Bývalý náčelník armádní rozvědky k hrozbám Drahoše o Rusku a našich volbách, které vypustil veřejně: Kdybych byl šéfem BIS...

01.12.2017 19:36 | Zprávy

ROZHOVOR Pokud by Bezpečnostní informační služba (BIS) zprávy o údajném ruském ovlivňování voleb v Česku měla, musela by informovat ústavní činitele, říká v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz generál v záloze a bývalý náčelník vojenské rozvědky Andor Šándor. Pokud tedy podle Šándora civilní kontrarozvědka o skutečnostech, které naznačil prezidentský kandidát a bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, neinformovala, byly její poznatky buď „marginální“, anebo „vůbec žádné“. Kdyby byl Šándor v roli ředitele BIS, tak by na Drahošova slova nereagoval.

Bývalý náčelník armádní rozvědky k hrozbám Drahoše o Rusku a našich volbách, které vypustil veřejně: Kdybych byl šéfem BIS...
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generál Andor Šándor

Prezidentský kandidát Drahoš dnes vyrukoval s tím, že v Česku došlo k ovlivnění výsledku voleb prostřednictvím ruských zpravodajských agentů. Ti k tomu měli využívat internetových serverů šířících dezinformace. Drahoš se obává toho, že by mohlo dojít i k ovlivnění blížících se prezidentských voleb, co na to říkáte?

Nejsem si jist, že to, co jsme slyšeli ve veřejném prostoru během letošní předvolební kampaně, by mohlo být natolik ovlivněno zpravodajskými službami Ruské federace, aby ty volby dopadly tak, jak dopadly. To, že Ruská federace zpravodajsky pracuje proti svým bývalým satelitům, a nejenom proti nim, a že jejich cílem je podkopávat integritu Evropské unie, je samozřejmě pravda. Nemyslím si ale, že by byli ruští zpravodajci schopni ovlivnit výsledek voleb v Česku. Zajímalo by mě v této věci vyjádření předsedy ANO Andreje Babiše, protože právě jeho hnutí vyhrálo ve všech krajích České republiky poměrně bezprecedentně.

Podle Drahoše ovlivňování voličů měla zprostředkovávat média a servery propojené s ruskou tajnou službou. Postupují Rusové tímto způsobem, že mají servery, které vypouštějí dezinformace?

Tak samozřejmě internet a různé sociální sítě lze využívat k tomuto účelu. Nepravdivé informace se šířit dají a rovněž lze takto i ovlivňovat lidi. Samozřejmě, že k tomu dochází a nejenom ve vztahu k volbám, ale například i při ovlivňování veřejného mínění v souvislosti s různými otázkami. Dokonce si myslím, že jeden takový úspěch Rusové již zaznamenali, a to během veřejné diskuse konané kvůli plánovanému umístění amerického radaru v Brdech. Tam myslím, že se Rusům hodně podařilo ovlivnit názor lidí v Česku na ten radar a potažmo tak získat i vliv na rozhodování tehdejší vlády o jeho umístění. Dopadlo to tak, že Američané sami od toho plánu upustili. Faktem je, že dnes žijeme v naprosté přemíře informací.  Pro mnoho lidí je velmi obtížné vyznat se v tom, co je pravda, co pravda není a co je například překrouceno.  

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jonáš Kříž

Mgr. Marek Výborný byl položen dotaz

očkování proti SLAK

Proč se u nás neočkuje proti SLAK?? Proč toto očkování EU zakázala? Proč všude ve světě se očkuje? A je pravda, že v Rakousku se zabíjí jen nakažené kusy??

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Aktuálně. Zeman o smrti Šimůnkové, o Koudelkovi, Turkovi a dalších

4:44 Aktuálně. Zeman o smrti Šimůnkové, o Koudelkovi, Turkovi a dalších

Bývalý prezident Miloš Zeman v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz vzpomíná a vysvětluje spory, které …