Generál: Teror? Jen vrcholek ledovce. Migranti nám mohou provést i toto...

06.06.2017 14:01 | Zprávy

ROZHOVOR Exministr obrany a bývalý velvyslanec České republiky v Rusku Miroslav Kostelka vítá rozhodnutí vlády nepřijmout žádného migranta z Řecka a Itálie na základě migračních kvót. „Považuji ty odporné teroristické útoky na lidi pouze za vrchol ledovce. Hlavní nebezpečí podle mě spočívá právě v možném vytvoření diaspor kulturně a sociálně neslučitelných s naší evropskou civilizací, kde mohou probíhat právě procesy radikalizace. Demokracie dává možnost v horizontu možná desítek let, ale taky i možná v kratším období, aby tyto diaspory získaly politická práva a sílu tvořit politiku států, zákony a pravidla života, které by mohly být zcela odlišné od našich, historicky přijatých pravidel a zvyků,“ varuje v rozhovoru s ParlamentnímiListy.cz.

Generál: Teror? Jen vrcholek ledovce. Migranti nám mohou provést i toto...
Foto: army.cz
Popisek: Generál Miroslav Kostelka v době jmenování ministrem obrany

Teroristické útoky v Londýně a předtím v Manchesteru otřásly, stejně jako předešlé násilné akce, veřejností nejen v Evropě. Britská premiérka Theresa Mayová po dřívějších útocích zdůrazňovala, že teroristé neporazí tradiční britské hodnoty; po sobotním nočním útoku v Londýně byla mnohem radikálnější, když prohlásila, že Velká Británie byla vůči extremistům až moc tolerantní a že nastal čas říci, že už toho bylo dost. Není už trochu pozdě?

Velká Británie stejně jako některé další země má koloniální minulost, takže obyvatelstvo těchto zemí tvoří z poměrně velké části přistěhovalci. To je historicky dáno. Nyní probíhá radikalizace, v tomto případě muslimská radikalizace v zemích, kde muslimové dlouho žijí ve velkých komunitách, možná i v horších sociálních podmínkách, integrovali se pouze částečně. A proto jsou tam větší problémy než v zemích, jako je Česká republika, pokud nedopustíme, aby nám tady vznikla taky nějaká velká obdobná komunita. Británie to zkrátka bude mít složité, ale není v tom sama.

Vy tedy vidíte spíš problém v radikalizaci druhé nebo třetí generace přistěhovalců než v nové vlně migrace, protože pak by více útoků mělo být logicky v zemích jako Německo, Švédsko, Itálie nebo Řecko, kde ten příliv nových migrantů byl největší?

Jen nevím, jestli není těch útoků v těchto zemích víc, než oficiálně přiznávají. Objevují se časté zprávy, že jsou některé útoky tutlány. A utečenci v současných vlnách jen posílí ty radikály, kteří již v Evropě jsou.

Myslíte si, že je správné informace o teroristických útocích tajit? Nejsou pak občané těchto zemí ukolébáváni k pocitu bezpečí?

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Libuše Frantová

Mgr. Richard Brabec byl položen dotaz

Proč jste proti vzniku NP Křivoklátsko?

V čem je problém? Podle mě, je dobře, že vznikají NP, přeci jen přírodu je třeba chránit, než si ji úplně zničíme - samozřejmě všeho s mírou. To zelené šílenství a ekoaktivisty (spíše ekoteroristy) neuznávám, ale proč bránit vzniku národního parku?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Žaloudík ujíždí z ČR, aby neviděl „dozadkuvlezectví“. Ale promluvil: Konec války, Rusko, USA a volby

16:03 Profesor Žaloudík ujíždí z ČR, aby neviděl „dozadkuvlezectví“. Ale promluvil: Konec války, Rusko, USA a volby

Profesor Jan Žaloudík pro ParlamentníListy.cz promluvil o mnoha různých tématech. Například jak se n…