Firemní sociolog: Boj s covidem? Nestačí jen něco zavřít a čekat, co to udělá! Potřebujeme tvář...

05.03.2021 21:37 | Zprávy

ROZHOVOR Nesouhlas a odpor proti opatřením vlády? Jen projevy beznaděje v naprosté krizi, kdy nikdo není schopen definovat cíl. „Výrobní průmysl musí pracovat s určitým plánováním, aby vůbec mohl existovat. Skutečně tedy nestačí ‚něco zavřít a čekat, co to udělá‘, tento přístup je hrubě amatérský,“ varuje firemní sociolog Vojtěch Bednář. Ve firmách je znatelná prohlubující se pasivita a neochota. „Obě tyto věci se nám mohou ošklivě vymstít po konci pandemie, když budeme potřebovat být konkurenceschopní, ale vyčerpanost nám to nedovolí.“ Podotýká, že lidé jsou přetíženi hororovými výjevy. Tím pádem neúčinkují. A dodává: „Potřebujeme naprosto nutně ‚tvář‘, která bude důvěryhodná pro lidi.“

Firemní sociolog: Boj s covidem? Nestačí jen něco zavřít a čekat, co to udělá! Potřebujeme tvář...
Foto: archiv V. Bednář
Popisek: Vojtěch Bednář

Vydržíme prý do Velikonoc. Alespoň podle hlavního epidemiologa IKEM Petra Smejkala. „Pokud budeme nadále dělat kompromisy, tak se za slibovanou dobu nedostaneme tam, kam se má. Pak nebudeme mít důvěru lidí a dojde k anarchii,“ řekl pro CNN Prima NEWS. Jak dlouho vydržíme podle vás? A dojde i na anarchii?

Tato obava je na místě a je založena na nepříjemném faktu, že i když čelíme již dlouhotrvající krizi, stále není definovaný jasný cíl, ke kterému by vše mělo směřovat. Pokud tento cíl nebudeme mít, může s příchodem jara skutečně nastat krize respektu k vládě a k opatřením. Do té doby je potřeba jasně zacílit vše, co se děje ke konkrétnímu stavu a výsledku.

Vypadá to, že se na otázku, kolik toho kdo vydrží, vláda ptát nebude. Premiér prohlásil, že žádné rozvolnění ani „po třech pekelných týdnech,“ které avizoval, stejně nepřijde. Už teď mají někteří lidé názor, že vláda s pomocí policie jde proti nim. Mají být rádi, že jsou ještě na živu a mlčet?  

Bohužel, vláda a premiér především, se podle všeho chová bezkoncepčně. Podniká sice reaktivní opatření, reaguje na změny situace, ale chybí vedení problému ke konkrétnímu cíli. Lidé nutně potřebují cíl, potřebují směr a vizi. Je to nezbytná podmínka k respektu opatření; bohužel, vláda žádný viditelný a jasný cíl neposkytuje. Je otázkou, proč tomu tak je, když řada okolních zemí (třeba Rakousko) mají na cíl zaměřenou orientaci komunikace i managementu epidemie od samého začátku...

Každý si položí otázku, k čemu ta opatření vlastně jsou? Utěší lidi, že mohlo být ještě hůř? Že to mohou být oni, na které se nedostane zdravotní péče? 

Cílem je zpomalit šíření viru, který se evidentně šíří velmi rychle. Tím ochránit životy a zdraví. Otázkou není, zda se to dělá, ale jak se to dělá. Zda mají lidé pocit, že opatření jsou logická a smysluplná, zda vedou k onomu stanovenému cíli, zda jsou dobře vysvětlená, zda pocházejí od důvěryhodných autorit. Právě toto vnímám jako problém. Strašení s mrazáky v ulicích a lidmi na chodbách nemocnic není ani logické, ani smysluplné a už vůbec ne důvěryhodné. Chybějící cíl taktéž.

Václav Klaus mladší má obavy, že naladění společnosti dnes připomíná rok 1946. Samotný „únor 48“ byl už jen razítkem na zásadní přeměně společnosti. Předcházela mu devastace hodnot, úřední likvidace tradičních pravicových stran, dominantní socialistické uvažování médií a elit v situaci poválečného rozvratu… Jak vám ta úvaha zní? Je nějaká podobnost?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Martin Exner byl položen dotaz

K čemu ta pomoc Ukrajině je?

Netvrdím, že má pomoc skončit, ale válka ano. A co třeba ČR nebo Evropa dosud udělala pro její ukončení? Nebo to se sází jen na to, že budeme Ukrajinu vyzbrojovat a ta Rusko vojensky porazí?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zničili průmysl. Vědomě. Šichtařová má jasno v tom, proč evropská auta nefrčí

17:55 Zničili průmysl. Vědomě. Šichtařová má jasno v tom, proč evropská auta nefrčí

INVENTURA MARKÉTY ŠICHTAŘOVÉ: V Česku se v prvním kvartálu vyrobilo méně aut než minulý rok, výroba …