Andrej Babiš dle dosavadních průzkumů směřuje k jasnému vítězství v parlamentních volbách. Je toto konstatování pravdivé? A co je důležitější, je to tak dobře?
Pravdivé je. A jestli dobře? Já ho volit v žádném případě nebudu a kohokoli ve svém okolí od jeho volení budu odrazovat. Z mého pohledu to tedy dobře nebude. Ale obecně žádné volby nemohou dopadnout dobře nebo špatně, pokud jsou demokratické. Prostě dopadnou tak, jak si voliči budou přát, a výsledek bude třeba vzít na vědomí a žít s ním.
Směřuje podle vás Babiš k tomu, aby byl srovnatelným politickým fenoménem jako byl Václav Havel či Václav Klaus nebo jakým je Miloš Zeman?
Nesměřuje. Nepřišel do politiky hájit nějakou soustavu idejí, nějaký politický směr, nějakou politickou koncepci. Přišel do politiky hájit své vlastní zájmy, protože ucítil, že k tomu má příležitost.
Jak si vysvětlit to, že většině veřejnosti nevadí jeho někdejší členství v KSČ, ani podezření na spolupráci s StB, ani Babišova dobrá kariéra v 80. letech? Znamená to, že většina Čechů už nereaguje na symboly roku 1989 a na jakýsi mainstreamem prezentovaný „étos“ Václava Havla, když jí nevadí tohle ,,babišovské“ přemostění 80. let do současnosti? Ukázal nám Babiš, že Václav Havel je mrtev už i jako symbol? Nebo je naopak vyústěním nepolitické politiky?
Veřejnosti tyhle věci možná vadí, ale důležitější pro ně je víra, že Babiš hájí jejich zájmy. Podle mne se v tom pletou, ale v demokracii mají lidé právo na omyl, i když si ho pak budou muset odskákat. Vaše otázka, zda Babiš je vyústěním Havlovy politiky, je zajímavá a před lety by mě o ní možná ani nenapadlo přemýšlet. Od jeho fungování ve vládě o tom ale přemýšlím stále častěji a nejvíce teď po jeho pozvání Sorosovy líhně havlistických svazáků do Prahy. Ano, podle mne půdu, na které vyrostl Babiš, zkypřil, osel a zalil právě Havel svým soustavným bojem proti normální politice, svou soustavnou snahou zdiskreditovat demokratickou politiku v očích lidí.
Máte vy na Babiše nějakou osobní vzpomínku? Jak se on ve své době stavěl k Václavu Klausovi, když byl premiér či prezident?
Z doby premiérování Václava Klause ne, ale z doby na Hradě ano. Dvakrát jsem se s Babišem sešel na jeho žádost. V obou případech naříkal, že mu všichni házejí klacky pod nohy, že si pana prezidenta moc váží, a chtěl se domoci nějakého zastání. Nedomohl.
Považujete Babiše coby podnikatele za někoho, kdo si zaslouží obdiv? On sám neustále cituje Tomáše Baťu a zdůrazňuje, kolik firem zachránil, kolik lidí zaměstnává, kolik peněz dává na charitu a podobně. Je byznysmen Babiš příklad pracovitého a úspěšného člověka, nebo, jak o něm řekl Miroslav Kalousek, šizuňk?
Buď Babiš zázračně zbohatl díky štěstí a svým schopnostem, pak ale v korektních poměrech, nebo ty poměry, jak sám dokola říká, byly nekorektní, a pak ani on nezbohatl čestně. Měl by si vybrat. Buď byla doba, která mu přinesla úspěch, dobou dobrou pro poctivé podnikání, a pak je i on úspěšný díky svým schopnostem, nebo to byla doba lumpáren, ale pak by měl své peníze odevzdat a nechat se dobrovolně zavřít. Nemůže říkat, že to byla doba zlodějů, ale on sám jediný je andělem v pekle. Osobně si myslím, že uměl využít svůj náskok z doby komunismu a osvědčil i další podnikatelské schopnosti. Pokud ale, zvláště po roce 2000, podniká hlavně díky dotacím a státním zakázkám, je úspěšným nikoli podnikatelem, ale lobbistou, podnikajícím na úkor daňových poplatníků.
