Když jste se dozvěděl o útoku na Charlie Hebdo, při kterém zemřelo 12 lidí, jaká byla Vaše první reakce?
Samozřejmě zděšení. Jsou to osobní tragédie rodin. Navíc uplatňování principu, že neshoda s míněním někoho jiného, i když by bylo třeba urážející, má mít za následek zabíjení, to je naprosto nepřijatelné.
Jak se projeví následky atentátu v uvažování veřejnosti?
Povede to k zamyšlení nad tím, jak jsme si doposud představovali multikulturalismus. Možná, že to přinese i něco dobrého v tom smyslu, že si řekneme, že Evropa je postavena na určitých hodnotách, a to je úcta k jednotlivci a dodržování lidských práv. O jejich existenci se budeme muset trochu více zasazovat než doposud.
Z úst politických elit Evropy zní, že multikulturalismus selhal. Politolog Oskar Krejčí pro ParlamentníListy.cz uvedl: „Neselhal multikulturalismus a my nemůžeme tuto myšlenku zavrhnout, musíme ji pojmout jinak.“ Jak to vidíte Vy?
Měli bychom si říct, že v Evropě chceme žít v prostředí, které je uctivé k jednotlivci a které dodržuje lidská práva. Pokud chtějí žít příslušníci jiných kultur v Evropě, musejí toto respektovat. Dosavadní selhání vidím shodně s panem politologem v tom, že v rámci respektu k jiným kulturám jsme tolerovali i porušování našich základních právních systémů, a to jsou lidská práva.

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Daniela Černá