Když jsme spolu posledně vedli rozhovor , byl jste bezpečnostní poradce primátora Hudečka...
Ledacos se od té doby změnilo. Poradcem už nejsem, otázka bezpečnosti Prahy a Pražanů však zůstává, dokonce nabývá na důležitosti, stačí přece sledovat zprávy.
Které problémy jste považoval za důležité?
Vzhledem k tomu, že povodně už byly vyřešeny nákupem protipovodňových stěn, viděl jsem hlavní nebezpečí v blackoutu, to znamená v přerušení dodávek elektrické energie domácnostem, podnikům, cele infrastruktuře. Blackout by byl zvláště v zimních mrazech daleko vetší pohromou než tisíciletá voda, před kterou lze utéct. Před blackoutem v zimě není kam utéct.
Jak jste to na magistrátu řešili?
Primátor odpovídá ze zákona (č.240/2000 sb., krizový zákon) za životy, zdraví a majetek občanů Prahy. Primátoři Svoboda i Hudeček tento problém velmi dobře chápali a mému návrhu vyšli vstříc. Proto jsme mohli připravit a pak provést cvičení Blackout.
Jaké byly výsledky?
Cvičení prokázalo naprostou nepřipravenost Prahy z hlediska zajištění ochrany životů a zdraví občanů a vlastně všech základních funkcí města. Cvičení bylo vyhodnoceno, byl zpracován návrh řešení, kterým byl krizový ostrovní provoz, čili řešení, které je v metropolích běžné. Byla zpracována studie proveditelnosti tohoto projektu. Zahájili jsem to, co bych označil jako Projekt energetické bezpečnosti Prahy.
Jak tento projekt energetické bezpečnosti pro Prahu pokračuje?
Kam dospělo řešení blackoutu se můžete blíže seznámit na www.vypadekelektriny.cz. Je tam i rozhovor redaktorky Tachecí se současným radním pro bezpečnost Hadravou, v němž pan radní vyjádřil přesvědčení, že do konce roku 2015 bude krizový ostrovní provoz zajištěn. Asi tím mínil ostrovní provoz na Střeleckém ostrově. Ale ani tam se nic neději, i když by na to stačil jeden agregát.
Takže v tomto směru se neděje vůbec nic?
Neděje, asi to budou řešit ad hoc, až to přijde. Přežijeme-li to, pak Rada hlavního města Prahy vyhodí ředitele PREdi, který za energetiku odpovídá a nakoupí ve zkráceném řízení za pár miliard nějaké agregáty, tak jako nakoupili po povodních za pár miliard protipovodňové stěny.
Proč s tím magistrát nic nedělá, jestliže primátorka a radní pro bezpečnost zná stav věcí?
Mají dost práce sami se sebou a také po sobě musí nechat nějaké kostlivce ve skříních pro ty, co přijdou po nich. Po současné administrativě zůstane Pražanům panda a jedno nové slovo, které vyřeší veškeré problémy Dopravního podniku. A také včely na střeše magistrátu budou. Doufejme, že jim neuletí. Ale jsem stále optimista a doufám, že paní primátorka vytvoří správné české slovo po blackout a bude vystaráno.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Lukáš Petřík