Ve čtvrtek Česká národní banka s okamžitou platností ukončila režim devizových intervencí, s nimiž začala v listopadu 2013, aby udržela kurz 27 Kč za euro. Čemu ten uměle udržovaný kurz za téměř tři a půl roku pomohl, čemu naopak uškodil?
Od počátku jsem byl k tomuto kroku ČNB skeptický. Myslím si, že umělý zásah do ekonomiky může sice krátkodobě pomoci, ale dlouhodobě se to může vrátit jako bumerang. Nad to jako ekonom zpochybňuji předkládaná rizika deflace, což byl jeden z důvodu, proč ČNB k intervencím sáhla. Jsem přesvědčen, že přirozená deflace naopak může ekonomice a spotřebitelům pomoci. Proto je potřeba o těchto termínech, jejich obsahu, následcích vést veřejnou debatu. Jinak řečeno, léčení nějakého ekonomického stavu trvá dva roky, neléčení pak 24 měsíců.
Dlouhá léta se specializujete na bankovní sektor a letos jste ohlásil ukončení své tradiční ankety o nejabsurdnější poplatek roku. Souvisí to nějak s čerstvě ohlášenými výsledky výnosů bankovních poplatků za minulý rok?
Jakkoli to může působit jako náhoda, tak pro mě je to očekávatelná věc. Před pár dny byly zveřejněny výsledky výnosů z bankovních poplatků za celý bankovní sektor za rok 2016 – a ty byly nejnižší za posledních deset let, kdy tyto údaje porovnávám. To považuji za pozitivní zprávu a úspěch. Navíc to zapadá do mého rozhodnutí, kdy jsem před měsícem vyhlásil vítěze posledního ročníku Ankety o nejabsurdnější bankovní poplatek, kterou jsem pořádal dvanáct let. A to právě z důvodu, že kritizované poplatky za základní bankovní služby postupně mizí a výnosy z poplatků se posledních pět let permanentně snižují. Skok mezi roky 2015 a 2016 je přitom největší, jaký kdy v historii byl, dvě a čtvrt miliardy v čistém, přes tři miliardy v hrubém. Prostředí se narovnává a s obdobím před dvanácti lety, kdy jsem s anketou začínal, se to nedá srovnat. Ať už se člověk podívá na sazebník, na jednání bank, ať už se podívá na sebevědomí, rozhodování a akčnost bankovních klientů, tak jsme úplně někde jinde. A jsem rád, že jsem svou troškou tomuto stavu mohl pomoci. Nemá dál smysl dělat anketu o tomtéž, když se situace zlepšila. Je potřeba se posunout dál, byť zůstat u tématu spotřebitelských práv, osvěty a zvyšování finanční gramotnosti.
Jako ekonom a odborník přes bankovnictví máte svým způsobem splněno, Od podzimu 2014 jste se ale dal na politickou dráhu a jako nezávislý na kandidátce hnutí ANO jste byl zvolen do pražského zastupitelstva. Co se vám v politice za dva a půl roku povedlo?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jiří Hroník