Historik z hloubi Ruska: Vlezli jsme na Ukrajinu, to je agrese. Stydím se za Rusy, co podporují Putina. Říkáme tu takový vtip...

13.08.2014 10:56 | Zprávy

ROZHOVOR Rusko se stalo zabráním Krymu opět okupantem. Takovým necivilizovaným způsobem se ale problémy neřeší. Nepodporuji Vladimira Putina a nebojím se to říkat nahlas, i když jde v Rusku o menšinový názor. Tak hovoří historik Alexandr Kručinin. Je bývalým předsedou vojenského historického klubu Horní štít v Jekatěrinburgu, jehož členové našli místo, kde byly po vyvraždění rodiny posledního ruského cara Mikuláše II. bolševiky ukryty ostatky careviče Alexeje a jedné z velkokněžen.

Historik z hloubi Ruska: Vlezli jsme na Ukrajinu, to je agrese. Stydím se za Rusy, co podporují Putina. Říkáme tu takový vtip...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Historik a bývalý předseda klubu vojenské historie Horní štít v Jekatěrinburgu Alexander Kručinin

Ruskem vládne skoro jednotný názor, že zabrání Krymu bylo opodstatněné a chování prezidenta Vladimira Putina ohledně Ukrajiny je velmi uvážlivé. Jak se k tomu stavíte?

Hodně špatně. Nebylo třeba, aby se Rusko vměšovalo. Ukrajina má své obrovské a těžké problémy řešit sama. Fakt, že Rusko vlezlo na Ukrajinu, se nazývá agresí. Ostatně, to už se v novodobé historii stalo. V roce 1938 se jedna země, nazývala se Německo, zaštítila složitou situací v druhé, tedy v Československu, a vzala mu kousek území, myslím Sudety. A ostatní veliké země jako Velká Británie či Francie Němcko nezastavily, dokonce mu pomohly. A co se z toho vyvinulo? Druhá světová válka, miliony a miliony mrtvých. Nyní je situace velmi podobná. Problémy by se měly řešit civilizovaně, protože když se řeší válkou, tak se po určitém čase vrátí a jsou ještě horší. Rusko kvůli problémům Ukrajiny zabralo Krym a tomu se říká anexe. Nemohu se s tím smířit. A to právě proto, že miluji svou zemi, Rusko.

Jste jedním z mála, s kým jsem se v Rusku setkal a takto hovoří...

To je mi líto, ale opravdu si myslím, že anexe Krymu byl špatný krok. V naší zemi je třeba řešit problémy jako pokulhávající ekonomika, špatná infrastruktura, vzdělání, zdravotnictví a další. Žijeme sice dobře, ale za peníze z prodeje nafty a plynu. A nikdo se neptá, co bude, až se zásoby přírodního bohatství vyčerpají. Co budou dělat naši potomci? Je třeba o tom přemýšlet a nechci, aby bohaté Rusko zaniklo s mou anebo další generací. Vždy jako vtip říkáme, že u nás není mnoho problémů, jen hodně blbců a špatné cesty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

Mgr. Róbert Šlachta byl položen dotaz

Neoprávněná činnost pro cizí moc

Dobrý den, mám dotaz k tomu novému chystanému zákonu, který má trestat neoprávněnou činnost pro cizí moc. Nechápu, co je tím myšleno. Vy ano? Pokud je přeci něco nezákonné, tak na to jsou tresty nebo má trestat nějakou činnost, která není nezákonná? A lze za takovou činnost pak vůbec někoho postihov...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zvýšit opět daně, aby bylo na zbraně? Konečná k tomu, co se plánuje

4:40 Zvýšit opět daně, aby bylo na zbraně? Konečná k tomu, co se plánuje

„V této zemi musejí rozhodnutí opět vycházet z vůle občanů. Nikoli z vůle štábu NATO, z nápadů Ursul…