Premiér Bohuslav Sobotka řekl na sněmu Hospodářské komory, že by se mělo určit datum přijetí eura, abychom nezůstali mimo hlavní proud evropské integrace, protože dle Sobotky budou prezident Francie Emanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová směřovat k větší integraci eurozóny. Předseda Senátu Milan Štěch řekl, že Česká republika euro potřebuje, protože to je prý stabilizační měna. Co tomu říkáte?
Já si to nemyslím. Nemyslím si, že by euro byla stabilizační měna. Když se podíváte na výsledky veřejných rozpočtů států eurozóny a států, které nejsou v eurozóně jako Česká republika, tak státy eurozóny mají podstatně horší deficity, podstatně větší zadlužení. Můžeme se podívat na Řecko, Itálii či další státy. Takže být v eurozóně neznamená prosperitu. Jsem přesvědčen, že pro nás je důležité si nechat nezávislost z hlediska měnové politiky, ponechat si nezávislost České národní banky.
Jaké jsou argumenty proti přijetí eura?
Pokud bychom vstoupili do eurozóny, tak by již věci neurčovala ČNB, ale Evropská centrální banka. A v případě, že se nebude ekonomice dařit, tak má ČNB možné nástroje jak na to reagovat, může ovlivnit kurs a může učinit určité intervence. To je důležité. Euro má samozřejmě i nějaké výhody pro určité firmy, aby nemusely hedgeovat či se zajišťovat.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík