Ilona Švihlíková: Řekům nezůstane nic. Německo je utlouklo, aby si to každý rozmyslel. Je to lekce o současném kapitalismu. Naši politici lezou do zadku, takže...

14.07.2015 4:40 | Zprávy

ROZHOVOR Řecko už je dávno zkrachovalé a z eurozóny by mělo odejít, společnou měnu v německé podobě neunese a jen mu přivodí totální zkázu, uvádí k řecké krizi pro ParlamentníListy.cz ekonomka Ilona Švihlíková. Podle jejího názoru šlo především o to vytřískat z Řecka peníze na uspokojení věřitelů, dominantně francouzských a německých bank. A když se zjistilo, že bude možnost se dostat k nějakým zajímavým aktivům, jako je třeba vodovodní infrastruktura, tak proč by se neprosazovala privatizace

Ilona Švihlíková: Řekům nezůstane nic. Německo je utlouklo, aby si to každý rozmyslel. Je to lekce o současném kapitalismu. Naši politici lezou do zadku, takže...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Ekonomka Ilona Švihlíková

Hovoří se o „úplné kapitulaci“ řeckého premiéra Tsiprase. Jak si výsledek vysvětlujete, když měl premiér po referendu mandát od voličů a tedy celkem dobrou vyjednávací pozici?

Dobrou vyjednávací pozici měl pro doma, ale ne pro věřitele. Ty naopak jeho domácí podpora ještě více rozzuřila. Musíme si uvědomit, že Řecko je malá ekonomika, tvoří asi 1,3% ekonomik EU. Řecká vláda byla zoufale osamělá a většina představitelů jiných zemí jim dávala – jak uvádí i Varufakis – jasně najevo, že si přejí její zkázu, protože ohrožuje jejich domácí pozice. A jediná silná karta – geopolitika – nebyla hrána s dostatečným důrazem, i když ani zde podmínky nebyly ideální, neboť banka BRICS ještě nezačala pracovat. Klíčovou chybou podle mě bylo to, že nebyl vypracován plán B, např. v podobě státovek a plánu na převzetí bank a ještě ke všemu představitelé Syrizy hlasitě halasili, že plán B nemají. Chápu, že většinové přání Řeků bylo zůstat v eurozóně, ale teď, když vidí, že to bude za cenu, že se stanou německým protektorátem, tak by si to asi rozmysleli.

Za protektorát označil Řecko po nočním summitu zemí eurozóny v Bruselu slovenský premiér Robert Fico. Stejný termín jste použila i Vy při našem posledním rozhovoru pro ParlamentniListy.cz, když jste rozebírala možné varianty řešení krize. Myslíte si, že nebylo podle Vás jednání Evropské komise dostatečně demokratické?

To slovo se nyní používá široce, stačí si pročíst hlavní ekonomické články. Wolfgang Münchau, komentátor Financial Times, hovoří o brutalitě věřitelů, Paul Krugman, slavný americký ekonom, přímo o pomstychtivosti a šílenství.

Demokratická eurozóna nikdy nebyla. Je nastavena tak, že primárně vyhovuje Německu a německá politika má nezpochybnitelný vliv na dokumenty jako je Fiskální kompakt, ekonomický nesmysl procyklického charakteru. Němci chtějí mít z EU 28 malých Němecek, přestože ostatním zemím tato politika nevyhovuje. A zdaleka to není jen „jižní křídlo“, podívejte se na Finsko, které má také s eurem problém. Jednání se podobala spíš kopání do Řecka a následné plné kapitulaci Tsiprase podmínkám, o kterých jeden investiční analytik řekl, že jsou horší než Versailles 1919.

Myslím, že tento krok je počátkem koncem eurozóny, ale i EU. Masky spadly, ukázalo se, že jde o německý prospěch a jeho zájmy, přičemž se řada politických představitelů vůbec nesnaží zakrývat, že využívá nejhrubšího šovinismu a štvaní národů proti sobě, aby získali doma politické body. Co to má co dělat s myšlenkou spolupráce, solidarity a partnerství?

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Daniela Černá

Myslíte, že zvýšení trestů pro pašeráky stačí?

Podle mě jsou téměř nepostižitelní, protože se je málokdy podaří vůbec chytit. Ale když jste toto téma nakousla, tak jaké tresty jim hrozí teď a jaké navrhujete? A máte taky nějaký účinný plán, jak ochránit naše hranice? A co si vůbec myslíte, že teď bude, když Asadův režim padl? Je to dobře nebo ne...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Hrozí pokles soběstačnosti v mase? Vláda likviduje zemi a posílá lidi do chudoby, říká Jandejsek

9:11 Hrozí pokles soběstačnosti v mase? Vláda likviduje zemi a posílá lidi do chudoby, říká Jandejsek

„Vládnoucí politická scéna stále ještě na palubě tančí, ale loď se nezadržitelně potápí,“ říká v bil…