Kalousek těm, co s láskou vzpomínají na komunisty: Jste jako vězni, co se touží vrátit do vězení, protože je tam jídlo a teplo

02.10.2014 7:17 | Zprávy

25 LET OD LISTOPADU '89 Místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek přijel ve středu do Brna podpořit své kolegy v kampani před komunálními a senátními volbami. U piva ve Stopkově pivnici zavzpomínal, jak prožíval devětaosmdesátý rok a zhodnotil porevoluční vývoj v naší zemi. V rozhovoru pro ParlamentníListy.cz mimo jiné prozradil, že nejvíce šťastným byl díky pocitu svobody. Dále uvedl, že ve čtvrtek TOP 09 vydá prohlášení, ve kterém žádá vládu, aby učinila opatření, jež zabrání tomu, aby prezident České republiky už nikdy neudělal takovou ostudu jako Miloš Zeman při konferenci Dialog civilizací na řeckém ostrově Rhodos.

Kalousek těm, co s láskou vzpomínají na komunisty: Jste jako vězni, co se touží vrátit do vězení, protože je tam jídlo a teplo
Foto: Filip Ferbie
Popisek: Miroslav Kalousek přijel do Brna podpořit své kolegy v kampani před komunálními a senátními volbami

Blíží se pětadvacáté výročí sedmnáctého listopadu roku 1989. Pamatujete si, co jste ten den dělal?

Pamatuji si to naprosto přesně. Byl jsem tehdy se svou tříletou dcerou v Bechyni, kde jsem slyšel zprávy z rozhlasu. Dceru jsem pak svěřil mamince a chvátal do Prahy.

Jak jste prožíval následující dny a týdny?

Prožíval jsem tehdy obrovskou euforii. Člověk na to vzpomíná jako snad na nejkrásnější dny ve svém životě. Po devětadvaceti letech naprosté nesvobody, kdy jsme si neuměli představit, že se to změní. Nebyli jsme disidenti, ale otec byl velmi těžce postižen normalizačním režimem. Mne zase komunisté nepustili studovat. Otec byl šéfem obchodu keramických závodů v Bechyni, skvěle ovládal čtyři jazyky a potom musel po osmašedesátém roce dělat pomocného dělníka u pásu. Neříkám to proto, že bych si na něco stěžoval, naříkal nebo ze sebe dělal oběť. Samozřejmě, že jsme ale velmi těžce nesli dobu totální nesvobody, ze které jsme neviděli východisko. A najednou tady východisko bylo. Obrovská euforie devětadvacetiletého kluka, kterou jsem tenkrát prožíval, se proto těžko popisuje. To, co mne před pětadvaceti lety učinilo šťastným, bylo, že jsem se poprvé cítil jako svobodný člověk. A to je něco, co vydrželo.

Seriál ParlamentníchListů.cz: Osobnosti, které jsme vyzvali k hodnocení posledních 25 let v naší zemi

Můžete prozradit, jak jste si v té době představoval budoucnost a změny v naší zemi?

Možná, že jsme všichni měli mnohem větší očekávání, než vůbec bylo možné mít. Pochopitelně, že si nikdo z nás neuměl představit míru problémů, které bude znamenat přechod od centrálně plánované ekonomiky ke svobodnému trhu a svobodné společnosti. To byly věci, se kterými jsme se potýkali po cestě. V tu chvíli jsme si je neuměli přestavit.

Je něco, co byste dnes udělal jinak?

Pokud si poslední týdny a měsíce něco vyčítám, tak že jsme si možná v minulých letech příliš lehkomyslně mysleli, že to může být na věky, že je svoboda něco, oč není třeba každodenně pečovat a bojovat. Když dnes vidím některé autokratické tendence, tak o svobodu, kterou pokládám v životě za nejcennější, dostávám opět obavy a chuť se o ni rvát.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Filip Ferbie

Robert Králíček byl položen dotaz

digitalizace

Ukažte mi někoho, komu se z politiků na první pokud podařila nějaká digitalizace. A proč se v tomto směru pořád tak pozadu? PS: Tímto dotazem nehájím Bartoše, jen mi přijde, že v tom není sám, že udělat něco pořádně vám politikům obecně dělá dost problém

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Budil: Konec ideologie liberální demokracie pomalu začíná. Karikatura Harrisová

4:39 Profesor Budil: Konec ideologie liberální demokracie pomalu začíná. Karikatura Harrisová

Vzpoura vůči do očí bijícímu selhání a nekompetentnosti liberální oligarchie, jdoucí napříč společen…