Jak vůbec vnímáte celý spor o ocenění pro Jiřího Bradyho, kdy jeho synovec Daniel Herman tvrdí, že Řád TGM strýci nebude udělen kvůli jeho postoji k dalajlámovi, přičemž prezident Zeman tento důvod odmítá. Co říci ke sporu o tom, zda se raději setkávat s dalajlámou, nebo raději dát přednost ekonomickým vztahům s Čínou? Anebo se domníváte, že by se tento rozpor dal vyřešit tak, že by dalajláma byl přijímán jen zástupci nestátních organizací, například akademiky či duchovními?
Jen na úvod musím říct, že již před lety jako důstojník BIS jsem získával ve druhé polovině devadesátých let velmi negativní zkušenosti s tehdejším premiérem Milošem Zemanem, který pro své politické cíle neváhal používat bezpečnostní složky. Já jsem s těmito jeho aktivitami nesouhlasil a na pracovišti v BIS jsem to tehdy komentoval například výroky: „To jsme nemuseli rušit StB.“ Šlo třeba o případ nejznámější české kadeřnice Markéty Regecové (státní úředníci na Markétu Regecovou tvrdě tlačili, aby prodala svůj pozemek státu pro vybudování obří pobočky firmy Philips, nakonec ale na tom Regecová vydělala mnohamilionové částky), kde se Miloš Zeman se svými lidmi výrazně angažoval.
To bylo podle mého názoru z jeho strany velké zneužití pravomocí veřejného činitele a za to, a nejen za to, by měl být jednou pohnán k soudu. Výsledkem mého tehdejšího nesouhlasu s postoji Miloše Zemana bylo moje následné zatčení, vazební vyšetřování a téměř čtyři roky tajného souzení. Ale k věci! Já vnímám osobu dalajlámy jako významnou morální autoritu v oblasti lidských práv. Ekonomika našeho státu je důležitá, ale ne za cenu přimhuřování očí před porušováním principů základních lidských práv a svobod. Čína i tím, že vyjadřuje nesouhlas s kontakty s dalajlámou, prokazuje, že je ve své podstatě totalitní stát. Servilita Miloše Zemana a jeho kompliců je varující. Tato servilita, která snižuje naši suverenitu, je samozřejmě čínskou stranou dobře monitorována a zpravodajsky využívána.
Schvalujete nyní krok například Mariana Jurečky, Petra Gazdíka a dalších, kteří odmítají přijít na státní oslavu 28. října a místo toho hodlají uspořádat vlastní akci na Staroměstském náměstí? Chápete to jako vyjádření jejich názoru, nebo to spěje k nebezpečnému rozdělení jednotlivých skupin společnosti?
Ministr zemědělství Marian Jurečka a další mne příjemně překvapili, když se rozhodli, že uspořádají vlastní akci k uctění státního svátku dne 28. října. Myslím, že už jim dochází, že Miloš Zeman je tragikomická figura našich novodobých dějin a že se politici děsí, jakou další ostudu zase vyvede.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Jan Štěpán