Kolem Andreje Babiše existuje řada temných podezření. Ať už se týkají jeho podnikatelských začátků a finančních operací, díky kterým se stal majitelem Agrofertu, či aktuálních kauz typu ,,dluhopisy“ nebo Čapí hnízdo. Spekuluje se, že ještě do voleb by Babiš mohl být obviněn, nicméně ve všech průzkumech je on i hnutí ANO na špičce. Proč to jeho voličům nevadí?
To už jsem říkal. Vadí. Vadí, ale jsou ochotni dělat, že to nevidí, protože uvěřili, že bojuje proti ještě větším lumpům a že před těmi své voliče ochrání.
Řídit stát jako firmu. Motto, které Andrej Babiš razí. Jak na to nahlížíte? Je dobře, že Babiš razí zcela pragmatické pojetí politiky, bez jakéhokoliv idealismu? Je to to, co teď Česko potřebuje?
Stát není a nesmí být firmou. Stát používá moc. Moc je schopnost vynucovat si jisté věci od občanů pod hrozbou násilí. Líbí se nám firma na násilí? Kdo ji bude kontrolovat? A navíc: obraz státu jako firmy podsouvá lidem lež, že lze dělat politiku bez obsahu, bez zájmů a bez idejí, jaksi neutrálně a objektivně dobře. Ale nic jako „objektivně dobře“ ve veřejném životě neexistuje. To bychom mohli zrušit demokracii a rozhodování opět svěřit jedné straně, která bude mít na všechno nestranné experty. Jenže na veřejné věci může mít každý jiný názor podle svých vlastních zájmů, proto se o těch věcech hlasuje a ne že o nich rozhoduje expert s patentem na objektivitu.
Okolí líčí Andreje Babiše jako neúnavného, nekompromisního, autoritativního, přirozeně vulgárního, hektického workoholika, který se nezdržuje s tím, co chtějí druzí. Nadřazenost a kontrolu údajně dává najevo i vlastním poslancům a členům, kteří, dle jejich slov, mívají problém k Babišovi vůbec najít nějaký komunikační kanál. Bojíte se Andreje Babiše jako osoby? Je vám sympatický? Jak ho hodnotíte vy? Co o něm říká jeho styl projevu, zejména když nad sebou ztratí kontrolu?
No, já se s ním nechystám jet na dovolenou, takže mě jeho osobní vlastnosti nezajímají. Zajímá mě jeho politika, lépe řečeno antipolitika. Já ho nijak nesoudím, on jen využívá možností, kterou mu dávají občané a voliči. To oni jsou svého štěstí i neštěstí strůjcem.
Co soudíte o Babišových zahraničněpolitických názorech? Velice tvrdě se verbálně staví proti imigraci, verbálně kritizuje EU a několikrát, když mluvil sám za sebe ,,z voleje“, zpochybnil smysl sankcí proti Rusku… Na druhou stranu zde chce školu Georga Sorose či spolupracuje ve svém hnutí s lidmi, kteří imigraci hájí...
Ale on přece žádné politické a tudíž ani zahraničněpolitické názory nemá. Dělá v každé chvíli zrovna to, co mu vyhovuje. Jednou si potřebuje naklonit jednu sílu, tak vyhoví jí, pak zas jinou sílu, tak podkuřuje zas té jiné. Běžně tak dělá věci úplně protichůdné a vychází mu to. Jednotlivé názorové a zájmové skupiny ho poslouchají jen tehdy, když mluví zrovna k nim. Když mluví k těm druhým, vypnou příjem. V tomhle smyslu je to zajímavý úkaz.
Cosi podobného zkoušeli už jiní. Hájili jednu voličskou skupinu, bylo jim to málo, začali nadbíhat druhé, a ta původní se urazila a odešla. Jako když si chcete přihrát ramena a začne vám foukat na nohy. Babiš má tu deku asi natahovací. Volí ho bývalí komunisti i voliči ODS, někdejší sládkovci i bývalí voliči ČSSD. A všichni se pod tu deku vejdou. No, když si to tak představuju, není to moc hezký obrázek, co se pod tou dekou asi děje. Aby na to jednou nedoplatil…
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík