Hrozí nám velký problém, horší než všichni migranti. A zatím děláme všechno pro to, aby nás skutečně postihl. Agrobioložka pronáší skutečně vážná varování

10.07.2016 10:17 | Zprávy

CIVILIZACE A MY Úrodnost půdy se dramaticky snižuje. Přispívají tomu necitelné zásahy zemědělců, pěstování řepky a kukuřice, ale také přívalové deště a celková klimatická situace. Potravinová soběstačnost je rovněž tatam a stále se snižuje. A do toho ještě geneticky modifikované potraviny, u nichž není jisté, jak se projeví na dalších generacích. To jsou podle Anežky Janotové z Fakulty agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů, Katedry rostlinné výroby České zemědělské univerzity v Praze aktuálnější a závažnější věci, než současná migrantská krize.

Hrozí nám velký problém, horší než všichni migranti. A zatím děláme všechno pro to, aby nás skutečně postihl. Agrobioložka pronáší skutečně vážná varování
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pochod proti geneticky modifikovaným potravinám ,firmě Monsanto a TTIP

Jak je to se zemědělci a pesticidy? Nejsou to až příliš dobří přátelé?

Zemědělci musí při používání pesticidů dodržovat přísné normy, kdy pro každou plodinu existuje seznam povolených účinných látek a přípravků. Každý nový přípravek a jeho hlavní účinná látka musí splňovat velmi přísná kritéria pro registraci a následné uvedení na trh. Teď se hodně v médiích hovořilo o zákazu glyfosátů, které mají negativní dopad na živé organismy. Takovým nejznámějším přípravkem z této skupiny je třeba hojně používaný Roundup.

Vše je však nahraditelné a existuje spousta dalších herbicidů s různými účinnými látkami, které se v konvenčním zemědělství běžně používají, ať už jsou méně či více škodlivé. Zůstává ale otázkou, zda stanovené předpisy budou zemědělci a zemědělské společnosti poctivě dodržovat.

Hovoříte o kritické situaci s půdou…

V ČR klesá živočišná výroba, tudíž klesá i produkce organických hnojiv a čím dál tím méně jsou v konvenčním zemědělství využívána. Je to celkem podstatný problém, neboť tato hnojiva zajišťují dlouhodobou produktivitu půdy. Anorganické hnojení je méně nákladné než organické a hnůj, močůvka i kejda má delší poločas rozpadu. Anorganika je dnes prostě pro zemědělce výhodnější časově i finančně. Pokud to takto bude pokračovat dál, bude půda za pár let mrtvá a neplodná. Nehledě na to, že se v poslední době pěstuje velmi mnoho kukuřice, která je širokořádkovou plodinou, takže na mnoha lokalitách dochází k erozi ať již vodní nebo naopak způsobenou suchem. Kukuřici lze na rozdíl od jiných polních plodin pěstovat stále po sobě jako monokulturu. To však sebou nese mnoho negativ, například zvýšený výskyt chorob a škůdců, vyšší míra zaplevelení, jednostranné odčerpávání živin, zhoršování vlastností půdy, pokles výnosů a další. Kromě kukuřice zatěžuje půdu také pěstování řepky olejky, která na našem území zaujímá ročně okolo 400 tisíc hektarů. Je to nejintenzivněji obhospodařovaná plodina s nejvyšším počtem vstupů do porostu v podobě hnojení a postřiků pesticidy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Bc. Hubert Lang byl položen dotaz

Vyšetřovací komise

Zajímalo by mě, zda za členství v komisi berou poslanci nějaké příplatky? Protože jinak nechápu, k čemu je zřizujete. Ukažte mi nějako vyšetřovací komisi, která něco vyřešila.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

20:17 Život ve lži? Jana Bobošíková nejen o cenzuře, školství a české suverenitě

Je svoboda v České republice skutečná, nebo žijeme jen v iluzi? Jana Bobošíková ve svém ostrém rozho…