Český krajan v Nizozemí, věk 85 let: Už nám dochází trpělivost. Vrchnost kvůli azylantům zabavuje budovy. Statistiky zločinnosti hovoří jasně

20.10.2015 7:47 | Zprávy

Pětaosmdesátiletý Karel Pokorný emigroval pár dní po srpnové invazi „bratrských“ vojsk z komunistického Československa do Nizozemí, kde tedy žije již téměř půlstoletí. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz hovoří o negativních dopadech multikulturalismu v Nizozemí a přidává několik šokujících statistik spojených s přistěhovalci.

Český krajan v Nizozemí, věk 85 let: Už nám dochází trpělivost. Vrchnost kvůli azylantům zabavuje budovy. Statistiky zločinnosti hovoří jasně
Foto: Karel Pokorný
Popisek: Karel Pokorný

Přibližně od poloviny 60. let do země začali přicházet přistěhovalci zejména z Maroka, Turecka, ale i dalších zemí Blízkého východu. Tento trend v podstatě pokračuje až do současnosti. Je podle vašich zkušeností soužití mezi majoritní společností a přistěhovalci ze třetího světa skutečně tak ideální, jak tvrdí média a politici?

Vzhledem k tomu, že mělo Nizozemí kolonie, byla většina obyvatelstva na lidi různých barev a různých vyznání zvyklá. Částečně to bylo způsobeno tím, že po vyhlášení Indonésie samostatným státem se muselo nizozemské vojsko, tvořené především moluckými vojáky, vrátit do Evropy. Jednalo se celkově o 13 000 Molučanů, tedy Ambonésanů, jak se jim tady říká podle ostrova Ambon, ze kterého z nich většina pocházela. Přišli pochopitelně i s rodinami. Když jsme v roce 1968 dorazili do Nizozemí, bylo možno vidět nejen lidi různých barev, ale též mnoha národností. Bylo zde tehdy totiž také mnoho tzv. gastarbeiterů z Maroka a Turecka. Kupodivu nebyly s nikým žádné velké problémy. K těm začalo docházet až potom, co EU rozhodla, že zahraniční pracovníci mají po určitých letech pobytu v zemích EU nárok na spojení rodin. Je pochopitelné, že se najednou počet neholandských obyvatel (tzv. allochtonů) začal rapidně zvyšovat. Zřejmě si nikdo z politiků neuvědomil, že pojem rodina je v arabských zemích trochu jiný, širší, než u Evropanů. Tito noví občané měli všichni nárok na nemocenské pojištění a různé sociální výhody. Dalo by se říci, že tu vlastně žily a žijí souběžně vedle sebe dvě společnosti, které se navzájem jen berou na vědomí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Josef Provazník

Kde berete tu jistotu, že Krym zůstane Ukrajině?

A co se týká Ruska, podle mě se jeho imperialistická politika nikdy nezměnila jen jsme se nechali uchlácholit mírem, který tu byl a teď nastává naopak zas panika. Na druhou stranu, myslíte, že by na nás Rusko přímo zaútočilo, když jsme v NATO? Nebo nevěříte v ochranu NATO?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Semín: Politické neziskovky vykázat ze státní správy. Vzít meč a sekat chapadla

5:00 Semín: Politické neziskovky vykázat ze státní správy. Vzít meč a sekat chapadla

Politické neziskové organizace nemají žádný mandát od voličů, nemohou činit politická rozhodnutí a z…