Hrozí válka mezi USA a Ruskem. Spirála zbrojení, absolutní nepochopení. Do hry chce v Praze vstoupit Michail Gorbačov. Hovoří zkušený Milan Syruček, který to organizuje

04.09.2016 17:49 | Zprávy

Michail Gorbačov přijíždí v polovině září do Prahy. Jeden z hlavních organizátorů této akce, novinářský nestor, bývalý ruský zpravodaj Mladé fronty Milan Syruček, proto poskytl pro ParlamentníListy.cz rozhovor, kde uvádí zajímavosti příjezdu této světové politické veličiny. Akce se koná v době, kdy se podle mnohých opět roztáčejí kola studené války. Za pozornost pak ještě jistě stojí hodnocení předvolebního Ruska, kde Vladimir Putin bere do rukou pevně otěže moci, aby se vyrovnal s „bujnými“ oligarchy…

Hrozí válka mezi USA a Ruskem. Spirála zbrojení, absolutní nepochopení. Do hry chce v Praze vstoupit Michail Gorbačov. Hovoří zkušený Milan Syruček, který to organizuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Syruček

Před volbami v Rusku – Putin provádí čistky v hospodářské i politické oblasti. Je to nutné a co z toho vyplývá? Je Putinova pozice neotřesitelná?

Že jsou čistky nezbytné, není sporu. Hlavně aby zasáhly ty, kteří sedí jako žába na prameni všem těm negativním rysům, které se stále vlečou s ruskou společností, jak politikou, tak ekonomikou. Také je třeba obměna kádrů a do popředí by se měli dostat zejména mladí, u nichž je už také jiné myšlení. Samozřejmě se tím posiluje i Putinova pozice. Proč by to jinak dělal?  Ostatně každému státu prospívá, nejen Rusku, když má v čele silného politika. Což se to netýká i Spojených států?

Slabý státník je špatným hráčem na světovém poli politiky. Nejenže je nerozhodný, ale pro partnery málo vypočitatelný. A tak se s ním hůře řeší nazrálé problémy. Špatné je posuzovat tyto otázky jen z jednoho úhlu pohledu. Každý hraje svou roli, samozřejmě i lidská práva a jiné otázky, ale celkový pohled by měl být vyvážený. Leccos by si zasloužilo kritiky, ale často si říkám, i na základě vlastních zkušeností, oč snazší je kritizovat, než něco dělat. Nejsem jednoznačný? Jak bych mohl, když se nedívám na věci černobíle. A už jsem o Rusku napsal, že je možné ho milovat nebo nenávidět, ale pochopit ho nelze.

Gigantické „tunely“, penězovody do kapes ruských oligarchů – například při stavbě nového kosmodromu za Uralem. Je to skutečná tvář dnešního Ruska, která s bývalým SSSR nemá nic společného? Jaká je tam vlastně míra korupce a protekcionalismu?

S tím, co jsem řekl na předchozí otázku, je spojena odpověď i na otázku druhou. Není tajemstvím, že ruské ekonomice do značné míry vládnou oligarchové, což je výraz, který už sám o sobě je typicky ruský: Jde o lidi, jejichž byznys je spojen s politikou. V řadě vyspělých zemí mají podnikatelé především zájem, aby se jim stát nepletl do jejich obchodů, a tím měli v podnikání volnou ruku. Tady zase naopak sázejí na to, aby politiku ovlivňovali. Že tomu tak v současném Rusku je, dokazuje, že s bývalým sovětským systémem má málo společného. V něm přece straničtí funkcionáři řídili ekonomiku, nyní spíše podnikatelé řídí stát. Pravda, dělají to sice i za pomoci nejsilnější strany, ale co si budeme namlouvat, peníze nemají přátele ani stranickou příslušnost. Přesněji: věrnost.

Zpět k Putinovi a volbám – rozbíhají se opět závody ve zbrojení. Mohou za to i volby v Rusku a potažmo prezidentské volby v USA? Jde o nové rozdělení světa?

Bohužel s narůstajícím znepokojením sleduji, jak znovu šplhá vzhůru spirála zbrojení, a tím zvyšující se riziko válečného konfliktu. Je to o to nebezpečnější, že dnes podle mého názoru jsou mechanismy, které by mohly tento proces uřídit, aby nedošlo ke konfliktu, podstatně méně účinné. Řekl bych, že po studené válce zrezivěly, jen zbraně nerezaví. Není to vyvoláno volbami, je to způsobeno tendencemi, které se projevují poslední roky, a volby snad jen zvyšují halasnost zbraní.

Američané do nových zbrojních systémů investují přes 450 miliard dolarů ročně, Rusové vyvíjejí nové a nové zbrojní systémy – kde je konec této spirály? Byl by, kdyby si politici sedli za jednací stůl, jako to svého času učinili Gorbačov a Reagan. Jen jejich zásluhou v osmdesátých letech skutečně nevzplál konflikt, k němuž bylo blíže, než si svět tehdy myslel. Ve druhé polovině těchto let se však scházeli každý rok. Kdy naposledy si nyní spolu sedli k jednacímu stolu Obama a Putin? Nemyslím náhodná setkání, ale opravdový dialog jen těchto dvou? Samozřejmě, teď před americkými prezidentskými volbami to už nemá cenu, ale po nich by mělo k němu dojít co nejdříve.

Říká se, že válka je zahraniční politika, jen vedená jinými prostředky. Ale v současnosti by válka neumožnila žádnou politiku.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Václav Fiala

Mgr. Adéla Šípová byl položen dotaz

předseda

Dobrý den, co vím, tak Vy jste Hřiba za předsedu nechtěla. Je nějaká možnost, jak ho můžete ve straně odvolat? Nemyslíte, že ji svými skandály, ale i neschopností řešit problémy s dopravou v Praze jen poškozuje? A nemyslíte, že to, že už není předsedou Bartoš může mít pro stranu fatální důsledky? On...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Klára Samková: Muži chlastají, mládež už nebaví ani sex. Od vítěze voleb chci slyšet jen jedno

4:44 Klára Samková: Muži chlastají, mládež už nebaví ani sex. Od vítěze voleb chci slyšet jen jedno

Jsme kolonií a je třeba jí přestat být, chce slyšet od vítěze nadcházejících parlamentních voleb adv…