Dukův tajemník, otec Milan Badal pro PL: Od vzniku islámu byla snaha vytvořit jednu říši. Bezmoc EU vůči migraci je zarážející, začíná mi připadat jako záměr

28.07.2016 13:56 | Zprávy

ROZHOVOR „Před dvěma lety naše katolická církev vedla konzultace s vládou, že v případě přijetí migrantů by mělo jít o křesťany, a to bezpečnostně prověřené. Pak nastala vlna migrace a bylo nám vyčítáno, že si chceme vybírat,“ říká nedávný místopředseda Rady České televize i Českého rozhlasu a tajemník kardinála Dominika Duky Milan Badal. Ten k vražednému řádění islámských radikálů pak dále konstatuje: „Již od vzniku islámu byla zde snaha vytvořit jednu říši, jednu vládu a jeden pořádek a tím dosáhnout ‚míru‘, území neislámská byla vnímána mohamedány jako ‚říše války‘.“

Dukův tajemník, otec Milan Badal pro PL: Od vzniku islámu byla snaha vytvořit jednu říši. Bezmoc EU vůči migraci je zarážející, začíná mi připadat jako záměr
Foto: Hans Štembera
Popisek: Vesnický kostelík

Jak na vás zapůsobila při všech těch teroristických útocích ve Francii a Německu brutální vražda 86letého kněze Jacquese Hamela ve francouzské farnosti v Saint-Etienne-du-Rouvray?  Myslíte si, že se islamisté na podobné útoky zaměří i v budoucnu, a to zejména proti katolické církvi? Nemáte zprávy o tom, zda se jednalo o první útok na katolickou církev „u nás“ v Evropě anebo se jich odehrálo už více?  

V celé Evropě se odehraje asi 40 větších útoků proti katolickým kostelům ročně, především jde o žhářství a vandalismus s jasně proticírkevním kontextem. Ve Francii to v roce 2014 bylo včetně útoků na synagogy na 600 případů, byl to obrovský meziroční nárůst. Bojím se, že pak už byl útok na osoby jen otázkou času. V souvislosti s tím odhaduji, že podobných „vzkazů“ bude přibývat.

Zvláště v ČR, ale i jiných středoevropských zemích se před podobnými incidenty varovalo. Někteří špičkoví politici, bezpečnostní experti i řada intelektuálů  (Jefim Fištejn, Benjamin Kuras atp.) upozorňovali na nesnášenlivost a agresivitu islámu. Jaký názor na něj zastáváte vy sám a co si o něm myslí například vaši kolegové, duchovní, se kterými se běžně setkáváte?

V posledním rozhovoru pro francouzský časopis La Croix papež František upozorňuje, že islám založený na koránu má v sobě silně násilné tendence. Ten pohled islámu je jiný než náš vzniklý v židokřesťanské kultuře. Již od vzniku islámu byla zde snaha vytvořit jednu říši, jednu vládu a jeden pořádek a tím dosáhnout „míru“, území neislámská byla vnímána mohamedány jako „říše války“. Nemůžeme hledět tedy našima očima a srovnávat nesrovnatelné přístupy. 

Existuje v katolické církvi od papeže Františka oficiální edikt, jak k muslimským uprchlíkům vlastně přistupovat? Zvláště loni se například Charita, ale i jiné církevní organizace aktivně podílely na humanitární pomoci běžencům. Domníváte se, že i církev po této sérii brutálních útoků z minulých dnů změní na nelegální migraci muslimských běženců svůj názor?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Štěpán

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Jaká výše důchodu by byla podle vás důstojná?

A co jako politici děláte proto, aby bylo na důstojné důchody i třeba za 20-30 let? Protože teď jsou na tom podle mě důchodci dobře, ale otázkou je, co bude do budoucna?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

10:36 Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

„Dle mého názoru by si bez tohoto ‚dvojího metru‘ šlo sednout možná i několik tisíc osob působících …