Bělobrádek se vrátil z Kyjeva a promluvil o silovém řešení proti Putinovi

05.05.2015 15:47 | Zprávy

ROZHOVOR Na Ukrajinu zavítal minulý týden Pavel Bělobrádek, předseda KDU-ČSL, vicepremiér a ministr pro vědu, výzkum a inovace. ParlamentníListy.cz se ho proto zeptaly na jeho poznatky z této země. "Ukrajina musí především skoncovat s obrovskou korupcí, která zemí doslova prorůstá. Omezit byrokracii. Provést strukturální ekonomické reformy. Prosadit vládu práva a spravedlnost," uvedl. A také na minské dohody. "Pokud je Putin poruší, pak se s největší pravděpodobností místo EU a německé diplomacie dostanou ke slovu USA, které od počátku prosazují silové řešení."

Bělobrádek se vrátil z Kyjeva a promluvil o silovém řešení proti Putinovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Bělobrádek

Byl jste na konferenci Support for Ukraine v Kyjevě. Co vás na ní zaujalo a v čem konkrétně a prioritně je třeba této zemi pomoci?

V první řadě si Ukrajina musí pomoci sama. A to tím, že zvládne nutné reformy. Především musí skoncovat s ohromnou korupcí, která prorůstá zemí doslova od shora až dolů. Musí zefektivnit státní správu a podstatně omezit byrokracii. Musí provést strukturální ekonomické reformy a reformu veřejných financí. Musí prosadit vládu práva a spravedlnost. Vláda s reformami začala, ale stále jsou nedostatečné. Přičemž mezinárodní finanční pomoc, která je potřebná v řádech desítek miliard dolarů, je podmíněna právě úspěšným provedením reforem. Za ČR jsem slíbil pomoc v oblasti školství a budování nezávislých médií, což jsou priority, které jsme si vzali za své.

Ukrajina potřebuje být podle vás svobodná, mírová a jednotná. "Neuznáváme ruskou anexi Krymu, ani odtrhávání dalších území," zaznělo ve vašem projevu v Kyjevě. Co ale má dělat s Doněckou a Luhanskou lidovou republikou, které pošilhávají po Moskvě a příliš kyjevskou vládu neberou?

Nepovažuji za reálné, že by se tyto oblasti připojily k Rusku. To ostatně podepsalo minské dohody, které naopak počítají s tím, že Ukrajina obnoví svou kontrolu nad východní hranicí, kudy nyní volně proudí ruská vojenská pomoc separatistům. Bude ale nutné vést vnitroukrajinský dialog a provést státoprávní reformy. O nich musejí svým hlasem rozhodnout sami Ukrajinci, bez ohledu na národnost a jazyk.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Oldřich Szaban

Co by podle vás jako přesně nastalo, kdyby přišel ten konec Evropy?

A je reálné si myslet, že bysme se ubránili sami, i když zvýšíte výdaje na obranu sebevíc? A k čemu se přikláníte? Je lepší spoléhat na Evropu nebo na USA? Ještě k té vaší poznámce, že musíme na bezpečnostní situaci, která teď ve světě panuje reagovat včas. Nemáte ale dojem, že už včera bylo pozdě?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

10:36 Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

„Dle mého názoru by si bez tohoto ‚dvojího metru‘ šlo sednout možná i několik tisíc osob působících …