Bývalý zpravodaj k obavám z terorismu, problému Ukrajiny i významné roli Ruska

10.01.2015 18:38 | Zprávy

ROZHOVOR V obsáhlém rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hovoří Milan Syruček, bývalý dlouholetý novinář a zpravodaj Mladé fronty o situaci na Ukrajině a v Rusku a dotýká se rovněž otázky přistěhovalectví. Sám žil delší dobu ve Francii, takže tamní situaci s migranty zná velmi dobře. Upozorňuje, že jít za lepším je lidské a normální a chudobu nevymýtíme tak, že se zbavíme chudých a že postavíme další kilometry zdí, plotů nebo příkopů.

Bývalý zpravodaj k obavám z terorismu, problému Ukrajiny i významné roli Ruska
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Syruček

Po útoku extremistů v Paříži si Západ dává otázku, jaké procento vlastně mohou tvořit přistěhovalci. Je podle vás 4 až 6 milionů přistěhovalců, navíc většina mladé generace bez práce, už tou "poslední záklopkou na tlakovém hrnci"?

Největší chybou je, že stavíme rovnítko mezi přistěhovalce a teroristy. Spojené státy byly v podstatě vytvořeny přistěhovalci z celého světa a ohrozilo to jejich existenci? Právě naopak. Zjednodušeně řečeno, bez nich by dnes ani nebyly. Všechny koloniální mocnosti otevíraly dveře přistěhovalcům ze svých kolonií, což byly především africké a asijské státy, z nichž i dnes pochází většina přistěhovalců. Žil jsem ve Francii nebo tam přijížděl čtyři desítky let minulého století. V některých místech děti přistěhovalců tvořily dokonce více než polovinu školáků. A přece se nehovořilo o nebezpečí terorismu z řad přistěhovalců. Tehdy největším nebezpečím pro Francii byli sami Francouzi z Alžírska, tedy země, kterou Francie ani nepovažovala za kolonii, ale 96. departement mateřské země. Afričtí přistěhovalci byli tehdy ve Francii problémem v tom smyslu, že když získávali francouzské občanství a jejich rodiny měly více dětí, než kterákoliv francouzská rodina, vznikal nepoměr ve složení obyvatelstva, ale nikoliv obavy z terorismu.

Pro Francii koncem šedesátých let byl větším nebezpečím studentský rebel Cohn Bendit, napůl Francouz a napůl Němec, který se nakonec stal po šestnáct let poslancem Evropského parlamentu – vždy jednou za francouzské a poté zase za německé Zelené. Problém tedy není ani tak v přistěhovalectví, jako v terorismu islámských radikalistů, kteří však často přicházejí do země nikoliv jako přistěhovalci, ale jako teroristé. Jablko není červivé proto, že je jablko, ale že je napadl červ. Je však třeba k jeho likvidaci porazit jabloň? Uvedu ještě jiný příklad: fašismus v Německu a gulagy v Sovětech nezpůsobili přistěhovalci, ale ideologie, proti níž nikdo včas nevystoupil. Náboj není nebezpečný nábojnicí, ale střelným prachem. Je třeba bojovat proti islámskému extremismu a naopak pro tento boj získávat ty, kteří by se mohli stát živnou půdou pro extremismus, kdybychom je naopak izolovali, uzavírali do vlastních ghet. Tak jako Hitler zfanatizoval většinu národa, protože mu mírovými smlouvami, ekonomickou a finanční krizí a dalším byly vnuceny nepřijatelné ekonomické a sociální podmínky, mohou tito extremisté, z nichž se rekrutují teroristé, získávat další živnou půdu pro svou existenci.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Evropská unie prosazuje šmírování vaší soukromé komunikace přes mobil

Je to pravda? Aspoň to tvrdí Okamura. A jestli ano, nemyslíte, že je to dost přes čáru? A kdo jako přesně by měl podle EU mít právo číst soukromou korespondenci? A to jako kohokoliv, jen tak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Omezování svobody slova by mělo být trestné. Ivan David vysvětlil jak

14:25 Omezování svobody slova by mělo být trestné. Ivan David vysvětlil jak

Europoslanec Ivan David na mítinku SPD v Brně hovořil o potřebě stíhání skutků, které omezují občans…