Zprávy o útoku na Paříž jste se dozvěděl v Sýrii, kde jste jednal o výcviku jednotek bojujících proti Islámskému státu. O čem a s kým jste jednal v Sýrii? Budete se na výcviku tamních bojovníků proti Islámskému státu (IS) podílet, a jak?
V Sýrii, přesněji v kurdské část Rojava, jsem byl na pozvání General Command of Women´s Protection Units. Hlavním cílem bylo seznámit se se situací přímo na místě, navázat kontakty s YPG a YPJ, domluvit se na budoucí spolupráci při zabezpečení vojenského a policejního výcviku pro kurdské bojovníky a bojovnice. Byl jsem překvapen, jak vnímáme zdejší situaci my v Evropě a jaká je realita. Během návštěvy jsem také navštívil základnu speciální policejní jednotky HAT a podílel se na výcviku jejích příslušníků. Do Sýrie se plánuji vrátit v příštím roce a pokračovat v započaté spolupráci.
- TÉMA: Teror v Paříži
Válka s terorismem dorazila v pátek do ulic Paříže, byť zde podle některých politologů a bezpečnostních expertů byla už předtím, viz výbuchy v Londýně, Madridu a lednový útok na pařížskou redakci Charlie Hebdo. Co se podle vás bude nyní dál v Evropě dít a kde jí teď hrozí největší nebezpečí?
Že přijdou i další útoky, je více než pravděpodobné, kdy a kde k nim dojde lze předvídat jen těžko. Dnešní globální svět umožňuje nejenom snadnou cestu z jednoho konce světa na druhý, ale i snadnou komunikaci, a to vše výrazně usnadňuje teroristickým organizacím přípravu k vykonání vražedných útoků.
Přece jen zkusme být konkrétnější. Řada expertů pro ParlamentníListy.cz upozornila už před tím, než policie potvrdila propojení pařížského masakru s Bruselem, na to, že mezi ohniska extrémního islamismu a tudíž i logické cíle patří kromě Francie s největším počtem muslimů v celé EU, také Belgie a Británie, kde se zase radikalizují hlavně Pákistánci. Riziko sílí i ve Skandinávii a ani Německo si nemůže vydechnout. Naopak jižní hranice EU, Itálie a Řecko sdílí menší riziko, protože jednak neválčí proti IS a také jako vstupní země pro masu imigrantů, ve kterých k nám teroristé také pronikají – což už je potvrzené- v nich teroristé nepotřebují velké policejní manévry. Souhlasíte s tímto názorem?
Myslím, že hrozba teroristických útoků je reálná pro celou Evropu. Uklidňovat se tím, že naše země v Sýrii neválčí nebo že jižní země potřebují k tranzitu, je pouze slabá berlička a nebude mít dlouhou životnost. Pokud nepřijmeme radikální opatření na obranu naší kultury a našich životů, určitě se v blízké budoucnosti setkáme s teroristickými útoky i v jiných státech. Jejich cílem je vyvolat paniku, strach, destabilizovat společnost. Pokud některé země přijmou více radikální opatření a útok bude obtížnější, zcela jistě si vyberou zemi, kde šance na úspěch bude větší, bez ohledu na to, že není zrovna aktivní v Sýrii. A důvody si vždy najdou, třeba že jsme nepovolili stavbu mešity nebo že jíme vepřové.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Petr Blahuš