Ekolog: Lidem v Čechách je životní prostředí úplně jedno. Máme se příliš dobře. Chápou to, jen když stát dává dotace

04.06.2017 20:12 | Zprávy

ROZHOVOR Je to velký průšvih? Je. O tom, že si americký prezident Donald Trump zaslouží kritiku celého světa, nepochybuje ekolog Milan Orálek. „Tohle je populistické rozhodnutí: my Američané se budeme mít lépe bez ohledu na to, jak to dopadne s planetou, jako by se jich ovzduší netýkalo a oteplování se netýkalo USA. Je to hloupost,“ reaguje na odstoupení Spojených států amerických od Pařížské dohody o změnách klimatu. Ekolog upozorňuje na změny v hodnotovém žebříčků Čechů, kdy je problematika znečištění životního prostředí všem už v podstatě jedno. Tedy pokud lidé nedostanou například kotlíkové dotace.

Ekolog: Lidem v Čechách je životní prostředí úplně jedno. Máme se příliš dobře. Chápou to, jen když stát dává dotace
Foto: Petr Kupka
Popisek: Ochranář Milan Orálek

V roce 2015 podepsalo Pařížskou dohodu o změnách klimatu 195 zemí. Dohoda je prezentovaná jako naprostý převrat v boji proti klimatickým změnám a teď, jak avizoval americký prezident Donald Trump, od ní druhý největší globální znečišťovatel odstoupí. Je to velký průšvih?

Je to velký průšvih. Když nejmocnější, nejbohatší země světa od takové smlouvy odstoupí, je to problém pro všechny. Smlouva je také o solidaritě, kdy vyvinutější a bohatší země, aby dosáhly zlepšení klimatu a tzv. ochlazení zeměkoule, musejí přispět. Američané byli významným přispěvatelem a jsou po Číně druhý největší znečišťovatel. Bude pokračovat a pravděpodobně se zvyšovat znečišťování a budou chybět prostředky. Angela Merkelová zlomila nad Trumpem hůl. On si mele svoje, z podivného byznysu se dostal do politiky, a než narazí, nadělá spoustu škody. Negativní ohlasy jsou slyšet sice všude, ale zatím nikdo nedokáže říct, jaký to bude mít dopad. Je to ale krátkozraké a hloupé. Globální oteplování existuje a něco se s tím dělat musí. Vidíme, jak se rozpadá Antarktida.

Jeho heslem i v této oblasti bylo „Amerika na prvním místě“. Podle Trumpa klimatická dohoda poškozovala americké hospodářství. Prezident chce naopak podporovat těžbu uhlí a ropy. Zároveň, jak jste už zmínil, se měl Washington spolu s ostatními ekonomickými lídry podílet na finanční pomoci chudým státům, které bojují s dopady klimatických změn. Tato pomoc se měla od roku 2020 každoročně udržovat na částce 100 miliard dolarů. Když vezmete tyto argumenty, zaslouží si Trump kritiku celého světa?

Zaslouží, určitě a hlavně těch států, které jim věřily. Rozvojové státy měly být podpořeny, vždyť od nich naopak Spojené státy získávají lacině suroviny.

I když teď největší globální hráči tvrdí, že nemají důvod na svém stanovisku dodržení dohody nic měnit, mohla by nastat řetězová reakce?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Ing. Jaroslav Faltýnek byl položen dotaz

Co jste jako poslanec za poslední 4 roky prosadil nebo dokázal?

Dřív jste byl Babišova pravá ruka a dost aktivní poslanec, to se ale podle mě teď dost změnilo a říkám si, zda ve sněmovně nesedíte (možná ani to ne) - za dobré peníze - jen do počtu?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Zvedneme venkovské obyvatelstvo.“ Naštvaný zemědělec proti vládě. Burcuje k volbám

16:30 „Zvedneme venkovské obyvatelstvo.“ Naštvaný zemědělec proti vládě. Burcuje k volbám

Nerovné podmínky k podnikání v zemědělství mohou zlikvidovat nejen tradiční tvář českého venkova, al…