Europoslanec Niedermayer: Snahy o blokádu americké kolony jsou v horším případě vyvolané někým, kdo má jasné zájmy

20.03.2015 4:43 | Zprávy

ROZHOVOR Snahy o blokádu amerických jednotek při jejich průjezdu Českou republikou považuje europoslanec za TOP 09 Luděk Niedermayer v lepším případě za pomýlené, v horším případě za vyvolané někým, kdo má jasné zájmy. „Vedle neziskových organizací existuje v Evropě celá řada politických stran, o kterých je známo, že jsou přímo či nepřímo podporovány z Ruska, a to podle mého názoru při současné politice Ruska znamená ohrožení demokratického fungování například Evropy,“ řekl v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz.

Europoslanec Niedermayer: Snahy o blokádu americké kolony jsou v horším případě vyvolané někým, kdo má jasné zájmy
Foto: Hans Štembera
Popisek: Europoslanec Luděk Niedermayer

Vy jste se vyjádřil, že pokud ruský prezident Vladimír Putin hovoří o mobilizaci jaderných zbraní, je nejvyšší čas si uvědomit, že míří i na nás. Jde podle Vás o reálné nebezpečí, nebo jen o nepřijatelný způsob zastrašování Západu ze strany Ruska?

Těžko se dá soudit, co prezident Putin myslí, co říká a co je ochoten dělat. Myslím, že ať je to tak, nebo tak, je to pro nás obrovsky varující. Nejenže ruský prezident řekl, že k obsazení části jiné suverénní země, jejíž celistvost garantoval, použil vojáky na svůj rozkaz, ale navíc začal chrastit jadernými zbraněmi, což považuji za jednu z nejhorších možností, které jsme s tím spojovali. Západ to musí vzít v úvahu a podle toho reagovat.

Vnímají tuto hrozbu, zejména poté, co ruská televize odvysílala ve filmu o Krymu tyto výroky prezidenta Putina, stejně poslanci ostatních západních zemí, když ani v České republice, přestože má s touto velmocí špatné zkušenosti, nejsou politici ani veřejnost zcela jednotní?

To nemohu říci, ono už předtím v různých zemích Západu bývalo Rusko vnímáno jinak. V poslední době zcela jasně dává najevo své postoje Velká Británie. Němci jsou od začátku v tomto směru konzistentní, pak jsou země, které jsou vlažnější, a jiné, které jsou na straně těch, co jsou k Rusku tolerantní. Podle mne se tím na tom moc nezmění, ale aktuálně to komentovat nemohu, protože naše výbory tento týden v Bruselu nezasedají, čili jsem v Praze.

Neposiluje nejednota Evropy postavení ruského prezidenta Putina a jeho politiku?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Libuše Frantová

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…