Elity, probuďte se ze sna. Ta vaše otevřená náruč je mimo realitu, vzkazuje Černochová z ODS

09.01.2015 21:56 | Zprávy

ROZHOVOR Politické elity by se podle poslankyně Jany Černochové (ODS) měly konečně probudit ze snu. Na místě je obezřetnost a Evropa by měla být opatrnější v přístupu k imigraci. Jak dále uvedla Černochová v rozhovoru pro ParlamentniListy.cz, velké nebezpečí může představovat radikalizace lidí, kteří by jinak měli ke krajně pravicovým proudům daleko. „To by mohlo v nejhorším případě vést až k nepokojům či jakýmsi odvetným akcím,“ varuje.

Elity, probuďte se ze sna. Ta vaše otevřená náruč je mimo realitu, vzkazuje Černochová z ODS
Foto: Hans Štembera
Popisek: Poslankyně za ODS Jana Černochová

Co znamená útok na Charlie Hebdo pro naši budoucnost? O čem to svědčí?

Domnívám se, že důsledky tohoto brutálního činu jsou podobné jako u obdobných útoků v minulosti. To znamená, že jde o další důkaz toho, jak je naše společnost bezbranná proti zákeřným a podlým praktikám terorismu. Ač mnozí dávno víme, že naivní a idealistické představy o poklidném multikulturním soužití jsou mimo realitu tohoto světa, neboť nelze mít otevřenou náruč, aniž bychom sami vyžadovali totéž od ostatních, je zde stále velká část společnosti a elit, která si myslí pravý opak. Byla bych ráda, kdyby tato událost vedla k probuzení z tohoto snu. A je mi velmi líto, že se musí dít právě takové události, aby k tomu došlo.

Mají se obávat i Češi o svou bezpečnost?

Samozřejmě nemám potřebné informace k tomu, abych mohla cokoli s jistotou předpovídat a říkat, do jaké míry je riziko takového atentátu v ČR reálné. A v tomto směru důvěřuji našim zpravodajským službám. Obecně ale jistě platí, že od útoků na budovy Světového obchodního centra v New Yorku v roce 2001, je stále na místě v celém západním světě obezřetnost.

Co bychom měli my v České republice, naše diplomacie, vláda udělat proto, abychom efektivně pomohli potírání terorismu?

Předně bychom měli konečně pochopit, že větší otevřenost, bezbřehá tolerance a rozmělňování hodnot, na kterých stojí naše civilizace, nejsou cestou k mírumilovnému soužití mezi kulturami a k tomu, aby byl vymýcen náboženský fundamentalismus, který stojí za takovými zločiny. Je zjevné, že to, co nabízí naše euroatlantická společnost zbytku světa, nenachází stejnou odezvu. Nejsem zastáncem náboženských či rasových válek, na druhou stranu Evropa by měla být například v přístupu k imigraci opatrnější. A tento názor bychom v rámci EU měli jednoznačně zastávat.

Dá se předpokládat rostoucí nevraživost vůči muslimům. Jak se projeví teroristický útok se všemi aspekty této tragédie na soužití Evropanů s muslimy?

Útok na redakci Charlie Hebdo jistě nahrává radikálnějším a krajně pravicovým proudům. Největším nebezpečí pro Evropu ovšem vidím v postupné radikalizaci i těch, kteří mají normálně ke krajně pravicovým proudům daleko. To by mohlo v nejhorším případě vést až k nepokojům, či jakýmsi odvetným akcím.

Evropská unie bude muset řešit situaci s vlnou imigrantů. Může se stát, že Evropa ve světle pařížského atentátu uzavře hranice a bude je chránit například vojensky?

Jak jsem uvedla, v tomto ohledu jsem zastáncem větší ostražitosti, čímž nemyslím přímo uzavření hranic. Nedomnívám se, že by reakce unie byla i s ohledem na její dosavadní vstřícný přístup až takto radikální. Také bych varovala před zjednodušeným přístupem k imigraci, protože jde o poměrně komplikované téma, které se snadno populisticky zneužívá, ale jak například ukazují americké zkušenosti z mexické hranice, není vůbec jednoduché s přílivem imigrantů něco udělat.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Nemravné.“ Vláda chce další peníze lidí pro ČT, varuje Hrnčíř

4:44 „Nemravné.“ Vláda chce další peníze lidí pro ČT, varuje Hrnčíř

Co všechno může za vysoké ceny potravin? I o tom mluví v rozhovoru poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Zmiňuj…