Francie musí řešit pátou kolonu muslimů, my zase Rusů. Teď se nepotřebujeme sjednotit, ale naopak rozdělit. Hovoří nestor české politologie Bohumil Doležal

15.01.2015 18:39 | Zprávy

ROZHOVOR Na jednotě a solidaritě, která zaplavila západní svět po útocích na redakci časopisu Charlie Hebdo, je podle komentátora Bohumila Doležala něco falešného. Neměli bychom prý přehlížet, že ve skutečnosti je společnost stále těžce rozdělena. A také neupírat nikomu právo volat nejen "Já jsem Charlie", jako se to masově děje, ale též "Já nejsem Charlie".

Francie musí řešit pátou kolonu muslimů, my zase Rusů. Teď se nepotřebujeme sjednotit, ale naopak rozdělit. Hovoří nestor české politologie Bohumil Doležal
Foto: repro youtube, tan
Popisek: Bohumil Doležal

Co říkáte masovým reakcím Západu i mnoha dalších zemí na brutální útok islámských teroristů v Paříži?

Jednota postojů v této souvislosti má daleko menší význam, než by se na první pohled zdálo. Má totiž v sobě něco falešného. Najednou se vytvořila taková široká fronta proti islámskému terorismu a aktu teroru v Paříži, ale nejde jen o to, proti čemu člověk je, ale za co je. V té frontě jsou spojeni ti, kterým jde o svobodu projevu a demokracii, a ti, kterým o svobodu projevu a demokracii až tak moc nejde. Klasický příklad je, že na protestu v Paříži byli třeba i zástupci Ruska, kteří dnes dusí Ukrajinu a chystají se dusit, pokud se to povede, i další směrem na západ.

Jaké motivy tedy mohou mít představitelé Ruska, když se v tomto případě staví po bok Západu, ale těžko věřit vzhledem k tomu, co se děje v Rusku, že by byli takovými zastánci svobody projevu?

Abych to mohl úplně pojmenovat, musím vyjít ze situace u nás. U nás je taková situace, že teď zavládlo takové davové nadšení z všeobjímající jednoty, která se vytvořila v odporu k atentátům v Paříži, ale nějak přitom nenahlížíme, že tahle jednota má vlastně zastřít, že naše společnost je rozdělena i politicky na ty, kteří chtějí opravdu svobodu a demokracii, a zasazují se o to, abychom svobodu a demokracii sdíleli společně s tím, čemu říkáme Západ, a mezi těmi, kterým jde naopak o to, aby se v rámci té jednoty zakryly snahy politiků tady svobodu a demokracii omezit. S tím, že ti politici se většinou obracejí o podporu a mají velmi úzké vazby na Rusko, které tady má své specifické zájmy související s tím, že Rusko usiluje nějakým způsobem o revizi světového uspořádání tak, jak se vyvinulo po konci studené války.

Všichni říkají: Já jsem Charlie, čímž podporují svobodu projevu, jež byla trnem v oku teroristů, kteří napadli redakci satirického časopisu Charlie Hebdo kvůli karikaturám proroka Mohameda. Ale teolog Tomáš Halík tyto karikatury přirovnal ke znevažujícím obrázkům Židů v antisemitském tisku a vnímá je jen jako urážku posvátných symbolů tu islámu, tu křesťanství, ale také jako porušení zásadní hodnoty naší kultury, kterou je úcta k druhým, hodnoty, která není nižší než svoboda tisku. Co tomuto názoru říkáte?

Já se domnívám, že útok byl útokem na svobodu projevu, která patří k demokracii v našem pojetí. To v každém případě. Ale rozhodně bych nemohl říci: Je suis Charlie (Já jsem Charlie) z jednoho prostého důvodu, já se domnívám, že jejich karikatury byly leckdy hloupostí. Nevidím žádný smysl v karikatuře Mohameda nebo Ježíše. Demokracie a svoboda projevu spočívá v tom, že věříme v to, že se tyto věci dají vyjasnit ve svobodné diskuzi. A ke svobodné diskuzi patří právo říkat Já jsem Charlie i právo říkat Já nejsem Charlie.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Budil: Konec ideologie liberální demokracie pomalu začíná. Karikatura Harrisová

4:39 Profesor Budil: Konec ideologie liberální demokracie pomalu začíná. Karikatura Harrisová

Vzpoura vůči do očí bijícímu selhání a nekompetentnosti liberální oligarchie, jdoucí napříč společen…