Dnes si připomínáme vznik Československa. Myslíte, že by byl první prezident Tomáš Garrigue Masaryk spokojený s aktuálním vývojem v naší zemi?
Těžko spekulovat, jestli by byl spokojen. Demokracie mezi válkami je ale zidealizovaná a zdaleka nebyla tak dobrá, jak se o ní dnes mluví. Česká republika je demokratickou zemí. Jsme v Evropské unii i v Severoatlantické alianci. V zásadě bych řekl, že by byl spokojený.
Nicméně pětadvacet let po revoluci sedí v Senátu České republiky František Čuba a v televizi běží Třicet případů majora Zemana. Zdá se vám normální tento vývoj?
Zdá, protože demokracie není systém, který by někoho vylučoval. Každá volba je volbou občanů. Pokud nejsou volby nedemokratické a nejsou pod nátlakem, tak respektuji výsledek. Naopak to, že je zvolen právě František Čuba, svědčí o tom, že demokracie funguje.
Neberete to tedy tak, že se někde stala chyba?
Ne! Naopak. Chyba by byla, kdyby někdo zakázal panu Čubovi kandidovat.
Většinu médií v naší zemi ovládají oligarchové, kteří se úspěšně dostali i do vrcholné politiky. Není zde ohrožena demokracie?
Samozřejmě, že vliv médií nelze podcenit. Na druhou stranu je ve světě svobodného internetu stále šance šířit nezávisle svobodné myšlenky od kohokoliv ke komukoliv.
Ruská vojska byla z naší země odsunuta. Dnes se ale proruští separatisté tlačí na Ukrajinu. Máme se obávat, že by se jednou zase mohli Rusové dostat až k nám?
Nemáme. Podle mne nehrozí invaze Ruska do Evropy.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Filip Ferbie