Je tam snad více ruských tanků než aut. Je to nebezpečnější než migrační krize! Milan Syruček obrací varovně pozornost k ruským hranicím

25.03.2017 17:44 | Zprávy

ROZHOVOR Na čtyřicet velkých průmyslových podniků oligarchy Rinata Achmetova, včetně dolů, „okupují“ v současné době takzvaní separatisté na východě Ukrajiny. Zbytek země má vážný problém – chybí uhlí i energie. Bývalý ruský zpravodaj Mladé fronty Milan Syruček v rozhovoru pro ParlamentníListy.cz popisuje nejaktuálnější události v Kyjevě, který fakticky odstřihl separatistická území od zbytku země. Syruček se pak mj. věnuje eskalaci napětí v Kaliningradu i v celé Kaliningradské oblasti, která sousedí s EU a kde je podle něj již více ruských tanků než osobních automobilů…

Je tam snad více ruských tanků než aut. Je to nebezpečnější než migrační krize! Milan Syruček obrací varovně pozornost k ruským hranicím
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Syruček

Jak vidíte aktuální vztah Spojených států a Ukrajiny?

Donald Trump ještě nepřekročil onu hranici sto dní hájení, nestačil slovní rétoriku svých předvolebních projevů přetavit v konkrétní kroky. V několika prohlášeních se distancoval od Evropy, ale při návštěvě německé kancléřky to popřel – za podmínky, že Evropa bude více přispívat do pokladny NATO. Totéž se opakovalo ve vztahu k Evropské unii a při dalších prvních návštěvách. Proto je zatím obtížné stanovit, jaká bude praktická americká politika vůči Ukrajině.

Jedno konkrétní opatření však už přijal: 22. března jmenoval bývalou ukrajinskou ministryní financí Natalju Jaresko ředitelkou finančního řízení a kontroly v Portoriku. Jaresko vládla ukrajinským financím v letech 2014-2016 a proslavila se tím, že doslova zachránila Ukrajinu od bankrotu a stabilizovala hrivnu. „Režim surové ekonomiky, restrukturalizace dluhu, strukturální reformy – tím jsme zastavili ekonomiku na okraji propasti a financím vrátili stabilitu,“ uvedla sama hlavní kroky svého působení. Totéž ji čeká na Portoriku, s oficiálním názvem Commonwealth of Porto Rico, souostroví, jež je nezačleněné území USA. Už proběhlo několik referend, zda se má stát jedním ze států USA či nikoliv, další se bude konat letos v červnu. Místní těží z toho, že nemusí platit federální daně, na druhé straně nemají právo volit své zástupce do Kongresu, ani rozhodovat o americkém prezidentovi a víceprezidentovi, ač jsou americkými občany. Kdyby však v době voleb přesídlili do USA nebo třeba do Evropy, volit by mohli. Největším problémem tohoto „nestátu“, spravovaného guvernérem, je to, že rozpočtový deficit přesáhl 70 miliard dolarů, což znamená v přepočtu na každého z 3,4 milionu občanů zhruba 12 000 dolarů. Tedy situace podobná té ukrajinské a Donald Trump se domnívá, že jejímu řešení napomůže právě úspěšná Ukrajinka, protože zřejmě pro peníze neplatí zeměpisné, klimatické, národnostní a jiné rozdíly.

Okolo Mariupolu jsou v posledních dnech zaznamenány prudké boje. Minské dohody, zdá se, platí jen někdy

Vypadá to tak, že nikoho – ani účastníky minských dohod – nevzrušuje, že se neplní prakticky od chvíle, kdy byly podepsány. Abych byl přesnější, přece jen pomohly výrazně snížit rozsah bojů, které probíhaly na východě a jihovýchodě Ukrajiny, ale nezastavily je. Dokonce v ukrajinských médiích denní zprávy o střetech a jejich obětech netvoří hlavní zpravodajství, stávají se v podstatě stejnou okrajovou záležitostí, jako jsou autonehody nebo nějaké mordy.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: Václav Fiala

PhDr. Igor Hendrych, Ph.D. byl položen dotaz

Jaká výše důchodu by byla podle vás důstojná?

A co jako politici děláte proto, aby bylo na důstojné důchody i třeba za 20-30 let? Protože teď jsou na tom podle mě důchodci dobře, ale otázkou je, co bude do budoucna?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

10:36 Kdo seje vítr, sklízí bouři. Filip Turek a nový rozměr odsouzení Le Penové

„Dle mého názoru by si bez tohoto ‚dvojího metru‘ šlo sednout možná i několik tisíc osob působících …