Sociální demokraté prohlásili po sjezdu své strany, že chtějí udržet stabilní vládu a bránit oligarchizaci státní správy. Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek míní, že to je v rozporu, protože ve skutečnosti sociální demokraté dovolují oligarchovi upevňovat pozice. Souhlasíte s tímto názorem?
V tom má Kalousek pravdu. Sociální demokraté uzavřeli tuhle mocenskou dohodu s Babišovým hnutím ANO, on se jim teď jen vysmívá. A vzhledem k tomu, že došlo ke změně ústavy a že není obtížné rozpustit sněmovnu a vypsat nové volby, Babiš jen čeká na správný moment, kdy ho budou průzkumy veřejného mínění favorizovat natolik, že to pro něj bude výhodné. Do značné míry drží sociální demokracii v šachu. Celkově bych to hodnotil tak, že role jak premiéra Bohuslava Sobotky, tak sociálních demokratů ve vládě je mimořádně defenzivní. Nedokáží prosadit témata, nedokáží se ani prosadit proti Babišovi, takže usnesení sjezdu ČSSD o tom, že nedovolí oligarchizaci státní správy, je výrazem určitého mindráku. Nakonec na sjezdu sociálních demokratů zazněly ve více vystoupeních slova „my se nebojíme“, a když někdo volá, že se nebojí, tak to často bývá dokladem, že se bojí a jen si tím dodává kuráže. Nevěřím tomu, že by tato usnesení na sjezdu změnila sociální demokracii tak, že by byla schopna vehementněji bránit oligarchizaci politiky. Ostatně Sobotka byl i na sjezdu velmi mírný, hovořil jen o podezření z konfliktu zájmů místopředsedy vlády a ministra financí Andreje Babiše. Jaké podezření? Ten konflikt zájmů je úplně evidentní, dá se doložit na desítkách případů. Zaslechl jsem třeba v rozhlase rozhovor s předsedou Poslanecké sněmovny Hamáčkem, říkal, že legislativa stran konfliktu zájmů je nedostatečná. A když dostal otázku, jestli sociální demokracie navrhne zpřísnění zákona, odpověděl, že problém bude pro to získat koaliční partnery. Ale proto přece nemusí ČSSD získat koaličního partnera – hnutí ANO, takový zákon by jí podle mého názoru ochotně pomohli odhlasovat opoziční ODS a TOP 09.
Kdyby sociální demokraté prosadili takový zákon proti vůli ANO, navíc s opozicí, nejspíš by to vedlo k velkým problémům v koalici, ne-li přímo k jejímu rozpadu….
Pak je pokrytectví o tom hovořit. Kdyby sociálním demokratům skutečně šlo o to zamezit oligarchizaci politiky a odstranit konflikt zájmů vicepremiéra, dokázali by změny takových zákonů prosadit. Samozřejmě by pak ohrozili vlastní vládnutí. Ale to je prostě otázka principů, se kterými se sociální demokracie takto pokrytecky vypořádává.
Ale někdy nepomohou ani zákony. Když si uvědomíme, že Andrej Babiš byl jmenován do vlády, aniž by předložil negativní lustrační osvědčení, což bylo v rozporu s lustračním zákonem, a nevadilo to nejen jeho koaličním partnerům, ale ani prezidentovi Miloši Zemanovi, který ho navzdory tomu jmenoval. Vy jste také nemusel předkládat negativní lustrační osvědčení, než jste byl jmenován vicepremiérem a ministrem?

Tento článek je uzamčen
Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PLPřidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová