Zpráva, že Spojené státy rozmístí v Česku vojáky v reakci na anexi Krymu a válku na Ukrajině, vyvolala v minulých dnech mezi politiky i ve veřejnosti velkou diskusi. Někteří čeští politici by takový krok podpořili, dokonce by souhlasili i se zřízením trvalé americké základny na našem území. Byl byste také pro?
Já bych si přál, aby Evropská unie vzhledem k mezinárodní situaci posílila obranné schopnosti svých států. Ale myslím si, že by to měla dělat v rámci Severoatlantické aliance, jejíž je součástí, a neměla by to dělat samostatnými vojenskými složkami Evropské unie. To by zbytečně vznikly dva paralelní vojensko-politicko-obranné bloky a v tom nevidím příliš velký smysl. Ano, posílit bojeschopnost evropských států v rámci NATO je nezbytně potřeba, ale nemyslím si, že by se měl vytvářet nějaký samostatný evropský blok. Kdysi jsem prosazoval i umístění amerického radaru na území České republiky, to mělo svůj hluboký smysl, a pokud by něco takového bylo opět zapotřebí projednávat, mělo by to pravděpodobně moji podporu, ale nevidím k tomu v nejbližší době nějaký reálný důvod.
Před pár lety se Rusko ostře postavilo proti umístění amerického radaru v Česku. Neobáváte se, že by se tato situace opakovala, kdyby americké vojenské jednotky, které jsou součástí Severoatlantické aliance, byly umístěny ať už u nás, v Polsku nebo Pobaltí? Nepřispělo by to k další eskalaci napětí mezi Západem a Ruskem?
My jsme součástí NATO, i naši vojáci jsou součástí obranných sil Severoatlantické aliance, takže já v tom příliš velký rozdíl nevidím.
Tento článek je uzamčen
Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.
autor: Libuše Frantová