Podle signatáře Charty 77, spoluzakladatele a mluvčího Občanského fóra Jana Urbana by nás měla putinovská drzá imperiální politika varovat, protože „demokracie je stokrát lepší i s tím svým bincem a nepořádkem, než je to, co se dnes staví v obnovovaném Sovětském svazu“.
Mnoho lidí si spojovalo s pádem totality velké sny o budoucnosti. Měl jste také nějaká očekávání? A splnila se vám?
Já jsem žádná očekávání neměl, protože jsem vlastně nikdy nepočítal s tím, že se dožiju konce, ten neustálý život na útěku člověka trochu zmermomocní, ale ty chyby jsem viděl od začátku a nechtěl jsem s tím mít velmi brzy něco společného. Takže vlastně nemohu být nějak rozčarován, je mi jasné jako historikovi, že to byla obrovská šance, na kterou společnost a především její elita vůbec nebyly psychologicky ani jinak připraveny.
Vidíte to jinak, než Jan Urban? Přečtěte si jiné názory na posledních 25 let v naší zemi. ZDE je řada osobností, které ParlamentníListy.cz vyzvaly k jejich bilanci
Nezdá se vám, že přechod na novou dobu zvládli nejlépe právě lidé, kteří už profitovali v minulém režimu, dokázali se rychle přizpůsobit novým možnostem a díky kontaktům využít nové šance?
To je hrozně složitá otázka. Každá taková změna, a to byla změna, která přijde jednou za sto let, musí nabídnout novou definici toho, co je dobré a co zlé. Největší zločin té listopadové změny je, že to se nestalo. Takže všechno bylo takové improvizované a v tom bezstátí a bezzákonosti, na rozdíl od toho momentu, kdy by se tvrdě definovalo, co je přijatelné a co ne, se podařilo těm, kteří byli víc vybavení a lépe připravení, urvat si, co je nejpříhodnější. Myslím, že nejkrásnější příklad toho byl pohřeb Svatopluka Potáče (bývalý předseda Státní banky československé, bývalý člen ÚV KSČ, místopředseda vlád ČSSR a poslanec Federálního shromáždění za normalizace, po sametové revoluci rezignoval na post poslance a podílel se jako poradce Pavla Tykače na kupónové privatizaci a na vzniku finanční skupiny Motoinvest – pozn. red.), kde se sešli vedle sebe Václav Klaus s Milošem Jakešem, Ulčákem a Tykačem. Tam je prostě pětadvacet let jako na obrázku a není k tomu co dodávat. Ti nejnemravnější lidi, kteří měli nejostřejší lokty, si to tady ukradli a udělali si to tady podle svého. V případě Klause a Potáče, částečně i Ulčáka nějaké pravicové nebo levicové nálepky nic neznamenají. (Miloš Jakeš – předlistopadový generální tajemník ÚV KSČ, Martin Ulčák -poslední předseda ÚV SSM, po listopadu 1989 vlivný lobbista a podnikatel – pozn. red.)
Jan Urban
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Libuše Frantová