Na carském erbu jsou tři koruny, jedna pro Rusko, druhá pro Bělorusko, třetí pro Malorusko, což je Ukrajina. Jak rozlišujete země bývalého carského Ruska a SSSR?
Jsem Rus z Ukrajiny a ten prostor beru jako jediné území. Nevidím ho rozděleným. Jsou to východní Slované. Jde o účelově politicky rozdělené jejich území pod vlivem cizích států. Bylo to za Polska, za Rakouska - Uherska, za Hitlera. To, co se děje na Ukrajině dnes, je spíše agrese USA, boj o geopolitické zájmy USA. Fraška, když se tento boj odehrává na území Evropy. Jasně, že kdyby se na Ukrajině stalo něco špatného, katastrofického, může se to přesunout i do Česka.
Nicméně národy mají právo na sebeurčení a ohledně rozpadů impérií jde o dějinný vývoj. Nemyslíte si?
Ano. Nicméně to nezmanená, že by měly být zničeny tisícileté vazby. Rusko nemělo nacionální dělení, ale teritoriální, tedy na gubernie, jako mají v USA státy. Bolševici udělali osudovou chybu. Mám rodiče v Rusku i na Ukrajině a tyto země byly vždy provázány. Nikdo s tím neměl problémy. Poslední dělení, které vidíme nyní, považuji za účelovou agresi proti východním Slovanům. A teď o právu na sebeurčení, ale z jiné strany. Zakarpatská oblast požádala o autonomii a nic. Referenda na Krymu a na Donbase byla též o samostatnosti. Vysloužili si tam ale jen prokletí Západu. Na Ukrajině proběhl státní převrat. Byl udělán s podporou cizích mocností, čemuž se říká vměšování či puč. Kdo má rozum a logické myšlení, nemůže si myslet, že v tom nehrály velkou roli USA a EU. Janukovič byl podveden evropskými lídry, kteří se zachovali jako gauneři. Státní převrat začínal majdanem a velmi se mu bránily konzervativní regiony jako Krym, Luhansk či Doněck nebo Podkarpatská Rus. Bránily se rozvracení země a teď neuznávají vládu pučistů.
Jaká je na Podkarpatské Rusi situace Rusínů?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Jan Rychetský