Aktuálně jste přesídlil do Bruselu. Co vše konkrétně spadá do vaší působnosti a co jsou vaše nejdůležitější úkoly?
Od 1. srpna jsem vojenský představitel České republiky při NATO a Evropské unii se sídlem v Bruselu. K mým nejdůležitějším úkolům patří prosazování strategických zájmů České republiky v nejvyšších vojenských orgánech NATO a Unie na základě požadavků náčelníka generálního štábu a také politických pokynů našich velvyslanců při NATO a EU. Ve vojenských výborech obou uskupení se podílím na přípravě nejvyšších vojenských doporučení, koncepcí a směrnic.
Jak jste se zatím s Bruselem sžil a co vám tam bude chybět?
Jako voják měním pozice minimálně jednou za dva až čtyři roky, navíc jsem již pracoval na velitelství NATO v Nizozemsku, změna mi nevadí. Rozhodně mi tu chybí rodina, manželka i děti jsou v České republice.
Tady u nás se řeší, zda by NATO mělo poslat vojska na hranice Ruska (postavit na východě Evropské unie vojenské základny jako reakci na ukrajinskou krizi). Jak se věci skutečně v tuto chvíli mají - jak se tato věc řeší, v jaké je fázi a na čem to závisí?
Asi mluvíte o interview generálního tajemníka NATO Rasmussena pro „The Guardian“. Musíte ještě týden počkat na závěry z jednání NATO ve Walesu. Konkrétní kroky a opatření budou záviset na konsenzu všech členských zemi Aliance, což je základní předpoklad pro realizaci jakýchkoli rozhodnutí.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
Ukrajina (válka na Ukrajině)
Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.
Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.
autor: Lucie Bartoš