Zajímají Vás i jiné názory, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory Přemysla Sobotky, Johna Boka, Petra Fialy, Maji Lutaj, generála Miroslava Žižky, Pavla Šafra, Františka Janoucha, Jiřího Šestáka, Petra Machálka, Cyrila Svobody (z 1. 9.), Vladimíra Hanzela, českých umělců, Bohumila Doležala, Zdeny Mašínové (z 21. 8.), Jaroslavy Janderové, Michaela Romancova, Anatolije Lebeděva, Františka Laudáta, Jany Černochové, Karla Schwarzenberga, Alexandra Kručinina, Milana Hulíka, doc. Jaroslava Šebka, Matěje Stropnického, Romana Jocha, Hynka Kmoníčka, prof. Václava Hampla, Martina Bursíka (z 6. 8.), Vladimíra Hučína, Jana Vidíma, Jaroslava Lobkowicze, Gabriely Peckové, Daniela Kroupy, Tomáše Zdechovského, Cyrila Svobody (z 22. 8.), Františka Bublana, Jiřiny Šiklové, Karla Hvížďaly, Jiřího Pehe, Marty Kubišové, Petry Procházkové, Martina Bursíka (z 23. 6.), šéfky hnutí Femen, Zdeny Mašínové (z 21. 5.), Ondřeje Benešíka či Džamily Stehlíkové.
Jaký máte názor na aktuální vývoj konfliktu na východě Ukrajiny? Vydrží příměří?
Dle aktuálních informací byla v neděli slyšet na některých místech znovu střelba. Příměří je velmi křehké. Situace je výsledkem součtu agrese jedné země, nesrovnatelného poměru sil Ukrajiny a Ruské federace a neochoty Evropanů, respektive jejich vlád zaujmout k situaci mnohem razantnější postoj ihned po anexi Krymu. Protože si je Vladimir Putin této situace vědom, především pak té, že většina z osmadvaceti ministerských předsedů členských zemí EU se obává ztráty voličské podpory, když by začali vysvětlovat, proč je zkrátka důležité, aby Ukrajina mohla jít vlastní cestou, a neptat se přitom Ruské federace, proč je důležité, aby Putin pochopil, že si nemůže jen tak vzít kus země a připojit si ho ke své zemi, aniž by se mu cokoliv stalo, tak je stav takový, jaký je.
K vyřešení situace by natrvalo stačilo, kdyby Putin vrátil Krym, omluvil se, hlídal své hranice, aby nebyly v některých místech děravé jako cedník a aby neposílal své vojáky na dovolenou na Ukrajinu a ještě jim k tomu na cestu přibaloval tanky. To se nepochybně nestane, takže zbývá to druhé, aby Putin alespoň na chvíli uvěřil tomu, že mu to celé nemusí projít jen tak snadno, a zastavil se. Evropa ale, bohužel, zatím dává k tomuto uvědomění jen velmi malý prostor. A z našeho ministerského předsedy a prezidenta republiky musí mít Vladimir Putin dokonce i upřímnou radost, řekl bych.
Nemá být podle Vás Evropa v sankcích proti Rusku tvrdší a hlavně jednotnější?
Ano, má. Evropě zoufale chybí mezi osmadvaceti zeměmi přirozený lídr, který by ostatním uměl vysvětlit, že například ochrana dvou procent českého exportu nám může být za pár let úplně k ničemu, pokud si někdo v Moskvě usmyslí, že by mohl po propojení Ruské federace s Krymem přes Ukrajinu, propojit například Kaliningradskou oblast s Ruskou federací přes Bělorusko a Polsko. Nebo že malé pobaltské republiky připojí zpět ke svému impériu. Náklady pak budou mnohem vyšší než ona zmiňovaná dvě procenta českého exportu.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Václav Fiala