak Západ, tak Rusko? Která je ta správná strana? Máme vůči Rusku, ale i Číně ctít západní ideovost a jednotu, nebo zaujmout jiné stanovisko? Jaké?

George Friedman, ředitel Stratfor, ve své knize Příštích sto let píše (2009), že Rusko nemůže připustit ztrátu Ukrajiny a Běloruska ze sféry svého vlivu zkrátka proto, že by se tím úplně odkrylo a nebylo se schopné bránit případné agresi. Dnešní krizi na Ukrajině předpověděl včetně toho, že Rusko bude vypadat jako agresor, ale jeho kroky budou ve skutečnosti vynucenou obranou. Stalin na postupimské konferenci požadoval kontrolu území 2500 km západně od Moskvy. Napoleon a Hitler Rusko vyučili. Putin ve svém známém projevu z roku 2007 řekl, že i když Rusko výměnou za souhlas se sjednocením Německa dostalo příslib, že se NATO nebude rozšiřovat na východ, akceptuje to jako právo zemí na určení své bezpečnostní politiky, ale klade otázku, proč je zde budována infrastruktura, která je ohrožuje. Tohle všechno generálové USA/NATO vědí. Přesto jsou dnes raketové základny v Polsku, Rumunsku, vojenské kontingenty v Pobaltí, přes nás jezdí různé jízdy…

Kdo tady haraší zbraněmi? A proč? Do jaké míry se dnešní USA řídí neokonzervativní Wolfowitzovou doktrínou? Autor ji formuloval následovně: „Naším ústředním cílem je zabránit opětovnému vzniku konkurenta, buď na území bývalého Sovětského svazu, nebo jinde, který představuje hrozbu řádu, kterou dříve představoval Sovětský svaz.“ „Toto je dominantní důvod tvořící základ nové regionální obranné strategie a vyžaduje si, abychom se snažili zabránit jakékoliv nepřátelské mocnosti v ovládnutí regionu, jehož zdroje by, za konsolidované kontroly, postačovaly k vytvoření globální mocnosti.“ Co přesně znamená strategie Vojenské dominance v celém spektru? Kam až jsou ochotny USA zajít?

Rusko a Čína nejsou rozhodně vzorové demokracie, ale představa, že nás ohrožují vojensky, je nesmyslná. Jejich zájmy jsou ekonomické. Chtějí a potřebují prosperující Evropu.

I když je stávající stav nevyhovující, zahraniční orientaci nelze měnit ze dne na den. Za pár týdnů budou volby v USA, příští rok v Německu i ve Francii, Západoevropané i Američané se probouzí a vzhledem k celkové situaci můžou být USA i Evropa během 18 měsíců úplně jiné než dnes.

Je to ovšem jen šance s nějakou pravděpodobností. Proto by absolutně zásadní měly být dvě strategie v zahraniční politice ČR. Za prvé, realizovat tzv. politiku všech azimutů, což činí prezident Zeman, ale vláda nikoli. Za druhé, intenzivně jednat o výrazně hlubší spolupráci a společném postupu v rámci V4+ (to plus je Rakousko, ideálně ještě Slovinsko). V této skupině najít konsensus, kde jsou skutečné limitní podmínky setrvání v EU (migrační politika, TTIP…), a s touto vahou to dát jednoznačně najevo. Stejně tak postupovat vůči NATO, kde jde především o porušování článku 1 smlouvy: Smluvní strany se zavazují, jak je uvedeno v Chartě OSN, urovnávat veškeré mezinárodní spory, v nichž mohou být účastny, mírovými prostředky tak, aby nebyl ohrožen mezinárodní mír, bezpečnost a spravedlnost, a zdržet se ve svých mezinárodních vztazích hrozby silou nebo použití síly jakýmkoli způsobem neslučitelným s cíli OSN. Z tohoto článku se stal cár papíru.

Jako fatální se jeví migrační krize. Jak z hlediska praktických důsledků pro Evropu, tak z hlediska prohlubování nedůvěry Evropanů v EU. Kde je zakopán pes, co se pokazilo? Věříte na spiknutí západních elit za účelem zničení Evropy, či alespoň ,,zkrocení“ původních Evropanů migranty? Nebo se politika EU ještě nedávno odvíjela od jakýchsi reziduí levicově-liberální nadšeně ,,sluníčkářské“ politiky?

Nevěřím ve „skupinové šílenství“ politiků, kde se někteří pohybují na hranici vlastizrady. Dokázat to zatím nejde, ale je mnoho indicií pro existenci plánu. Např. „obrácení“ Merkelové, která ještě v roce 2010 říkala, že multikulturalismus selhal. Připravenost „neziskovek“ a finančních zdrojů pro ně, připravenost pašeráků a jejich krytí Tureckem, Itálií, částečně Řeckem. Jalovost Frontexu, útoky proti Maďarsku, které jediné dodržovalo příslušné smlouvy o migrantech a uprchlících… Loňský rok, to byl dobře připravený plán; vše klapalo podle jasného scénáře včetně mediálních výstupů. My, kteří jsme zažili vymývání mozků za socialismu, jsme neztratili schopnost vnímat, když nás někdo tahá za nos.

Dalšími nepřímými indiciemi jsou veřejně známé strategie a ideologie. Opět mohu sáhnout k Georgi Friedmanovi ze Stratforu. Po internetu koluje video z jeho přednášky, kde říká, že jediným klíčovým zájmem USA v Evropě v minulých sto letech bylo zabránit úzké spolupráci mezi Německem a Ruskem. Říká tím, že USA potřebuje slabou Evropu. Také jsem se potkal s člověkem, který pracoval ještě před revolucí pro kontrarozvědku a říkal mi, že o použití migrace jako zbraně se „učilo“ již v osmdesátých letech a obě strany měly připravené koncepce a postupy. A v neposlední řadě upozorním na Thomase P. M. Barnetta, který se pohybuje 20 let v administrativě USA (hlavně v okolí Rumsfelda), který razí tuto tezi: Konečným cílem je homogenizace všech států na zeměkouli. Toho musí být dosaženo smíšením ras s cílem vzniku světlé hnědé rasy v Evropě. Proto musí Evropa přijmout ročně 1,5 milionu přistěhovalců z třetího světa. Výsledkem tak bude vznik populace s průměrným IQ 90, lidí, kteří budou příliš hloupí na to, aby chápali, ale dost inteligentní, aby pracovali. Proces globalizace navrhuje završit vytvořením jednoho světového náboženství, jedné kultury a smícháním ras na zeměkouli.

O tom, kdo stvořil Tálibán a al-Káidu, už se ví. Vznik ISIL v pouštích Iráku a Sýrie, kde americké satelity kontrolují každou píď země, nemohl proběhnout bez povšimnutí/souhlasu USA. Podle různých náznaků Pentagon ignoruje Bílý dům a dělá si svoji vlastní politiku, stejně tak CIA. Pokud bychom měli zasáhnout mozek ISIL podle návodu prezidenta Zemana, kde je asi tak geograficky umístěn? Rijád? Ankara? Langley? Pentagon?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Martin Huml

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nemravné.“ Vláda chce další peníze lidí pro ČT, varuje Hrnčíř

4:44 „Nemravné.“ Vláda chce další peníze lidí pro ČT, varuje Hrnčíř

Co všechno může za vysoké ceny potravin? I o tom mluví v rozhovoru poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Zmiňuj…