Historik z hloubi Ruska: Vlezli jsme na Ukrajinu, to je agrese. Stydím se za Rusy, co podporují Putina. Říkáme tu takový vtip...

13.08.2014 10:56 | Zprávy

ROZHOVOR Rusko se stalo zabráním Krymu opět okupantem. Takovým necivilizovaným způsobem se ale problémy neřeší. Nepodporuji Vladimira Putina a nebojím se to říkat nahlas, i když jde v Rusku o menšinový názor. Tak hovoří historik Alexandr Kručinin. Je bývalým předsedou vojenského historického klubu Horní štít v Jekatěrinburgu, jehož členové našli místo, kde byly po vyvraždění rodiny posledního ruského cara Mikuláše II. bolševiky ukryty ostatky careviče Alexeje a jedné z velkokněžen.

Historik z hloubi Ruska: Vlezli jsme na Ukrajinu, to je agrese. Stydím se za Rusy, co podporují Putina. Říkáme tu takový vtip...
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Historik a bývalý předseda klubu vojenské historie Horní štít v Jekatěrinburgu Alexander Kručinin

Ruskem vládne skoro jednotný názor, že zabrání Krymu bylo opodstatněné a chování prezidenta Vladimira Putina ohledně Ukrajiny je velmi uvážlivé. Jak se k tomu stavíte?

Hodně špatně. Nebylo třeba, aby se Rusko vměšovalo. Ukrajina má své obrovské a těžké problémy řešit sama. Fakt, že Rusko vlezlo na Ukrajinu, se nazývá agresí. Ostatně, to už se v novodobé historii stalo. V roce 1938 se jedna země, nazývala se Německo, zaštítila složitou situací v druhé, tedy v Československu, a vzala mu kousek území, myslím Sudety. A ostatní veliké země jako Velká Británie či Francie Němcko nezastavily, dokonce mu pomohly. A co se z toho vyvinulo? Druhá světová válka, miliony a miliony mrtvých. Nyní je situace velmi podobná. Problémy by se měly řešit civilizovaně, protože když se řeší válkou, tak se po určitém čase vrátí a jsou ještě horší. Rusko kvůli problémům Ukrajiny zabralo Krym a tomu se říká anexe. Nemohu se s tím smířit. A to právě proto, že miluji svou zemi, Rusko.

Jste jedním z mála, s kým jsem se v Rusku setkal a takto hovoří...

To je mi líto, ale opravdu si myslím, že anexe Krymu byl špatný krok. V naší zemi je třeba řešit problémy jako pokulhávající ekonomika, špatná infrastruktura, vzdělání, zdravotnictví a další. Žijeme sice dobře, ale za peníze z prodeje nafty a plynu. A nikdo se neptá, co bude, až se zásoby přírodního bohatství vyčerpají. Co budou dělat naši potomci? Je třeba o tom přemýšlet a nechci, aby bohaté Rusko zaniklo s mou anebo další generací. Vždy jako vtip říkáme, že u nás není mnoho problémů, jen hodně blbců a špatné cesty.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Jan Rychetský

plk. Ing. Zdeněk Nytra byl položen dotaz

změna kurzu

Dobrý den, chápu vás dobře, že vy nemáte problém s tím, když ODS ústy jejího předsedy dává nereálné sliby? V čem se ale pak lišíte od populistů, kterých je v parlamentu dost? Co se stalo s kdysi pragmatickou stranou, která hájila zájmy živnostníků a byla i racionální a často oprávněně kritická k EU,...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

20:20 Konečná: Rozpočet je Pavlova a Fialova habaďůra na lidi

„Jedna velká habaďůra na lidi,“ říká k tomu, že prezident nakonec podepsal státní rozpočet na příští…