Alexandr Vondra udeřil: Západ s Ruskem málo mluví. A vláda nám chystá tento smrtící koktejl

17.05.2015 17:20 | Zprávy

NA HRANĚ S XAVEREM Alexandr Vondra (ODS) se cítí mimo nejvyšší patra politiky spokojen. Zažívá podstatně méně stresu. Dění kolem sebe však sleduje a nelíbí se mu, že Západ málo mluví s Ruskem. Na druhé straně podle něj nelze ustupovat ruské agresi. A pokud jde o naši současnou vládu, Vondra je zděšen ze smrtícího koktejlu, který nám prý kabinet chystá na omezení svobody. A našim hokejistům prý moc přeje medaili. To říká na závěr.

Alexandr Vondra udeřil: Západ s Ruskem málo mluví. A vláda nám chystá tento smrtící koktejl
Foto: Hans Štembera
Popisek: Alexandr Vondra

Pane Vondro, jak jste oslavil sedmdesát let od konce války?

Já jsem soukromý občan, čili tím, že jsem si se zájmem četl diskusi, která kolem osvobození a dalších událostí, které pak následovaly, byla. Tu jsem samozřejmě se zájmem sledoval, protože mě to zajímá a baví, ale sám jsem se žádných akcí nezúčastnil jako soukromá osoba, koneckonců jsem ani nikde nebyl moc zván. Kromě jedné výjimky, asi jako tradičně každý rok navštívím Terezínskou tryznu.

A co jako soukromá osoba soudíte o cestě prezidenta republiky 9. května do Moskvy?

Já vám to řeknu takto, pokud by se prezident Zeman zúčastnil, tak jak původně plánoval, té vojenské přehlídky, tak bych to považoval za naprostý skandál. Je, myslím, dobře, že po kritice ustoupil. Samotný fakt, že se jel do Moskvy poklonit obětem Rudé armády, je, myslím si, na místě, ale důsledně bych rozlišoval mezi tím, co byla Rudá armáda, nekádroval bych ji etnicky, kolik tam bylo Rusů, Ukrajinců, Rumunů nebo dalších národností, ta skutečně nesla největší díl obětí při osvobozování Evropy od nacismu, ale v žádném případě bych to nespojoval s propagandistickým zneužíváním vlasteneckého ruského křepčení dneska, které pořádá Vladimir Putin. Tam si myslím, že je distance naprosto na místě.

Obecně, domníváte se, že by vztahy s Ruskem měly zůstat tak, jak jsou, nebo by se mělo pracovat na jejich narovnání? Ostatně tak to trošku Miloš Zeman při své cestě naznačil.

Rusko je samozřejmě důležitá země a světoví politici by s Ruskem komunikovat měli. Možná že ten problém ukrajinský, to vygradování koncem roku 2013 bylo způsobeno tím, že ani Američané a dokonce ani Evropané s ruským vedením tehdy příliš nekomunikovali. To já sám považuji za chybu. Ze druhé strany je ale k té komunikaci umět trošku i politiku síly a rozhodnosti a já se obávám, že na to v dnešním Západě takové lidi, jako byli kdysi Winston Churchill nebo někteří další, nemáme.

Takže s Ruskem je třeba samozřejmě komunikovat v některých problémech, např. radikální islamisté. Myslím si, že západní křesťané a východní křesťané, Evropané, Američani i Rusové mají mnoho společných zájmů. Ze druhé strany ale nelze, myslím, tolerovat novou ruskou rozpínavost směrem na západ a je nutné se jí rozhodně postavit.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Luboš Xaver Veselý

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

Jak přesně si to vyvlastnění představujete?

A byť je to mířeno proti Rusům, není paradox, že přesně tohle dělali oni? Fakt myslíte, že je to demokratický nástroj?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Rozdělené státy americké, i u nás samé bubliny. Luděk Bednář přemýšlí, jak je prolomit

4:46 Rozdělené státy americké, i u nás samé bubliny. Luděk Bednář přemýšlí, jak je prolomit

Pamětník československého disentu a vydavatel samizdatových tiskovin Luděk Bednář volá po platforně,…