Generálmajor Hynek Blaško: Rádobyexperti mi tlučou do hlavy strach z Ruska, ale já se víc bojím přistěhovalectví. Kdo brnká na strunu ruského strašáka, jen sleduje politický prospěch

26.03.2015 13:01 | Zprávy

ROZHOVOR Islámských radikálů se obává více než vyhrožování Ruskem, které nám tlučou do hlav různí rádoby experti a politologové. Když ale generálmajor v záloze Hynek Blaško slyší pojem reorganizace české armády, je mu špatně. Ministerstvo obrany a generálních štáb by nicméně separoval a vytvořil z nich dva samostatné subjekty. Stěžuje si i na dvoustupňový systém velení, který po sobě v armádě zanechal exministr obrany Alexandr Vondra.

Generálmajor Hynek Blaško: Rádobyexperti mi tlučou do hlavy strach z Ruska, ale já se víc bojím přistěhovalectví. Kdo brnká na strunu ruského strašáka, jen sleduje politický prospěch
Foto: Hans Štembera
Popisek: Generálmajor v záloze Hynek Blaško

Nesouhlasíte, pokud jde o Rusko a Ukrajinu? Přečtěte si původní materiály ParlamentníchListů.cz přinášející názory gen. Jiřího Šedivého, Karla Schwarzenberga (z 24.3.)(ze 14.2.) +(z 30.1.), (z 3.10.) + (ze 14.8.) Ivana Langera, Františka Gábora, Jana Šinágla (z 22.3.), Pavla Šafra (z 21.3.), německého velvyslance , Tomáše Klvani (z 20.3.)+ (z 12.3.), Luďka Niedermayera (z 20.3.), Martina Bursíka (ze 17.3.) (+z 4.2.) + (z 2.12.) (+ z 6.10.z 6. 8. a z 23. 6.), Karla Svobody (z 16.3.) (+ z 28.1)Miroslava Kalouska (z 11.3.) + (ze 17.2.) + ( z 6.1.) (+ z 3. 12 + z 2.10.), Františka LaudátaPavla Teličky, Romana Jocha (ze 4.3.) + (ze 14.1.)  (+ 8.12. + 11. 9  +ze 7. 8.), ,  Grigorije Paska (ze 3.3.) +(+ 19.11.) (+21. 10.), Daniela Hermana,  Marka Ženíška (z  27.2.) + (z 12.2.) + (z 26.1.) (+ ze 14.1.), Michaela Kocába (z 25.2.) + (z 3.12.) (+ z 8. 11.), Daniela Kroupy , Lenky Víchové, Alexandra Tolčinského (z 23.2.) + (z 13.2.), Heleny Ilnerové, Petra Fialy (z 22.2) + (4.9.)Štefana Füleho, Martina Jana Stránského, Jiřího Zlatušky, gruzínského velvyslance Zaala Gogsadzeho, Jefima Fištejna (z 12.2.)  (+z 11.12) , Jana ZahradilaMiroslavy Němcové , Jakuba Jandy, Barbory Tachecí, Ivana Gabala (+ 21.11.), Josefa Mlejnka, Bohumila Doležala (z 25.1.) (+z 15.1.) + (z 27.8.) Libora Dvořáka, Jiřího Grygara, Zdeňka Bárty, Michaela Romancova (ze 7.1.) (+ z 20.8.),Tomáše PeszyńskéhoMartina Balcara, Jiřiny Šiklové (ze 14.12.) (+ 22.7.) , , Alexandra Vondry, Čestmíra HofhanzlaPetra Pitharta, Bohdana Zilynského, Cyrila Svobody (+ z 22.8. + z 1.9.) Stanislava Chernilevského, Andreje Zubova, Václava BartuškyKarla Janečka, Pavla Žáčka (+ z 10. 9.), Jana Urbana, Maji Lutaj, Františka Janoucha, , Vladimíra Hanzela, Anatolije Lebeděva či Alexandra Kručinina

Evropa má na svých východních hranicích dva konflikty. Donbas a Islámský stát. Který je třeba brát vážněji. Rozpínavost Ruska či rozpínavost islámských radikálů?

Já bych bral vážněji islámský radikalismus a jeho projevy v podobě Islámského státu. Chování tohoto „státu“ vyvolává migrační pohyb „souvěrců“ směrem do Evropy už tak těžce zkoušené politikou multikulturalismu. Proč nikdo naplno neuvede, v jaké situaci se dnes kvůli imigraci nachází Itálie? Proč nikdo z politiků nechce přiznat, že přijímáním uprchlíků podporujeme obchod s lidským utrpením? Proč se nikdo z politiků nesnaží přimět státy Arabské ligy, aby situace byla urychleně řešena, neeskalovala a nerozšiřovala se na sever? Místo toho se bruselská byrokracie snaží vytvořit kvóty a přimět členské státy přijmout zatím blíže nespecifikovaný počet imigrantů. Kolik lidí v České republice pobírá sociální dávky, kolik má nezaměstnaných? A do toho všeho ještě případne kvóta imigrantů. Nekoledujeme si tak trochu o ohrožení vnitřní stability státu? To se samozřejmě dotýká všech států EU. Toho se obávám víc než vyhrožování Ruskem, jehož nebezpečnost mi tlučou do hlavy různí rádoby experti a politologové.

Situace na Ukrajině je nám blíže. Co si myslíte o sankcích EU proti některým představitelům Ruska, jednáních v Minsku, cestách Angely Merkelové a Francoise Hollanda za Vladimirem Putinem a dalších snahách o mírové řešení konfliktu?

Sankce jsou vlastně potrestání za nedodržování norem, ale to platí pro jednotlivce, pro stát jako je Rusko nepřináší až takový efekt. Bude zajímavé přečíst si, kolik nás ty sankce stály a jaká byla jejich úspěšnost. Mírové snahy o řešení situace vítám a cesty zmíněných politiků vnímám jako eliminaci vlastního špatného svědomí. Vzpomeňme bývalou Jugoslávii, co bylo rozbuškou pro explozi takového násilí.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Spojíte se s SPD?

Půjdete do voleb společně? A co po volbách, umíte si s SPD představit koalici? Ještě by mě zajímalo, kdo za vás bude vlastně kandidovat? Nikoho jiného než vás neznám.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…